Anasayfa » Virgin Hyperloop, 1000 km/s Hızlara Çıkmanın Beyne Etkisini Araştıracak

Makaleyi Paylaş

Haberler

Virgin Hyperloop, 1000 km/s Hızlara Çıkmanın Beyne Etkisini Araştıracak

Hyperloop One ile 1.000 km/s hızlara çıkabilen süper hızlı trenler inşa etmeyi hedefleyen Virgin Hyperloop, bunu gerçekleştirmeden önce bu hızlara çıkmanın insan beynine etkisini araştıracak.

Richard Branson’ın sahibi olduğu Virgin Hyperloop şirketi, Hyperloop One adlı projesi ile insanları vakumlu tüneller aracılığı ile hizmet verecek süper hızlı trenlerde bir noktadan diğerine saatte 1000 kilometreye yakın hızlarla taşımayı vadediyor. Ancak insanlar için bu denli yüksek hızlarda seyahat etmenin olumlu/olumsuz etkileri henüz bilinmiyor.

Virgin Hyperloop, söz konusu projeyi ilerletmeden önce 1.000 km/s hızlara çıkmanın beyne etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Rockefeller Neurosciences Enstitüsü (RNI) ile iş birliği gerçekleştirdi. Bu iş birliği kapsamında bilim insanları, ses hızının yüzde 78’ine kadar çıkmanın insan beyni üzerindeki etkisini araştıracaklar.

Virgin Hyperloop’un şu ana kadar gerçekleştirilen testlerinde 386 km/s hızlara ulaşılmıştı ancak bu, nihai hedefin neredeyse üçte biri anlamına geliyor. RNI nörobilim başkan yardımcısı Dr. Ali Rezai, Hyperloop One hakkında yaptığı açıklamalarda “Bu, bir süper hızlı tren” ifadelerini kullandı.

“İnsani fonksiyonlar, yüksek hızlardan ve yüksek hızla hareket edildiği bilincinden etkilenebilir.” ifadelerini kullanan Dr. Rezai, pencere ve hareketi algılayacak bir referans nokta olmamasının, insanların denge, motor ve diğer sinir sistemi işlevlerinde çeşitli etkilere neden olabileceğini belirtti. 


Kaynak

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Google, Kendi VPN Hizmetini Duyurdu

Apple 4. Çeyrekte Rekor Gelir Açıkladı

Starlink, Açık Betasını Kullanıma Sunuyor

Makaleyi Paylaş

Bilişim sektörüne 2015 yılında Turizm sektörü ile başladım. Global büyüklükte olan Resort ve Şehir Hotellerinde IT Uzmanı, son 8 aydır ise IT Müdürü olarak görev yapmaktayım. Çalıştığım şirketlerde alt yapı kurulumu, yönetimi ve bakım işleri yürütmekteyim.

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>