Blog

VMWARE Status of Other Hardware Objects Hatası Nasıl Giderilir?

Merhaba, bu yazımda Vmware sanallaştırma platformunu kullanan herkesin başına gelebilecek olan bir sorundan ve çözümünden bahsedeceğim. Hepinizin bildiği üzere Vmware sanallaştırma platformu, öncelikle fiziksel sunucu bay’leri üzerine ESX kurulumları yapılarak elde edilir. Ardından Her bir bay bizim için ayrı bir host durumuna gelir. Vcenter üzerine de bu hostların eklenmesini sağladıktan sonra hostların içerisinde Virtual Machine yaratılabilmektedir. Zaman zaman hostlarımızın üzerinde kırmızı ikaz işareti görebiliriz. Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken host üzerine tıklayarak, Summary sekmesine gelmek olacaktır. Bu alanda aşağıda göstereceğiz gibi “Status of other hardware objects” hatası ile karşılaşabilirsiniz. Zaten yazım da bu sorun ve çözümü ile ilgili. Peki ESX hostumuz üzerindeki “Status of other hardware objects” hatası nasıl giderilir?

Öncelikle sizler için hatanın nasıl göründüğünü aşağıda belirtmek isterim. Dediğim gibi öncelikle hostunuz üzerinde kırmızı bir ikaz işareti göreceksiniz. Ardından hostunuz üzerinde Summary tabına gelerek ne gibi bir uyarı var diye kontrol edeceksiniz. Aşağıda hatanın bir benzerini görmek mümkün olacaktır.

Evet, hata ile karşılaştık. Şimdi dilerseniz sorunun nasıl çözüleceğine bakalım. Yapmanız gereken ilk iş ESX hostumuz üzerine tıklamak olacaktır. Ardından cihazımızda fiziksel bir sıkıntı olup olmadığını görmek için Monitor sekmesi içerisine giriş yapılması gerekmektedir. Üst kısımda Hardware Status içerisine giriş yapmalısınız. Sol taraftan Sensors sekmesine cihazımızın Healthy raporunu görüntülüyoruz. Bir sorun yoksa bu kısımdan çıkıyoruz.

Bu alanda sorun görmediğimiz için donanımsal bir sorunumuzun olmadığını anlamış oluyoruz. Burada bir sorun varsa, duruma göre fiziksel bir müdahale gerekebilir. Ardından yine Monitor > Hardware Status > System Event Log içerisine giriş yapıyoruz. Logları incelemek isterseniz, Export data seçeneği ile dosyayı bire yere alabilir ve açıp kontrol edebilirsiniz. Ardından reset event log seçeneği ile cihazınızın son kayıtlarını üzerinden atmasını sağlamalısınız.

Hemen ardından işleme Reset Event Log seçeneğinin yanındaki Update sekmesi ile servisi tetiklemelisiniz.

Yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra sunucunun bunu algıyalabilmesi adına ESX hostu yeniden başlatmanız gerekecektir.

Not: ESX hostu restart etmeden önce mutlaka Maintenance Moduna almalısınız. Ve üzerinde bulunan sanal sunucuları Migrate seçeneği ile farklı bir hosta taşımalısınız.

ESX hostunuz açıldıktan sonra maintenance modundan çıkartmalısınız. Ardından kırmızı ikaz işaretinin giderilmiş olduğunu göreceksiniz. Bu yazımda Vmware sanallaştırma platformu üzerinde “Status of other hardware objects” hatasının nasıl giderildiğini anlattım. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle.

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Linkedin üzerinden profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi bu blog üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.