Windows Server

Windows Server 2016 ISCSI Target Rolünün Kurulumu ve Disk Ekleme İşlemleri

Merhaba bu makalemizde daha önce Microsoft tarafından ücretli olarak sunulan, Server 2008 ile Hyper-v mimarisinin yaygınlaşması ile ücretsiz bir rol haline getirilen ISCSI Target rolünün aktif edilmesini ele alacağız. Öncelikle ISCSI konusun kısaca değinelim. Bunun için Çözümpark sözlükteki terimleri kullanıyor olacağım.

ISCSI: IP network üzerinden bilgisayarların depolama ürünleri olan yani storage’ lara ulaşması için geliştirilmiş bir protokoldür. Özetle siz bir ethernet kablosu üzerinden size verilen ip ile yine size atanmış disklere ulaşabiliyorsunuz. Storafe’ ın sizin bilgisayarınıza veya sunucunuza direk bağlı olmasına gerek yoktur.

ISCSI Target: iSCSI isteklerine karşılık veren cihazlardır. Genellikle Storage Cihazlarında kullanılan bir terimdir. LUN’ları Sunuculara bağlarken iSCSI initiator ile LUN arasındaki bağlantıyı karşılar.

ISCSI Initiator: Storage mimarisinde target ve initiator kavramları veriyi sağlayan kaynak ve veriye bağlanmak isteyen istemci için kullanılır. Örneğin bir Windows sunucu ISCSI protokolü ile storage üzerindeki bir veriye ulaşıyorsa, bu yapıda Windows ISCSI Initiator olur, storage ise ISCSI Target olur. Aynı şey fiber channel için de geçerlidir. Eğer bağlantı ISCSI yerine FC olsaydı, Windows FC Initiator olurdu, storage ise FC Target.

Bu hizmet için donanımsal cihazlar kullanılırken, test ve bazı production ortalarda artık yazılımsal olarak ISCSI kullanımı yaygınlaştı. Starwind, Free Nas gibi yazılımlar popülerken ISCSI target rolünün ücretsiz bir rol haline gelmesi ile kullanılabilirliği armış olarak gözüküyor. Şimdi Bu özelliğimizi devreye alalım.

Öncelikle ortamımıza göz atalım. Ben test ortamında olduğum için bu işlemi DC isminde Active Directory rolüne sahip sunucu üzerinde gerçekleştireceğim.

clip_image002

Sunucumun ip yapılandırması aşağıdaki gibidir.

clip_image003

Öncelikle Windows Server 2016 işletim sistemi üzerinde Server Manager konsolumuz açalım. Burada Manageà Add Roles and Features kısmına tıklayalım. Bunu aşağıdaki resimde görülen iki alana tıklayarak yapabilmekteyiz.

clip_image005

 

Açılan ekranımızda bizi klasik kurulum sihirbazı karşılamaktadır. Next ile ilerleyelim.

clip_image007

Role-based or feature-based installation seçeneği seçiliyken Next ile ilerleyelim.

clip_image009

Kurulum yapacak olduğumuz ortamda mevcut serverimiz olduğundan bu seçiliyken Next ile ilerleyelim.

clip_image011

Bu ekranımızda File and ISCSI Services altında yer alan bileşenlerden ISCSI Target Server ve ISCSI Target Storage Provider bileşenlerini seçelim. ISCSI Target Server ve ISCSI Target Storage Provider servisi uzak yönetim imkânı sağlayıp seçilmesi zorunlu olan bir bileşen değildir.

clip_image013

Bileşenlerimizi seçtikten sonra bir Next ile bir sonraki ekranımıza ilerleyebiliriz.

clip_image015

Bir özellik eklemeyeceğimiz için bu ekranı Next ile geçebiliriz.

clip_image017

Şu anda seçtiğimiz ve yüklenecek olan rol bileşenlerini gösteren biz özet ekran karşımızda duruyor. Restart the destination server automatically if required seçeneği ile eğer yeniden başlatma gerekirse bunu bileşenleri yüklemesinden sonra yapmasını sağlayabiliriz.

clip_image019

Ben bu şekilde bir seçim yapıyorum. Yes butonu ile bu adıma onay verelim.

clip_image021

Install butonuna tıklayarak rolün kurulumunu başlatalım.

clip_image023

Kurulum işlemi başladı.

clip_image025

Kurulum işlemi tamamlandı. Close ile ekranımızı kapatabiliriz.

clip_image027

Kurulum işlemleri sonrasında Server Manager üzerinden File and Storage Services kabını açalım.

clip_image029

Ekranımızda görüldüğü gibi ISCSI kabımız eklendi. Bundan sonraki yönetim işlemlerimizi bu ekran üzerinden yapıyor olacağız. Öncelikle yukarıda bahsetmiş olduğumuz ISCSI Target ekleme adımını ve disk ekleme adımlarını gerçekleştireceğiz. Bu işlem için ekranda yer alan To create ISCSI virtual disk, start the New ISCSI Virtual Disk Wizard linkine tıklayalım.

clip_image031

Gelen ekranımızda öncelikle sanal disklerimizin tutulacağı alanı belirlememiz gerekmektedir. Browse ile disklerimizin tutulacağı alanı gösterelim.

clip_image033

C diski üzerinde daha önce açmış olduğum DISK POOL klasörünü gösteriyorum ve Select Folder ile işlemimi tamamlıyorum.

clip_image035

Seçimimiz tamamlanmış oldu Next ile sonraki ekrana ilerleyelim.

clip_image037

Bu ekranımızda oluşturulacak olan diskimize isim ve açıklama vermemiz gerekiyor. Bu işlemleri de aşağıdaki gibi yaptıktan sonra Next ile ilerleyelim.

clip_image039

Oluşturulacak olan sanal diskimize bir boyut belirlememiz gerekmektedir. Ben test işlemleri yapacağım için 10 gb gibi küçük bir alan belirliyorum. Bu aşamada oluşturulacak olan disk türünü belirleme imkanına sahibiz. Bu kullanım amacına göre değişir ancak ben test ortamımda olduğundan dinamik olarak büyüme tipini değiştirmiyorum. Bu aşamadan sonra Next ile sonraki adıma ilerleyelim.

clip_image041

Bu disklerimizi bağlayacak bir target oluşturma adımı geldi. Bu ekranda farklı bir seçim yapamadığımız için tek seçim olan New ISCSI target seçimini seçerek Next ile ilerleyelim.

clip_image043

Target’imize bir isim verip Next ile ilerleyelim.

clip_image045

Bu ekranımızda Target erişimi sağlayacak olan öğelere izin vermemiz gerekmektedir. Bu nedenle Add butonu ile bu işlemlere başlayalım.

clip_image047

Burada birkaç seçeneğimiz olmasına karşın ben ip adresine göre sınırlama yapacağım ve bir sonraki makalemde bu özelliği kullanacağım için iki adet Host sunucu ip adresime target üzerine erişim yetkisi vereceğim. Bu nedenle Type kısmından IP Address seçimini yapıp Target yapısına erişim sağlayacak olan Host sunucularımın ip adresini girip işlemimi OK ile tamamlıyorum. Burada güvenlik kıstaslarına göre FQDN, Mac adresi gibi daha derin detaylara girmeniz mümkün.

clip_image049

Ben hostlarımı ve üzerinde rolümüzü kurduğumuz sunucumu test açısından izinli ip adresleri listesine ekledim. Next ile sonraki ekrana ilerleyebiliriz.

clip_image051

Bu ekranımızda erişim için ayrıca farklı authencation seçimleri yapabiliriz. Biz bu özelliği kullanmayacağımız için varsayılan ayarlara müdahale etmeden Next ile sonraki adıma ilerliyoruz.

clip_image053

Yaptığımız yapılandırmanın bir özeti karşımıza geldi. Şimdi Create butonu ile disk ve target oluşumunu başlatalım.

clip_image055

İşlemler başarı ile tamamlandı. Close ile ekranımızı kapatalım.

clip_image057

Target’imiz şu anda ISCSI kabında gözükmektedir. Status kısmında üzerinde hiçbir bağlantı olmadığı gözüküyor.

clip_image059

Ben test işlemlerim için 2 tane daha ekleme işlemi yapıyorum.

clip_image061

Şu anki yapımda diskleri sunucuma bağlamadığım için Disk Management üzerinde görünen bir şey yok.

clip_image063

Şimdi hali hazırda olan yapımıza bağlanmayı test edelim. Bu işlemi yine Microsoft tarafından ücretsiz olarak sunulan ISCSI Initiator ile yapabilmekteyiz. Denetim masasından ISCSI Initiator simgesine tıklayalım.

clip_image065

Karşımıza bu servisin çalışmadığını ve çalıştıracağını belirten bir uyarı gelmektedir. Yes ile bu adımı onaylayalım.

clip_image066

Gelen ekranımızın default hali aşağıdaki gibidir. Şimdi biz eklemiş olduğumuz rol üzerinde yapılandırdığımız Target yapımıza bağlantı sağlayacağız. Bu işlem için Target kısmına target hizmeti sağlayan sunucunun ip adresini girelim. Adres girme işleminden sonra Quick Connect… butonuna tıklayalım.

 clip_image068

Disklerimiz Inactive olarak geldi. Şimdi hepsine tek tek tıklayarak Connect butonuna tıklayalım. Disklerin burada gözükebilmesi için varsayılan olarak 3260 portu izinli olmalıdır.

clip_image070

Şu anda disklerimiz ile bağlantı kuruldu. Done ile bu ekrandan çıkabiliriz.

clip_image072

Artık bağlantı işlemimiz tamamlandı. OK ile bu ekrandan çıkış yapabiliriz.

clip_image074

Server Manager üzerinde disk bağlantı durumlarının Connect olduğunu görebilmekteyiz.

clip_image075

Disk Management üzerinde disklerimiz yerini aldı. Artık bunları amacımıza göre kullanabiliriz.

clip_image077

Umarım yararlı olmuştur. Bir başka makalede görüşmek dileği ile.

 

Rıza ŞAHAN

www.rizasahan.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu