Haberler

Windows New Terminal Duyurusu!

Windows New Terminal; komut satırı (cmd), powerShell ve wsl(Windows için Linux binary executable) gibi komut satırı araçlarını kullanıcılar için yeni, modern, hızlı, verimli, güçlü ve üretken tek bir ekranda topladı.

Windows yeni terminal uygulaması microsoft store üzerinden yüklenebilecek. Microsoft bu konudaki istekler çok fazla olduğu için terminal uygulamasında çoklu sekme özelliğini getirdi. Şimdi aynı anda bir çok sekme üzerinde Komut Satırı(CMD), PowerShell, WSL’de Ubuntu, SSH ile Ahududu Pi, vb. aynı anda tek bir terminal üzerinde açılabilecek.

Windows Terminal, GPU DirectWrite / DirectX tabanlı bir metin oluşturma motoru kullanıyor. Bu yeni metin oluşturma motoru, CJK , emoji, powerline sembolleri, simgeler, programlama bitiş harfleri vb. dahil olmak üzere PC’nizdeki fontlarda bulunan metin karakterlerini ve sembolleri görüntüler. Bu motor aynı zamanda önceki Konsolun GDI motorundan çok daha hızlı metin oluşturduğunu söylüyor!


Bugün itibariyle, Windows Terminali ve windows Konsolu açık kaynaklı hale getirildi ve GitHub deposundaki kodu kopyalayabilir, derleyebilir, çalıştırabilir ve test edebilirsiniz: https://github.com/Microsoft/Terminal

Bu yaz, new windows terminal previews versiyonu ilk kullanımlar için Microsoft Mağazasında yayınlanacak.

kaynak: https://devblogs.microsoft.com/commandline/introducing-windows-terminal/

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu