Haberler

VMware vSphere 6.7 update 2 duyuruldu.

VMware vSphere 6.7 update 2 kısaca U2 versiyonu yanı sıra vSphere platinum ve vSphere ROBO enterprise sürümlerinin yeni sürüm duyurusu daha bugün yeni yapıldı.

Kısaca yeniliklerinden bahsedecek olur isek eğer; vSphere 6.7 Update 2, daha hızlı ve basite indirgenmiş işlem yapabilme, geliştirilmiş güvenlik seçenekleri ve yeni uygulamalar için destekler sunacak. vCenter Server Converge Tool isminde yeni bir aracımız oldu, ayrıca vCenter Server yönetiminde daha fazla log bilgisine ve işlem bilgisine ulaşabilmemiz amaçlanarak olay yöneticisi bolumu geliştirildi. Ve son olarak ise sanal makine VM değerleri (VM maksimum) değerleri güncellendi.

PSC kalkıyor Platform Services Controller baya derin bir konu aslında ama şöyle basite indirgeyerek anlatayım sizlere; PSC büyük bir datacenter üzerinde bazı servislerin yüklerini VMware kurulumunda farklı fiziki yapılarda tutarak ortak çalışıyor idi bu durumun avantajları gibi dezavatajları da vardı bunları yakında komple ortadan kaldırarak kurulumu ve PSC servis yüklerinin dağıtımını engeleyerek daha stabil ve hızlı bir yapı içerisinde tek bir vm üzerinde size sunacak. Unutmadan PSC kalkmıyor PSC içindeki yüklerin dagıtılması seçeneği kalkıyor. Yine unutmadan: PSC servsileri dağıtılmış şekilde olan vCenter yapıları yeni tool ile Embedded PSC olarak değiştirilebilecekler.

Burada bu konuya değinmek güzel olur Intel in belirli bir CPU serisinde (skylake ve daha öncesi) olan güvenlik açığı olan CPU lu altyapılar içinde VMware yeni geliştirilmiş güvenlik seçenekleri ile geliyor bu bence çok güzel ve yeni bir özellik olacaktır. Güvenlik çok önemli.

SANPHANA kullacıları içinde VM maksimum değerleri içinde 6.7 U2 versiyonunda bir vm e 256 vCPU ve 6 TB vRAM atayabileceksiniz. Tabii bu yapıya uygun donanım kaynaklarınız olmalı. 🙂

Kısaca dedim ama azıcık fazla yazdım, bilginin azı çoğu iyisi kötüsü olmaz umarım sizler için faydalı bilgiler olmuştur.

Cahit YOLACAN

Gezer imkan oldukca. Biraz bilgisayar bagimlisi :)

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu