Haberler

Windows 11’in Android Uygulaması Bazı Kötü Sürprizlerle Geliyor

Windows 11’e gelecek olan en heyecan verici özelliklerden birisi Android uygulamalarını çalıştırabilecek olması. Microsoft’un yayınladığı gereksinimler ise biraz heves kırar nitelikte.

Microsoft’un özelliğe dair yayınladığı yeni “sık sorulan sorular” kısmına göre, eğer Android uygulamaları PC’nizde çalıştırmak istiyorsanız bazı sistem gereksinimlerine ihtiyacınız olacak.

Öncelikle cihazınızın Windows 11 21H2 versiyonu ya da yukarısı olması gerekiyor. Zaten özelliği sunan işletim sistemi de bu.

Aynı zamanda bir SSD’ye ve modern bir x64 ya ARM64 işlemciye sahip olmanız gerekiyor. Bu gereksinimler o kadar yüksek olmasalar ve Windows 11’i kullanan çoğu kullanıcı bunlara sahip olsa da, işler biraz daha zorlaşıyor.

Microsoft minimum 8GB RAM’e sahip olmanızı istiyor ama önerilen RAM miktarı 16GB. Bu 16GB gereksinimi biraz şaşırtıcı, çünkü kimse özelliğin bu kadar talepkâr olmasını beklemiyordu. Sonuçta bu uygulamalar akıllı telefonlarımızda çalışan programlar.

İşte bu 8GB minimum gereksinimi, Windows 11’i 4GB RAM ile çalıştıran kullanıcılar -ki teknik olarak bu mümkün- bu özelliği kullanamayacak anlamına geliyor. Yani düşük güçlü, eski, Android uygulamaları kullanabilmekten en çok fayda sağlayabilecek makineler bunu yapamayacak.

Aynı zamanda Virtual Machine Platformu’unu açmanız gerekecek. Özellik Windows 11’in kontrol panelinden aktive edilebiliyor.

İnsanları rahatsız edebilecek son bir gereksinim daha var. O da Windows 11’in Google’un Play dükkanı yerine, Android uygulamaları için Amazon Store’u kullanıyor olması.

Bu da Play Store’da ulaşabildiğiniz geniş yelpazedeki uygulamalara ulaşamayacağınız anlamına geliyor. Ayrıca Play Store’dan satın aldığınız herhangi bir oyunu veya uygulamayı yeniden satın almanız gerekecek. Bunun için de bir Amazon hesabına ihtiyacınız olacak. Sonuçta popüler bir site olduğundan bir çok kullanıcının Amazon hesabı olsa da bazı kullanıcılar çeşitli sebeplerden yeni bir Amazon hesabı açmak istemeyebilir.

Kaynak: techradar.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu