Virtualization

VSAN 6.1 Yenilikler

VMworld 2015 ‘de VSAN 6.1 ile ilgilide yeni özellikler duyuruldu. Daha önce yazmış olduğum VSAN ile ilgili yazılara aşağıdaki link’den ulaşabilirsiniz.

http://www.tayfundeger.com/kat/VSAN

Virtual SAN Stretched Cluster:

Artık VSAN 6.1  ile birlikte Stretched Cluster oluşturabilirsiniz. Yani Geo cluster (farklı lokasyonlarda) oluşturabilirsiniz. VSAN 6.1 ‘de bu mümkün hale geldi. Ayrıca; Active-Active mimari yeniliği gelmiştir. Böylece site’in down olması durumda bile herhangi bir data kaybı olmaz. Tabi böyle bir durumda HA devreye girer ve makinaları diğer site’da aktif hale getirebilir. Aşağıda bunun ufak bir örneğini görebilirsiniz.

clip_image002

Hybrid ve All flash mimarisini desteklemektedir. Active-Active sayesinde site’lar arasında data sürekli senkronize olur.

VSAN 6.1 ‘in bazı gereksinimlerinden bahsetmek istiyorum. Tabi bu özellikle networking tarafı için geçerli olacak.

  • 5 ms RTT
  • A ve B site’lari arasında en az 10Gbit bağlantı.
  • L2 Multicast gereklidir.

VSAN 6.1 ile birlikte artık replication 5 minute RPO’dur. Yani vSphere Replication ile birlikte VSAN 6.1 full support durumda ve 5 dakika’dan 24 saate kadar replikasyona izin veriyor. Eğer tabi siz bunu otomatize etmek istiyorsanız ozaman da Site Recovery Manager (SRM) kullanmanız gerekiyor. Site Recovery Manager ‘da aynı şekilde VSAN 6.1 tarafından full support ediliyor.

clip_image004

VSAN 6.1 ile birlikte artık SMP-Fault Tolerance support edilmektedir. Tabi bu support vSphere 6.0’ın limitleri içerisindedir.  Daha önce What’s New in vSphere 6.0: Fault Tolerance isimli makalede Fault Tolerance ile ilgili bilgi vermiştim.

clip_image006

VSAN 6.1 ile birlikte Microsoft Cluster ve Oracle RAC support ediliyor. Aslında bu çok güzel birşey çünkü Cluster ortamları oluşturmak için ayrıca storage yatırımına girme gibi bir durumunuz olmayacak.

clip_image008Yine çok güzel özelliklerden birtanesi ise VSAN 6.1 ile birlikte remote office ve branch office’lerde bulunan VSAN 6.1 ortamlarımızı tek bir merkezden yönetebileceğiz.

clip_image010

VSAN 6.1 ile birlikte gelen diğer yenilikleri ise;

  • Virtual SAN Management Pack for vRealize Operations Manager (Global View, Health Monitoring and Availability, Performance Monitoring, Capacity Monitoring and planning).
  • Flash Drive support’u (DIMM-based SSDs and VMS SSDs) Yani siz artık memory’i bile flash storage gibi kullanabileceksiniz. Bu oldukça ilginç bir özellik, test etmek için sabırsızlanıyorum açıkcası.
  • Healthcheck sadece sizin VSAN ortamınızı kontrol etmiyor bunun yanında stretched cluster ‘ınızıda kontrol ediyor. Yani ek bazı check’lerde mevcut. Witness host configuration, Network and Host Compatibility, Fault domain configuration gibi additional check’lerde mevcut.

Umarım faydalı olmuştur.

İyi çalışmalar.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.