Haberler

Teslimat Droneları, ABD’deki Yeni Kurallar İle Günlük Kullanıma Bir Adım Daha Yaklaştı

Hükümet yetkilileri, insansız hava araçlarının yeni güvenlik endişelerini gidermesi gerektiğini söylüyor.

Yakın gelecekte bir gün, kargo beklerken gözlerimiz yollarda kamyon değil, gökyüzünden drone bekleyebilir. Bu teslimat droneları da daha önce gördüğümüz prototiplerden farklı olabilir. Federal Havacılık İdaresi Pazartesi günü, 0,25 kilogram ağırlığındaki “insansız uçaklar” için insanların etrafında hareket etmelerine dair yeni kurallarını açıkladı.

FAA açıkladığı yeni kurallarda, droneların kimlik bilgilerini, hükümetin hem droneları hem de üs “kontrol” istasyonlarını izlemesine yardımcı olacak Remote ID adlı yeni bir sistem aracılığıyla yayınlamaları gerektiğini söyledi. Gece çalışan dronlerın çarpışma önleyici ışıklara sahip olması gerekecek. Dronelarda insan derisini kesebilecek “açıkta dönen parçalar” (uçuş bıçakları gibi) bulunmamalıdır. Droneları yöneten kişilerin, droneu kullanırken yanlarında bir pilotu lisansı bulundurmaları gerekecek.

FAA Yöneticisi Steve Dickson yeni kurallar ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Yeni kurallar, emniyet ve güvenlik endişelerini ele alarak insansız hava araçlarının hava sahamıza daha fazla entegre edilmesinin yolunu açıyor. Paket teslimi gibi drone operasyonlarını daha rutin olarak göreceğimiz güne bizi yaklaştırıyorlar.”

Pazartesi günü açıklanan kurallar, ABD çapında teslimat droneları ve uçuşları ile ilgili düzenlemeleri sağlamlaştırmak için atılan bir dizi adımın sonuncusu. Hem Amazon hem de UPS, drone teslimatlarını bir süredir test ediyor ve bu da teknolojinin günlük hayata dahil olacağı günün çok uzak olmadığını gösteriyor.

ABD hükümetindeki kimi çevreler ise, insansız hava araçlarının kötüye kullanılabileceğine dair endişeli. Bu endişe, 2018’de Londra’daki Gatwick Havalimanı‘nın dronelar nedeniyle kapanmasından dolayı daha da arttı.

Yeni kuralların yürürlüğe girmesi iki yıldan fazla sürecek, ancak ABD’de satışa sunulan sivil droneların yeni FAA kurallarına göre 18 ay içinde kimlik yayın teknolojisi ile donatılması gerekiyor. Mevcut dronelara da bir yayın teknolojisi eklenmesi gerekecek. Tüm droneların önümüzdeki birkaç yıl içinde bu kurallara uyması gerekiyor.

Drone ile taşımacılıkta başı çeken iki firma olan Amazon ve UPS, henüz konu ile ilgili bir açıklama yapmadı.

Kaynak: cnet.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yeni Nesil Video Akış Platformu Gain 30 Aralık’ta Açılıyor
Citrix, NetScaler ADC’lerini Etkilemeye Devam Eden DDoS Saldırısını Doğruladı
MIUI 12.5 Duyuruldu ! İşte Desteklenen Modeller

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.