Haberler

Tesla, Tam Otomatik Sürüş Sistemini Beta Olarak Dağıtmaya Başladı

Tesla, yeni tam otomatik sürüş sisteminin beta sürümünü kullanıcılara sunmaya başladı. Şirket, şu an için oldukça kısıtlı bir kullanıcı kitlesine bu yazılımı sundu ancak önümüzdeki günlerde çok daha fazla kullanıcı, bu sistemi deneyimleme imkanı bulacak. Yeni sürümle ilgili ilk izlenimlerse olumlu.

Otomobil sektörünün elektrikli motorlara dönmesini sağlayan Tesla’nın sektöre kazandırdığı şeylerden bir diğeri de otonom sürüş sistemleri oldu. Şirket, şu ana kadar bu konuda zaten fazla iyiydi. Ancak bu kadarla yetinmeyen Tesla, artık yepyeni bir otonom sürüş sistemine sahip. Yapılan çalışmaları test etmek için bir beta sürüm yayınlayan geliştiriciler, artık tam otomatik bir sürüş deneyimi vadediyorlar.

Tesla, bugüne kadar müşterilerine sunduğu otonom sürüş sistemlerinde tüketiciyi uyarıyordu. Hatta Elon Musk da zaman zaman konuyla ilgili açıklamalarda bulunup, sistemin güvenilir olduğunu ancak yine de direksiyon başında kalınıp rehavete kapınılmaması gerektiğini söylüyordu. Yeni beta sürüm de her şeyden önce bu uyarıyla karşımıza çıkıyor. Tesla, yapılan iyileştirmelere rağmen sistemsel sorunlar yaşanabileceğini söylüyor.

CEO Elon Musk Salı günü bir tweet attı, Tesla ilk “Tam Otomatik Kendi Kendine Sürüş” beta yazılım güncellemesini bu hafta seçkin bir müşteri grubuna gönderdi. Çarşamba günü bir kazanç çağrısında Musk, haftalar ilerledikçe daha fazla Tesla sahibinin yıl sonuna kadar “geniş bir sürüm” hedefiyle güncellemeyi alacağını söyledi.

Erken erişim programı, yazılım hatalarını gidermeye yardımcı olmak için bir test platformu olarak kullanılacak.

Bu bağlamda yeni sürümle birlikte Tesla markalı bir otomobil, rotaya ulaşabilmek için gerekli dönüşleri yapabiliyor, araç sollayabiliyor, trafikteki her şeyle etkileşim içinde oluyormuş. Ancak şirket, özellikle de dar yollarda anında müdahale için dikkatli olunması gerektiğinin altını çiziyor.

Tesla’nın tam otomatik yeni sürüş sistemi, tamamıyla sinir ağlarına dayanıyor. Bunu basitçe anlatmak gerekirse, Tesla bu yazılımın beta kapsamını genişlettikçe sistem daha da gelişmiş bir hal alacak. Bu durumu görmezden gelmeyen şirket, süreci hızlandırmak için elinden geleni yapacağını, önümüzdeki günlerde çok daha fazla sayıda müşterinin bu beta sürümle tanışacağını söylüyor.

Hali hazırda tam otomatik sürüş sistemini deneyen Tesla sahipleriyse, yaşadıkları deneyimleri sosyal medya hesapları üzerinden paylaşmaya başlamış durumdalar.

Twitter üzerinde bir kullanıcı yeni yazılım hakkında açıklamalarda bulundu “Aracın fazlasıyla temkinli bir yaklaşım sergilediğini söyleyen kullanıcı, kavşaktan çıkana kadar aracı kontrol etmek zorunda kalmadığını ifade ediyor. “

Kaynak

Bunlarda İlginizi Çekebilir

VMware, ESXi ve NSX-T İçin Kritik Güncellemeler Yayınladı

Playstation 5 Çıkışında Hazır Olacak Uygulamalar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu