Virtualization

Vmware ESX Üzerinde Disk Tipi ve Disk Boyutunu Değiştirme

Bu makaleyi karşılaştığım bir sorun sonunda yazmaya karar verdim. Vmware üzerinde kullanmakta olduğum sanal makinelerimin disk boyutlarını büyütmem gerekiyordu ve sanal makine üzerinde edit dediğimde makinelerimin disk size kısımlarının pasif durumda olduklarını gördüm ve bunun sebeplerine bakmaya başladım disk size kısmının pasif durumda olmasının sebebi disk tipimin “ide” olmasından kaynaklıymış, bunu öğrendikten sonra disk tipimi nasıl değiştireceğimi araştırdım ve sonuç olarak bir yerlere vardım ve yaptıklarımı sizlerle de paylaşmak istedim umarım işinize yarar.

 


Kullanmakta olduğumuz sanal makinalarımızın disk tiplerini sonradan değiştirebiliriz. Bunun için vmdk dosyası üzerinde değişiklikler yapmamız gerekli bu değişiklikleri yapabilmek için ben Winscp adında bir yazılım kullandım. Yazılımı aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.


http://winscp.net/eng/download.php

 

Yazılımı indirdiyseniz kurulumuna geçelim :

 

 

image001

 

 

Kurulum dilini seçiyoruz.

 


image002

 

 

image003

 

 

image004

 

 

image005

 

 

image006

 

 

image007

 

 

Kurulum bitti şimdi vmdk dosyası üzerinde değişiklik yapabilmemiz için üzerinde Vmware ESX yüklü olan hostumuza bağlanmamız gerekli. Winscp ile hostumuza bağlanabilmemiz için bazı ayarlar yapmamız gerekli.

 

image008

 


Vmware hostumuza Vsphere ile bağlanıyoruz ve configuration tabına geliyoruz. Service profile kısmından properties kısmına tıklıyoruz.

 

 

image009

 

 

SSH servisini çalışır hale getirmemiz gerekli.

 

 

image010

 

 

Bunun için SSH üzerine tıkladıktan sonra options diyoruz ve açılan ekrandan start diyoruz.

 

 

image011

 

 

Firewall properties kısmından SSH Client ve SSH Server kısımlarını işaretliyoruz. Daha sonra firewall kısmına tıklıyoruz. Yanda açılan ekran karşımıza geliyor bu ekranda sunucuya bağlanacak makinaları belirlememiz gerekli üstteki seçeneği seçerseniz herhangi bir IP adresinden bağlanılabilir. Fakat alttaki seçeneği seçip bağlanmasına izin vereceğiniz IP adreslerini belirleyebilirsiniz. Kullandığımız makinamızın IP adresini yazıyoruz. Ok diyoruz. Gerekli ayarları yaptığımızı göre sıra geldi sunucuya Winscp ile bağlanmaya

 

 

image012

 

 

Winscp yazılımımızı çalıştırdığımız da resimdeki ekran ile karşılaşıyoruz. Port numarası 22 seçiyoruz. Sunucuya bağlanmak için kullanıcı adı parola giriyoruz. Sonra oturum aç tıklıyoruz.

 

 

image013

 

 

Sunucuya bağlandık ve Vmfs klasörü altında değişiklik yapmak istediğiniz sanal makineyi buluyoruz.

 

 

image014

 

 

Disk Tipi değiştirmek istediğimiz Vmdk dosyası üzerine sağ tuşa tıklıyoruz ve düzenle diyoruz.

 

 

image015

 

 

En alt satırda gördüğünüz ddb.adapterType kısmı bende “ide” olarak geliyordu. Bunu resimde gördüğünüz şekilde “lsilogic” olarak değiştiriyoruz. Bu şekilde üzerinde işletim sistemi olan sanal disklerinizin bile boyutunu rahatlıkla değiştirebileceksiniz.

 

 

image016

 

 

Winscp ile vmdk dosyasını düzenlediğimiz disk üzerine geliyoruz ve remove diyoruz.

 

 

image017

 

 

Remove from virtual machine diyoruz ve diski kaldırıyoruz.

 

 

image018

 

 

Daha sonra aynı sanal makine üzerinde Add diyoruz ve tekrar disk eklemeye başlıyoruz.

 

 

image019

 

 

Use an existing virtual disk diyoruz. 

 

 

image020

 

 

Biraz önce winscp ile düzenlediğimiz vmdk dosyasını tekrar gösteriyoruz.

 

 

image021

 

 

Virtual device node ve mode seçiyoruz.

 

 

image022

 

 

Finish ile tekrar disk ekleme işlemini bitiriyoruz. Artık disk boyutumuzu değiştirebiliriz.

 

 

image023

 

 

Sanal makinemiz üzerinde edit diyoruz ve yeniden eklediğimiz diskimizin üzerine gelip yeni boyutunun ne kadar olmasını istiyorsak onu yazıyoruz. Bizim örneğimiz de benim diskim 80 GB’dı ve ben bunu 90GB olarak değiştirdim.

 

 

image024

 

 

Disk boyutunu değiştirdikten sonra sanal makinemize bağlanıyoruz ve disk management ekranına geliyoruz. Biraz önce disk boyutunu ne kadar büyüttüyseniz o kısmı disk management ekranında Unallocated olarak göreceksiniz.

 

 

image025

 

 

Genişletmek istediğimiz C sürücüsü üzerinde sağ tuşa tıklıyoruz ve Extend Volume diyoruz.

 

 

image026

 

 

image027

 

 

Eklediğimiz boyuttan ne kadar C sürücüsüne eklemek istiyorsak seçiyoruz. Ben hepsini eklemek için olduğu gibi bırakıyorum.

 

 

image028

 

 

Finish ile işlemi bitiriyoruz.

 

 

image029

 

 

Sonuç olarak gördüğünüz üzere üzerinde işletim sistemimizin bulunduğu sanal makinemizin disk tipini boyutunu değiştirmiş oldu. Umarım işinize yarar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu