3. Parti Yazılımlar

IP Kameralı Güvenlik Sisteminde NVR veya VMS Kullanımı

 


IP Güvenlik Kamera Sistemi tasarlarken vermemiz gereken temel kararlardan birisi, kayıt platformunun yapısıdır. Kişisel bilgisayar/sunucu üzerine Video Yönetim Yazılımı(VMS) mı kurulmalı, yoksa endüstriyel bir Network Video Kaydedici(NVR)  mi satın alınmalıdır?

 

 

image001

image002

 

 

Aslında her iki sistemin de kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. İhtiyaç duyulan sisteme göre devreye girecek kriterler, günün sonunda hangi sistemin kullanılması gerektiğini belirleyecektir. Bu kriterler;kamera sayısı, sistemin genişleme ihtimali, akıllı video analiz ihtiyacı, yedekli çalışma gerekliliği, depolama alanı vb. olarak sıralanabilir.

 

NVR Kullanmanın Avantajları

 

·         Hızlı kurulum

·         Az bilgi gerektirir

·         İşçilik masrafı daha azdır

·         Arıza tespiti kolaydır

·         Yıllık yazılım güncelleme vb. ek maliyetler yoktur

·         Küçük çaplı sistemlerde (<100 kamera) daha ekonomiktir

 

 

VMS Kullanmanın Avantajları

 

·         Esnek yazılım, bağımsız donanım

·         Yazılım bazlı entegrasyona açık

·         Akıllı video analizlerine açık

·         Düşük donanım maliyeti

·         Üst segment markalar için en iyi çözümdür

·         Büyük çaplı kamera sistemlerde (>100 kamera) daha ekonomiktir

 

 

 

NVR ve VMS Karşılaştırması

Özellik

NVR

SUNUCU

Ebat

llll

llll

Depolama

lll

lllll

Kararlılık

lllll

llll

Açılış Süresi

llll

ll

Güvenlik

lll

lll

Performans

lllll

llll

Genişleyebilirlik

ll

llll

Esneklik (AV-Entegrasyon vb.)

ll

lllll

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NVR ve VMS karşılaştırması

 

* Yukarıdaki tablo, NVR ve PC tabanlı kayıt çözümlerinin farklı kriterlere göre karşılaştırmasını 1 (zayıf) ve 5 (mükemmel) arasındaki puanlamayla göstermektedir.

Güvenlik pazarı hangisini tercih ediyor?

 

IPVM 2012 istatistiklerine göre “Güvenlik kamera sisteminde kayıt yaparken ne tip cihazları tercih edersiniz?” sorusuna entegratörlerin %67’si sunucu cevabını verirken, %33’ü endüstriyel NVR kullandığını belirtmiştir. Sunucu kullanan entegratörler içinde ise markalı çözümleri kullananlar %81’i oluştururken, OEM sunucuları kullananların oranı %19 olmaktadır.

 

image003image004

IPVM 2012 NVR ve Sunucu anketi

 

Kararlılık ve Güvenlik

 

Son birkaç yıla kadar video yönetim yazılımlarının çoğu Windows işletim sistemi için yazıldığından, PC tabanlı sistemler stabil ve güvenli olarak kabul edilmiyordu.  NVR cihazları ise Linux tabanlı olduğundan hem virüs ataklarına karşı daha güvenli hem de kararlı bir işletim sistemine sahip oldukları için çokça tercih ediliyordu.

 

Son yıllarda video analiz yazılımı üreticilerinin Linux tabanlı yazılımlar geliştirmesiyle, bilinen markaların sunucu-depolama çözümleri güvenlik sektöründe de hızla yaygınlaştı ve Windows’un yarattığı kararsızlık ve güvensizlik algısı yıkılmış oldu.

 

Depolama Alanı İhtiyacı

 

Kayıt platformunu dizayn ederken en önemli kriterlerden biri de cihazın ihtiyaç duyulan depolama alanını karşılayıp karşılamadığıdır. Depolama alanı ihtiyacını belirleyen iki faktör ise kayıt kalitesi ve yedekli çalışmadır.

 

Kayıt kalitesinin temel parametreleri şunlardır:

·         Çözünürlük

·         Sıkıştırma algoritması

·         Sıkıştırma oranı

·         Saniyedeki kare sayısı

·         Kayıt Süresi

 

Yukarıdaki parametrelere göre bir kamera için kayıt hesabı yapıldığında ihtiyaç duyulan depolama alanı belirlenmiş olur. Bu noktada, kamera sayısı az ise NVR en ekonomik çözüm olacaktır. Ancak büyük çaplı bir proje yapılıyorsa çok sayıda NVR kullanılması gerekecektir. Bu da başlangıçta yüksek yatırım maliyeti ve sonrasında yüksek servis/bakım maliyeti demektir.

 

Kayıt cihazları e-SATA ya da NAS gibi harici depolama ünitelerine izin verirken, günümüzde sunucular kendi üzerlerinde yüksek kapasite barındırabiliyorlar. Bununla birlikte harici ünitelere bağlanırken daha fazla seçenek (SCSI, ISCIS, GBIT ETHERNET, FIREWIRE vb.) sunuyorlar.

 

Akıllı Video & Entegrasyon

 

Güvenlik sistemleri projelerinde sistemlerin başlangıçta temel ihtiyaçları karşılamak üzere tasarlanıp, sonradan tanımlanabilen ihtiyaçlara göre geliştirildiğini görüyoruz. Örneğin bir projede, başlangıçta akıllı video ya da diğer sistemlere entegrasyona ihtiyaç duyulmazken, işletme aşamasında beliren ihtiyaçlara göre sınır ihlali, yasak bölge ihlali, kişi sayma vb. akıllı video uygulamalarına ihtiyaç duyulabilir. Binaya sonradan ilave edilen sistemlerle (kartlı geçiş, PDKS, video duvarı uygulamaları vb.) entegrasyon ihtiyaçları doğabilir.

 

Eğer bu tip entegrasyonlar proje dizayn aşamasında ortaya çıkmamışsa, NVR yönetim yazılımının bu ihtiyaçlara ayak uydurması son derece güç, çoğu durumda imkansızdır. VMS tarafında ise geliştirilebilen bir yazılım mevcuttur ve profesyonel VM yazılımları video analiz, kartlı geçiş-yangın-otomasyon-plaka tanıma vb. entegrasyonlarına zaten hazır olurlar. Yazılım, modül ilaveleriyle ek gereksinimleri karşılayacak düzeye gelebilir.

 

Her ne kadar NVR üreticileri kağıt üzerinde gömülü video analiz uygulamalarını yaptıklarını ifade etseler de pratikte cihazın işlemcisi ve ekran kartı tüm kameraların hem kayıt hem de video analitik işlemlerini yapmaya yetmez. Hele ki aynı anda birden fazla video analiz uygulaması kullanılacaksa, VA yazılımının kesinlikle ayrı bir sunucu üzerinde çalıştırılması gerekir. Bu noktada modüler uygulamaları olan bir VMS her zaman daha kararlı ve güvenilir performans sağlayacaktır.

 

Genişleyebilirlik

 

Bilindiği gibi NVR cihazları genellikle maksimum 64 kamera olmak üzere belli sayıda kamera kapasitesine sahiptir. Sisteme kamera ilave edilmesi gerektiğinde boş kanal yoksa, ilave bir cihaz ihtiyacı doğacaktır. Örneğin 128 kameralı bir sistem ve bu kameraları yönetmek için de 2 tane 64 kanallı kayıt cihazına (NVR) sahipsiniz. Sisteme 3 kamera daha eklemek istendiğinde ilave bir NVR cihazı almak gerekecektir.

 

Sunucu çözümlerinde ise VMS yazılımının sınırsız kamera desteği olduğundan, tek bir sunucu üzerine kurulabilecek maksimum kamera sayısı, ancak sunucunun kapasitesiyle sınırlıdır. Doğru tasarlanmış bir sunucu/storage çözümünde kanal sayısı genellikle 100’ün üzerine çıkmaktadır. Yukarıdaki örnekten devam edilecek olursa, 128 kamera için 2 adet sunucu kullanıldığında sisteme ilave yapabilmek için 72 kameralık boş yer olacaktır. 

 

Sonuç olarak; küçük çaplı projelerde network kayıt cihazı (NVR)kullanmak en doğru tercih olacaktır. Eğer yapılacak projenin çapı büyükse, hem başlangıç yatırım maliyetlerinden hem de sistem ilaveleri ve işletme maliyetlerinden tasarruf etmek için VMS kullanmak uygun bir seçim olacaktır.

 

Kayıt cihazının profesyonelliği bir yana bırakılacak olursa, gereksinimleri karşılayacak şekilde geliştirilemeyen hiçbir çözüm kullanışlı olmayacaktır ve er ya da geç daha iyi bir çözümle değiştirilecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu