Haberler

Waymo’nun Sürücüsüz Teknolojileri Artık Daimler Trucks Grubuna Uygulanacak!

Amerikan otonom sürüş teknolojisi geliştirme şirketi Waymo, sistemlerini dünya çapında birçok kamyon markasına sunmaya başlıyor. Mercedes-Benz’ gibi birçok firma için tır-kamyon üretimi gerçekleştiren Daimler Trucks, Waymo ile işbirliği sürecine giriyor.

Otonom ve ticari kamyon üretimi gerçekleştiren devler arasındaki ortaklığın açıklanmasının ardından Waymo CEO’su John Krafcik bu anları destansı olarak nitelendirdi.

Torc Robotics ve Daimler Ortaklığı ile Oluşan Otonom Sürüş Sistemi.

Daimler’in daha önce gerçekleştirdiği Torc Robotics ortaklığı da kamyonlarda otonom sürüş deneyimi için gelecek vaadediyor.

Waymo, insan müdahalesi gerektirmeyen 4. seviye otonom sürüş yeteneği sağlayan makine öğrenimi tabanlı bir sensör ve kamera sistemi olan sürücü platformunu Daimler Freightliner Cascadia kamyonlarına getiriyor. Entegrasyon ABD’de başlayacak ve sonunda Avrupa ve diğer pazarlar için de geçerli hale gelecek.

Bu entegrasyonda birçok geliştirimin ve yapay zekanın izlerini görmek mümkün. CEO Krafcik direksiyon, fren ve kontrol sistemlerinde yapılan değişiklikleri içeren otonom bir kamyonun neye benzediğine ilişkin bir standart belirlemek için de Daimler ile çalışmayı planladığını söyledi. Waymo’nun, California ve Arizona’da kendi kendine giden bir taksi olarak yolda konuşlandırılan Chrysler Pacifica minivan ile yaptıklarından bahsetti. Minivanlar, bu ayın başlarında Phoenix’te gerçekten sürücüsüz araçlar olarak halka sunuldu.

Teknolojinin daimi gelişimi yakın gelecekte sıklıkla karşılaşmamızın mümkün olduğu otonom sürüş sistemlerini, bütün insanlık için heyecan verici bir konumda tutuyor.

İLGİLİ HABERLER

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu