Blog

Uygulamalarınız ve Web Siteleriniz İçin En İyi Ücretsiz Yazı Fontlarını Bulabileceğiniz 14 Yer

En İyi Ücretsiz Yazı Fontlarını Bulabileceğiniz 14 Yer

İster bir uygulama ister bir web sitesi yapıyor olun, projeniz için doğru yazı fontunu seçmek çok önemli bir adımdır. Bu yüzden seçtiğiniz yazı tipleri yalnızca içeriğin okunmasını kolaylaştırmakla kalmamalı, aynı zamanda diğer tasarım öğeleriyle de iyi uyum sağlamalıdır.

Tasarımınız için mükemmel yazı tipini bulmanıza yardımcı olmak amacıyla, işiniz için en iyi ücretsiz yazı tiplerini bulabileceğiniz 14 platformu aşağıda sizin için listeledik. Aşağıdaki sitelerin çoğu, ticari olarak kullanılabilecek ücretsiz yazı fontları sunar, ancak bunları indirmeden ve projelerinizde kullanmadan önce lisanslama ve ilişkilendirme gereksinimlerini okuduğunuzdan emin olun.

1. Google Fonts

Google Fonts, ticari projelerinizde ücretsiz olarak kullanabileceğiniz açık kaynaklı web fontlarını sunar. Şu anda serif, sans-serif, display, monospace ve el yazısı dahil olmak üzere çeşitli türlerde 1300’den fazla ücretsiz yazı fontu ailesini barındırır.

Daha hızlı ve güvenilir yazı tipi barındırma için Google Yazı Tiplerini doğrudan web sitelerinize yerleştirebilirsiniz. Site ayrıca diğer dijital ürünlerinizde kullanmak üzere bu ücretsiz lisanslı yazı tiplerini indirmenize de izin verir.

2. Font Squirrel

Font Squirrel; ücretsiz, yüksek kaliteli ve ticari olarak kullanılan fontları bulmak için en iyi kaynaklardan biridir. Bu fontlar serif, retro, dingbat, kaligrafik vb. gibi farklı kategoriler ve etiketler altında sınıflandırılmıştır. Sitedeki en popüler fontlar arasında Montserrat, Open Sans, Raleway ve Bebas Neue vardır.

Font Squirrel ayrıca web sitesinde kendi web fontlarınızı oluşturmak için bir araç olan Webfont Generator’ı ve resimlerden fontları tanımlamak için bir araç olan Font Identifier’ı da barındırır.

3. dafont.com

​​Bir başka popüler ücretsiz yazı tipi sitesi olan dafont.com, fantezi, tatil, tekno vb. gibi farklı kategorilere ve çizgi roman, bilimkurgu ve Noel yazı tipleri gibi alt kategorilere ayrılmış 60.000’den fazla yazı tipine sahiptir. Ayrıca yazı tiplerine, yazı tipi yazarlarına göre alfabetik olarak göz atabilir veya sadece bir yazı tipi adına göre arama yapabilirsiniz.

Dafont.com’daki ücretsiz yazı tipleri farklı lisanslar altında mevcuttur.

4. 1001 Fonts

1001 Fonts, birçoğu web sitenizde, uygulamanızda veya grafik tasarım çalışmanızda ticari kullanım için mevcut olan 5000’den fazla yüksek kaliteli ücretsiz font koleksiyonuna sahiptir. Tasarım ihtiyaçlarınıza uygun yazı tiplerini kolayca bulmak için sitedeki yazı tiplerini farklı temalara, durumlara, yıllara ve hatta yazı tipi boyutuna göre tarayabilirsiniz.

5. Behance

Behance by Adobe, grafik tasarımcılar için popüler bir sosyal ağdır. Tasarımcılar tarafından platformda paylaşılan en iyi ücretsiz yazı tiplerinden bazılarını bulmak için harika bir yerdir. Behance’de bulduğunuz ücretsiz yazı tipleri genellikle yüksek kalitededir ve benzersiz tasarımlara sahiptir. Yazı tipleri de dahil olmak üzere genellikle ücretsiz tasarım kaynaklarını paylaşan favori tasarımcılarınızı da takip edebilirsiniz.

6. FontSpace

FontSpace, ücretsiz yazı fontları bulmak için başka bir harika sitedir. Yazı tipi stillerine, yazı tipi tasarımcılarına göre göz atabileceğiniz veya yazı tipi koleksiyonları aracılığıyla keşfedebileceğiniz 16.000’den fazla ticari kullanım yazı tipi koleksiyonuna sahiptir.

7. 1001freefonts.com

Adından farklı olarak 1001 Free Fonts, 3800’den fazla yazı tipinden oluşan bir veri tabanıdır. Tasarım projeniz için farklı yazı tipi stillerine göre yazı tiplerini arayabilirsiniz. Bu yazı tipleri çeşitli lisanslarla gelir, çalışmanızda bir yazı tipini indirmeden ve kullanmadan önce lisansı kontrol ettiğinizden emin olun.

8. Urban Fonts

Urban Fonts, çok sayıda ücretsiz yazı tipi, birinci sınıf yazı tipi ve ücretsiz dingbats koleksiyonuna sahiptir. Aradığınız yazı tipini bulmak için 8.000’den fazla ücretsiz yazı tipini anahtar kelime ile arayabilir veya farklı kategorilere göre bu fontlara göz atabilirsiniz.

9. Font Library

Font Library, 770 tasarımcının katkıda bulunduğu 2000’den fazla yazı tipi ailesine sahiptir. Bu yazı tiplerinin çoğu, Açık Yazı Tipi lisansı veya MIT lisansı altında mevcuttur ve bunları kullanma, paylaşma ve yeniden düzenleme özgürlüğü ile birlikte gelir. Size yazı tipi önizlemesi veren kataloglara göz atabilir ve bu yazı tiplerini kategorilere veya lisanslara göre filtreleyebilirsiniz.

10. Befonts

Befonts, profesyonel yazı tasarımcıları tarafından tasarlanan geniş bir ücretsiz yazı tipi koleksiyonuna sahiptir. Yazı tiplerinin çoğu kişisel kullanım için mevcut olsa da veya sınırlı sayıda yazı tipi ağırlığına sahip ücretsiz premium yazı tipleri olsa da, yukarıdaki resimde görüldüğü gibi ticari kullanım yazı tiplerini bulmak için koleksiyonu filtreleyebilirsiniz.

11. The League of Moveable Type 

League of Moveable Type, hem kişisel hem de ticari çalışmalarda kullanılabilecek yüksek kaliteli, ücretsiz ve açık kaynaklı lisanslı yazı tipleri sunar. Bu açık kaynaklı yazı tipi sitesinde dikkate değer yazı tiplerinden bazıları Raleway, Ostrich Sans ve League Gothic’tir.

12. FontShop

FontShop, birinci sınıf yazı tipleri sunan bir web sitesidir. Site ayrıca, en iyi yazı tipi ailelerinden bazılarının tek stilini ücretsiz olarak indirmenize izin verir.

13. FontStruct 

FontStruct aslında kendi yazı tiplerinizi hızlı ve kolay bir şekilde oluşturmanıza izin veren ücretsiz, tarayıcı tabanlı bir yazı tipi oluşturma aracıdır. Yazı tipinizi TrueType yazı tipi dosyası olarak indirebilirsiniz. Ayrıca fontlarınızı FontStruct topluluğu ile paylaşabilir, başkaları tarafından yüklenen fontlara göz atabilir ve bunları indirebilir ya da projelerinizde kullanabilirsiniz. Site şu anda 31.500’den fazla yazı tipinden oluşan bir galeriye sahiptir.

14. FontSpring

FontShop gibi FontSpring de çeşitli projelerinizde kullanmak için bazı premium font ailelerinden birkaç ücretsiz font indirmenize izin veren bir premium font pazarıdır.

Listemizin sonuna geldik. Yukarıdaki ücretsiz yazı tipi kaynakları, projeniz için harika ve ücretsiz yazı tipleri bulmanıza ve tipografisini renklendirmenize kesinlikle yardımcı olacaktır.

Sibel Hoş

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdikten sonra teknoloji içerikleri yazarak sektöre giriş yaptım. 8 senedir içerik pazarlama alanında farklı sektörlerle çalışıyorum. Fakat hala en sevdiğim şey, teknoloji ile ilgili yazmak ve bu konuda elimden geldiğince sizi bilgilendirmek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu