Windows Server

Windows Server 2012 Remote Assistant Kurulumu ve Kullanımı

 

Şirket içerisinde dağınık bir lokasyon yapınız var ve sürekli bir telefon trafiğiniz mevcut, kullanıcılar arayarak sürekli sizden yardım istiyor ve yetişemiyor olabilirsiniz.  Aslında kullanıcının ekranını gördüğünüzde ve bilgisayarının başına gittiğinizde yardım etmek çok kolaydır, fakat bir proje üzerinde iseniz ya da yoğun çalışıyorsanız sürekli kullanıcının bilgisayarına gitmek bazen can sıkıcı olabilir.

 

Microsoft Remote Assitance uygulamasını duymuşsunuzdur eminim, Windows yüklü bilgisayarlar için uzaktan yardım yapabilmenizi sağlar. Bu yazımda Microsoftun bu ücretsiz servisi olan Remote Assistance yani uzaktan yardım’ı anlatmaya çalışacağım.

 

Uzaktan yardım nasıl çalışır?

 

Yardım talep eden çalışan remote assitance (Uzaktan Yardım) uygulamasını çalıştırarak bir davet dosyası oluşturur, bu davet dosyasını uzman personele göndererek uzman personelin karşıdaki bilgisayara bağlanılması sağlatılır.

 

Uzaktan Yardımı Active Directory kurulu bir sunucu üzerinden daha kolay bir şekilde yönetebiliriz. Bunun için Windows Active Directory ve DNS Servisi kurulmuş bir sunucuda Windows Server 2012 Dashboard üzerine gelerek Add roles and features seçeneğini seçelim yada Manage butonundan Add roles and features seçeneğini seçebiliriz.

 

 

image001

 

 

Before You Begin ekranını Next ile geçiyoruz.

 

 

image002

 

 

Installation Type kısmında rol yada özellik tabanlı kurulum yapacağımız için Role-based or feature-based installation seçeneğini seçerek Next diyoruz

 

 

image003

 

 

Server Selection seçeneğinde serverinizi seçerek next seçeneğini seçiyoruz

 

 

image004

 

 

Bir özellik ekliyoruz Features seçeneğini seçerek Remote Assistance seçeneğini seçiyor ve kurulumuna devam ediyoruz

 

 

image005

 

 

Install seçeneğini seçerek kurulumu tamamlıyoruz.

 

 

image006

 

 

 

Bundan sonraki aşamada kullanıcının remote assistant uygulaması için izin vermemiz gerekiyor

 

Şekille göstermek gerekirse

 

 

 image007

 

 

Normal şartlarda Kullanıcının bilgisayarına giderek Administrator yetkisine sahip bir kullanıcı ile oturum açıp My computer sembolü üzerinde sağ tıklayıp remote Assistance tabına geçerek aktif etmek gerek fakat bunu daha kolay olarak GPO üzerinden yapabiliriz. Group Policy Management i açarak bilgisayarların olduğu organization unit üzerinde yeni bir gpo oluşturun ismini Remote Assistance verebilirsiniz. Ben öyle yaptım en azından.

 

 

image008

 

 

Remote Assitance policy sine sağ tıklayarak edit seçeneğini seçiniz ve çıkan policy düzeninde şu satıra geliniz.

 

 

image009

 

 

1-      Computer Configuration/ Policy / Administrative Templates / System /Remote Assistance

 

 

Solicited Remote Assistance seçeneğini disable yapıyorum ben, diğer türlü kullanıcı kendisi yardım talebinde bulunabiliyor ben buna izin vermemek için daha doğrusu bu senaryomuzda kullanıcıya işleyişi anlatmayı biraz uğraş verici buluyorum bu yüzden kontrol bende olması açısından seçeneği disable olarak ayarlıyorum. (Eğer bunu disable yapmamış olsaydık kullanıcı uzaktan yardım bağlantısı isteğini kendisi yapmak zorunda kalacaktı.)

 

 

image010

 

 

2-      Offer Remote Assistance seçeneği işaretlendiğinde 2 seçenek gelir karşımıza “Allow helpers to remotely control the computer”

 

 

Uzaktan yardım için bilgisayarı kontrol edebilmemizi sağlar bizim istediğimizde budur. Burada Show seçeneğini seçerek bağlantı yapabilecek kullanıcı adı ya da gurup ismi belirtebilirsiniz.  NETBIOS NAME\ Domain Admins olarak yaptım ben

 

 

image011

 

 

Normal Şartlarda Offer Remote Assistance kısmını yapılandırmamış olsaydık yardım etmemizi isteyen kullanıcı

 

Başlat / Tüm Programlar / Donatlar / Uzaktan Yardım ya da Başlat Çalıştır da msra.exe komutunu çalıştırması gerekti sonrasında

 

 

image012 

 

 

Güvendiğiniz birisini size yardım etmeye davet edin seçeneğini işaretleyerek bir davet dosyası oluşturuyor sonrada ona yardım edecek kişiye mail yoluyla yada diğer yollarla ulaştırması gerekti. Fakat şimdi bu Polciy i alan client’ın böyle bir davet oluşturmasına gerek kalmadan sadece bilgisayar adı ya da ip adresini yöneticiye söylemesi yeterli.

 

Aşağıda kullandığım ve yeniden derlediğim C# ile yazılmış araç mevcut uzaktan yardımı daha kolay bir şekilde kullanabilmeniz için Remote Assistance aracını kullanabilirsiniz. Bilgisayar Bilgilerini clientlar üzerinde BGinfo uygulaması ile dağıtarak bilgisayar adı veya ip adresini öğrenebilirsiniz, daha sonra siz server üzerinden başlat çalıştırda msra.exe /offerra bilgisayaradi  komutunu çalıştırarak uzaktaki bilgisayara kolayca bağlanabilirsiniz.

 

Uzak Masaüstü Aracı

 

 

image013

 

 

image014

 

 

image015

 

 

image016

 

 

 

Bir sonraki makalemde görüşmek ümidiyle.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.