Windows Server

Windows Server 2012 Deneme Süresi 1080 Güne Kadar Genişletilebilir

Windows Server 2012 sürümlerinin yasal deneme kopyalarını aşağıdaki adresten indirebilir, 180 gün boyunca ve teknik özellikler açısından herhangi bir kısıtlama olmaksızın test edebilirsiniz.

http://www.microsoft.com/en-us/server-cloud/windows-server/trial.aspx

image001

Windows Server 2008/R2 ‘de kullandığımız ve deneme periyodunu resetleyerek genişleten slmgr -rearm ‘ın Windows Server 2012 ‘de ne durumda olduğuna bakmak istedim ve ortaya çok ilginç bir sonuç çıktı 🙂

ÖNEMLİ UYARI:

-rearm parametresini alan slmgr.vbs, Windows Server içerisinde yerleşik olarak gelen bir script’tir ve bu yazıda bahsedilen yöntemde herhangi bir illegal durum söz konusu değildir. Amacı periyotları sıfırlamak olan -rearm parametresi, sistem tarafından izin verilen sayda çalıştırılarak kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise şudur: Bu yöntemin uygulandığı deneme (evaluation) kopyaları, kurulumu yaparken de okuyabileceğiniz son kullanıcı lisans anlaşmasına (EULA) göre kesinlikle herhangi bir ticari amaç için kullanılamaz ve kesinlikle canlı ortamlarda konumlandırılamaz. Deneme kopyalarının sadece ürünün özellikleri ile ilgili ilk testlerin yapılması, bt uzmanları ve yazılım geliştiriciler için adaptasyonunun hızlandırılması veya ön gösterim gibi amaçlar için kullanılmasına izin verilmektedir. Eğer bir deneme kopyası ile çalışıyorsanız, EULA içerisindeki kapsama uymanız gerekir. Aksi durumda legal bir yöntem ile illegal bir sonuca ulaşmış olursunuz ve hukuksal açıdan sorumluluk altına girebilirsiniz. Ek olarak Windows Server 2012 Evaluation kopyalar üzerine deneme periyodunun herhangi bir anında geçerli bir ürün anahtarı girip yeniden aktive ederek FULL sürüme yükseltebilirsiniz.

slmgr.vbs (Windows Software Licensing Management Tool) işletim sistemi lisansınız hakkında detaylı bilgiler alabileceğiniz ve müdahalelerde bulunabileceğiniz bir script’tir. Örneğin işletim sistemi lisans tipinin (volume, retail, oem) öğrenilmesi, aktivasyon, ürün anatarı girişi/değişimi, deneme ve aktivasyon periyodlarının resetlenmesi, KMS etkileşimi gibi bir çok lisans yönetim işlemini slmgr.vbs üzerinden komut satırı tabanlı olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Bir Windows Server 2012 deneme kopyası ilk kez kurulduğunda 10 günlük aktivasyon periyodu ile başlar ve bu süre içerisinde aktivasyon işlemini tamamlamanızı bekler.

image002

180 günlük deneme süresinin başlangıcı için gerekli olan aktivasyon işlemi sırasında herhangi bir ürün anahtarı girmenize gerek yoktur çünkü deneme kopyası kendi içerisinde bir ürün anahtarı ile kurulur.

image003

Şayet deneme kopyasının internet erişimi varsa direkt Activate butonuna tıklayarak veya slmgr -ato parametresi ile aktivasyonu gerçekleştirip 180 günlük deneme periyodunu başlatabilirsiniz. Eğer internet erişimi yoksa Activate by phone seçeneği ile telefon üzerinden aktivasyon yapmak da mümkün.

image004

Aktivasyon işleminin ardından 180 günlük deneme periyodunun başladığını yine slmgr -dli ile doğrulayabilirsiniz.

image005

Gelelim 180 günü nasıl genişletebileceğinize.

slmgr -dlv ile lisans detaylarını çektiğinizde Remaining Windows rearm count: 5 şeklinde bir bilgi göreceksiniz.

image006

slmgr ‘nin –rearm parametresi, sistemin lisans durumunu resetlemek için kullanılır ve yukarıdaki sayaç bilgisine göre bu parametre 5 kez çalıştırılabilir.

Windows Server 2008 R2 ‘de bu sayaç için değer 3, bir deneme periyodu 60 ve toplamda 240 güne ulaşılabiliyordu.

Windows Server 2012 deneme kopyaları için slmgr -rearm komutunu her periyodun 180. (yani son) gününde çalıştırarak periyodu resetlerseniz,

image007

image008

ilk 180 gün + 1. 180 + 2. 180 + 3. 180 + 4. 180 + 5. 180 toplamda 1080 gün boyunca deneme kopyanızı yeniden kurmadan test etmeye devam edebilirsiniz.

6. rearm denemesinde başka hakkınız kalmadığını göreceksiniz.

image009

Bu noktadan sonra 1080 gün sonunda trial kopyayı yeniden kurabilir veya satın alacağınız Windows Server 2012 sürümüne ait geçerli bir ürün anahtarı girerek full sürüm şeklinde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu arada 1080 gün demiştik ya, ilk aktivasyon öncesi gelen 10 günlük periyodu da sonuna kadar kullanıp toplamda 1090 güne ulaşmak mümkün.

Ek bir bilgi: 90 gün olan Windows 8 Enterprise deneme süresini de 180 güne kadar genişletmek mümkün. Detayları aşağıdaki adresten okuyabilirsiniz:

ÖNEMLİ UYARI:

Bu yöntemin uygulandığı deneme (evaluation) kopyaları, kurulumu yaparken de okuyabileceğiniz son kullanıcı lisans anlaşmasına (EULA) göre kesinlikle herhangi bir ticari amaç için kullanılamaz ve kesinlikle canlı ortamlarda konumlandırılamaz. Deneme kopyalarının sadece ürünün özellikleri ile ilgili ilk testlerin yapılması, bt uzmanları ve yazılım geliştiriciler için adaptasyonunun hızlandırılması veya ön gösterim gibi amaçlar için kullanılmasına izin verilmektedir. Eğer bir deneme kopyası ile çalışıyorsanız, EULA içerisindeki kapsama uymanız gerekir. Aksi durumda legal bir yöntem ile illegal bir sonuca ulaşmış olursunuz ve hukuksal açıdan sorumluluk altına girebilirsiniz. Ek olarak Windows Server 2012 Evaluation kopyalar üzerine deneme periyodunun herhangi bir anında geçerli bir ürün anahtarı girip yeniden aktive ederek FULL sürüme yükseltebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Server 2019’da aynı komutlar çalışıyor.
    Count hakkı, 6 olarak verilmiş. yani 180 + 6*180 = 1260 Gün kullanabiliyorsunuz. (TEST ortamında)
    Ek süre komutunu son günü geçtiğinde de çalıştırınca işleme koyuyor.
    Güncel olarak denedim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu