Haberler

Volkswagen Türkiye’deki Şirketini Kapatıyor

Volkswagen Ekim 2019’da Manisa‘da kurduğu şirketini kapatma kararı aldı. Tasfiye ilanı Manisa Sicil Gazetesi’nde yayımlandı. Bloomberg tarafından aktarılan habere göre şirket daha önce pandemi nedeni ile Manisa yatırımının da içinde bulunduğu yatırımları askıya almış, aynı zamanda Slovakya’da 500 milyon € ek yatırım yapacağını duyurmuştu.

Alman otomotiv devi şirketin Ekim 2019’da Manisa’da kurduğu Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi 17 Aralık tarihinde tasfiyeye girmişti. Tasfiyeye giriş kararı da Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından tescil edildi.

Şirket 28 Aralık tarihinde de tasfiye için alacaklılara çağrı yaptı.
Volkswagen 28 Aralık tarihinde de tasfiye için alacaklılara çağrı yaptı.

Türkiye’de üretim yapmak için Ekim 2019’da VW Aktiengesellschaft, 943 milyon 500 bin Türk lirası sermaye ile Manisa’da “Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi” unvanlı şirketi kurmuştu.

Pandemi sürecinin otomotiv sektörüne kadar uzanan olumsuz etkileri nedeniyle yatırım planlarını gözden geçiren şirket, farklı yatırımlara yönelerek Temmuz ayında Türkiye için yaptığı yatırımı askıya aldığını duyurdu. Volkswagen‘in Türkiye distribütörü ve Doğuş Otomotiv’in CEO’su Ali Bilaloğlu konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Bilaloğlu “Volkswagen’in Temmuz ayında yaptığı açıklama Türkiye ile ilgili bir açıklama değildi. Pandemiden dolayı dünyadaki otomobil satışlarını orta vadede 2018-2019 seviyesine gelmeyeceğini görerek, tüm dünyada kapasiteyi arttıracak yeni yatırımları durdurduk.” ifadelerini kaydetti.

Kaynak: bloomberght.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu