Haberler

Veri Yedeklemesinin Flaş Çağında Yeniden Yapılandırılması

Yavaş disklerin ve teyp ortamının sınırlamalarıyla kısıtlanmayan Huawei’nin flash tabanlı OceanProtect Yedekleme Depolaması, artık “veri patlaması” çağına daha hazır.

Hızla gelişen dijital ekonomide işletmeler, müşterilere daha iyi hizmet vermek veya sadece operasyonlarını daha sorunsuz yürütmek için eskisinden daha fazla veri üretiyor ve depoluyor.

Araştırma firması IDC tarafından yapılan bir tahmine göre, önümüzdeki beş yıl içinde dünya, önceki üç yıldakinden üç kat daha fazla veri üretecek.

Bu, gelecek bilginin hacmi, çeşitliliği ve hızına hazır olmayan birçok işletme için üç önemli zorluk yaratacak olan yeni bir veri “patlaması” çağını başlatacak.

· Hızlı büyüme verileri: Yedek veri miktarı yıldan yıla hızla artmaktadır. Ancak, yedekleme zaman penceresi değişmeden kalmakta ve hatta azalmaktadır. Bu, yedeklemeyi hızlandırmak için flash tabanlı bir yedekleme sisteminin gerekli olduğu anlamına gelir.

· Anında kurtarma: Dijital dönüşüm derinleştikçe ve genişledikçe, BT sistemleri giderek daha önemli hale geliyor ve dolayısıyla daha hızlı kurtarma gerektiriyor. Flash tabanlı yedekleme sistemleri çözümleri kurtarmayı hızlandırabilir.

· Farklı yedekleme nesneleri: Geleneksel uygulamalara ek olarak, yeni very tipini benimsemiş yeni tip uygulamaların da yedeklenmesi gerekiyor. Bunlar, büyük miktarda yedek veriye ve flash tabanlı bir yedekleme sistemi tarafından sağlanan hızlandırmayı gerektiren karmaşık uygulamalara sahip büyük veriler ve kapsayıcıları içerir.

Yeni bir döneme geçiş

Bu zorlukların çoğu artık, ayak uyduracak performans, ölçek ve güvenilirlikten yoksun olan eski yedekleme ve olağanüstü durum kurtarma altyapısı tarafından yanıtlanamaz.

Eski diskten diske (D2D2T) yedekleme teknolojileri 15 yıldan fazla bir süredir işe yaramış olabilir, ancak günümüzde bu, dijital olarak bağlı kuruluşların sahip olduğu ihtiyaçlarla hızla değişiyor.

Daha uzun yedekleme pencereleri, uzun ve öngörülemeyen Kurtarma Süresi Hedefi (RTO), beklenmedik bir olaydan sonra verilerini kurtarmak zorunda kalması durumunda, bir kuruluşun hızlı tempolu işine zarar verebilir.

Kurulumu sürdürmek bile, çok uzun süren bir işi yeniden başlatmak veya tamamlamak için günün farklı saatlerinde, sürekli hazır olması gereken mühendisler için oldukça zordur.

Her katmanda Flash’tan flash’a (F2F2X) işte burada devreye giriyor. Kuruluşlar, flash depolamanın artan yeteneklerinden ve doğal hızından yararlanarak, verilerin patlamaya hazır büyümesiyle birlikte gelen birçok sorunun üstesinden gelebilir.

Huawei Connect 2021 etkinliğinde, Huawei Enterprise veri depolama çözümü satış direktörü Michael Fan, yedekleme depolama performansını büyük ölçüde artırmak için D2D2T’den F2F2X’e geçiş çağrısında bulundu.

Verilerin yeniden kullanımı için daha düşük bir RTO ve anında geri yükleme sağlamak için işletmelerin kurtarma performansını net bir şekilde iyileştirmesi gerektiğini kaydetti.

“Sektör geliştikçe, verilerin bir kuruluşun genel veya özel bulutu gibi üçüncü platformlarda ve ayrıca disk tabanlı sistemlerde, teyplerde ve Blu-ray’lerde nasıl güvenli bir şekilde depolanabileceğini düşünmemiz gerekiyor” diye ekledi.

Flash tabanlı yedekleme depolama

F2F2X’in gelişimi ilerledikçe, Huawei OceanProtect Yedekleme Depolama çözümünü piyasaya sürüyor. Bu, flash tabanlı bir sistem kullanarak özel yedekleme deposunu yeniden tanımlayacak şekilde kurgulanmıştır.

Bir kurumsal ağda OceanProtect Yedekleme Depolama sistemi, veritabanlarının, kurumsal kaynak planlama yazılımının ve diğer uygulamaları çalıştıran üretim ana bilgisayarlarının yedekleme kritik bilgilerini içeren yedekleme medya sunucularına bağlanabilir.

Flash tabanlı yedekleme çözümü daha yste uzaktan çoğaltma için buluttaki bir yedekleme deposuna veya uzun vadeli arşivleme için bir teyp kitaplığına veya Blu-ray deposuna bağlanabilir.

Huawei çözümünü gelecek için tercih edilen yedekleme çözümü yapan nedir? Dört neden var:

• Hızlı yedekleme ve hızlı kurtarma: Tamamen flash bir ystem olan Huawei OceanProtect, benzer ürünlere göre yedekleme bant genişliğini 3 kat ve kurtarma bant genişliğini 5 kat artırarak yedekleme performansını hızlandırır ve aynı zamanda öngörülebilir bir yedekleme ve kurtarma zaman aralığı sağlar.

• Entegre algoritmalar: Yedek veri ön işleme, satır içi değişken uzunluklu veri tekilleştirme, uyarlamalı sıkıştırma ve bayt düzeyinde sıkıştırma ile birlikte sektördeki en yüksek veri azalmasını sağlar. Yer tasarrufu ve enerji tasarrufu dahil olmak üzere daha iyi TCO için müşteriye fayda sağlar.

• Yenilik: Huawei, tüm flash depolama endüstrisindeki en iyi teknolojilere yatırım yapar ve bunların patentini alır, bu da sistemleri dünyadaki en sağlam hale getirir.

• Açıklık: Huawei çözümleri, müşterilerle birlikte büyümek için kapsayıcılar, büyük veri ve bulut yedekleme gibi yeni ekosistemleri uyarlamak üzere tasarlanmıştır.

Yeni Huawei çözümü iki modelle geliyor. Orta sınıf OceanProtect X8000, maksimum 3,4 PB kapasite, saatte 55 TB’a kadar yedekleme bant genişliği ve saatte 57,6 TB’a kadar geri yükleme bant genişliği ile tek bir düğümde iki denetleyiciyi destekler.

Üst düzey OceanProtect X9000, maksimum 9,2 PB kapasite, saatte 155 TB’a kadar yedekleme bant genişliği ve saatte 172,8 TB’a kadar geri yükleme bant genişliği ile tek bir düğümde dört denetleyiciyi destekler.

Gerçek dünyaya entegre etmek

Huawei’nin yedekleme çözümü çeşitli senaryolarda uygulanabilir. Bunun anahtarı NetBackup, Commvault, Veeam ve diğerleri gibi yaygın olarak kullanılan yedekleme yazılımlarıyla entegrasyondur.

OceanProtect Yedekleme Deposu, veritabanlarını, veri ambarlarını, sanal makineleri, posta sistemlerini ve dosya sistemlerini yedeklemek için uygundur. Yerel yedeklemeyi ve uzaktan yedeklemeyi ve geri yüklemeyi de destekler.

Huawei’nin yedekleme çözümü , 2022 de gerçekleşen bir hükümet projesinde, , 1 milyon ABD Doları daha fazlaya mal olacak mevcut bir çözümün değiştirlmesi projesinde kullanıldı.

Müşterinin gereksinimleri arasında veritabanları için 200 TB, VMWare için 400 TB ve parmak izi ve video uygulamaları için 400 TB dahil olmak üzere 1 PB verinin yedeklenmesi yer alıyordu.

Asıl zorluk ise, 4Gbps’de replikasyon bant genişliği ve felaket kurtarma merkezleri arasındaki yüzlerce kilometrelik mesafe ile 10 saat içinde tam yedeklemeyi tamamlama ihtiyacıydı.

Huawei’nin çözümü, medyayı yeni OceanProtect Yedekleme Deposu ile değiştirmek, ancak geçişin daha kolay uygulanabilmesi için mevcut yedekleme yazılımı olan Veeam’i korumak yönünde oldu.

Müşterimiz, mevcut performans darboğazlarının üstesinden gelme stratejisinin bir parçası olarak Huawei’nin çözümünü uzun vadeli veya kısa vadeli bir yedekleme olarak kullanabilir duruma geldi.

Bu referans proje, en son yeniliklerin ön saflarında yer alan Huawei’nin başarı hikayelerinden sadece birtanesidir. Müşteriler de giderek artan bir şekilde F2F2X geleceği için OceanProtect Yedekleme Depolaması gibi çözümleri benimseme eğilimindeler.

Geleceğe bakıldığında, Huawei, yenilikçi ürünler ve çözümlerle yeni fırsatları kolaylaştırmayı ve işletmelerin verilerini dijital bir ekonomide daha kolay ve verimli bir şekilde yedeklemelerini, geri yüklemelerini ve yeniden kullanmalarını sağlamayı hedefliyor.

Yazar, Hu An, Huawei Türkiye Kurumsal İş Grubu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu