Haberler

Windows 11 Yeni Görev Yöneticisine Yakından Bir Bakış

Microsoft sonunda yeni Görev Yöneticisini Windows Insider programı kullanıcılarıyla paylaştı.

Görev Yöneticisi Windows’un en popüler araçlarından biri olmaya devam ediyor. Kendisi aynı zamanda sorun çıkaran uygulamaları tespit edip sonlandırmak için en kolay yol. Microsoft, Windows 11 Sun Valley 2 ile birlikte, Görev Yöneticisi için yeni bir arayüz üzerinde denemeler yapıyor. Yapılan çalışmalar uygulamanın arayüzünü oldukça değiştirecek ve komut barının geleneksel menüsünün yerine geçecek.

Tıpkı Görev Yöneticisinin şu anki versiyonu gibi, yeni versiyon da aynı ekranlara sahip olacak. İşlemler, Performans, Uygulama Geçmişi, Başlangıç, Kullanıcılar, Detaylar ve Servisler bu penecereleri oluşturuyor. Fakat bunlar içinde bir takım farkedilebilir değişiklikler olacak.

İlk ve öncelikli olacak, Görev Yöneticisi bir yan menü barına güncelleniyor. Bu yan menüde İşlemler ve Performans gibi özellikler bulunuyor.

Ekran görüntüsünde de görülebileceği gibi, Microsoft her zamanki sekmeli bölmeleri terkediyor. Bunun yerine bilgisayarın ismini, modelini, CPU, GPU ve kullanılan hafızayı belirten bir görüntüye geçiliyor.

Görev Yöneticisinin yeni dizaynı WinUI arayüzünü kullanıyor. Bu yeni arayüz Windows 11’in dizayn prensiplerine de uyum gösteriyor. Aynı zamanda “karanlık mod”u destekliyor. Yeni bir ayarlar sayfasıyla da Görev Yöneticisi’nin güncelleme hızını ve dahasını modifiye edebiliyorsunuz.

Microsoft Yöneticinin her sayfasına, kullanıcıların olağan eylemlere ulaşabilmesi için yeni bir komut satırı ekliyor. Örneğin bu komut satırı ile, İşlemler sayfasına bakarken doğrudan Verimlilik modunu aktive edebiliyorsunuz.

Verimlilik modu bir uygulamanın CPU tüketimini sınırlayan yeni bir unsur. Böylece sistem öteki uygulamalara öncelik tanıyor. Verimlilik modunu aynı zamanda işlemin kendisine sağ tıklayarak da aktive edebiliyorsunuz. Bu modu aynı anda sadece bir uygulama için çalıştırabiliyorsunuz. Birden fazla işlemi gruplamaya veya sistem işlemlerini seçmeye çalıştığınızda, Verimlilik modunun grileştirilmiş olarak seçilemediğini görüyorsunuz.

Görev Yöneticisinin yeni dizaynı tabii ki kusursuz olmaktan uzak. Ama Microsoft’un işletim sistemi ile arayüz arasındaki uyumsuzluğa dikkat ediyor olması güzel. Ayrıca gelecekteki önizleme build’lerinin de daha fazla geliştirmeyle gelmesi bekleniyor.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.