Blog

Ürünlerinizi Global Olarak Satabileceğiniz En İyi 11 Pazar Yeri

Çevrimiçi pazar yerleri, pandemiden önce zaten patlama yaşıyordu, fakat rakamlar Covid-19 ile birlikte daha hızlı bir şekilde büyüdü. Yapılan araştırmalara göre, geçen yıl dünyanın çevrimiçi harcamalarının %62,5’i Amazon ve eBay gibi uluslararası pazarlardan yapıldı.

Siz de bu çevrimiçi pazardan pay almak ve uluslararası olarak çevrimiçi ürün satmak istiyorsanız, kişisel bakım ürünlerinden endüstriyel malzemelere ve mobilyalara kadar, satmakla ilgilendiğiniz hemen hemen her şey için bir pazar yeri ve bir hedef kitle bulabilirsiniz.

Peki ürünlerimi satmak için en iyi uluslararası pazarlar hangileridir?

Aşağıdaki listede global olarak satış yapabileceğiniz en iyi 11 pazar yerini bulabilirsiniz:

1. Amazon

Sadece 2020’nin 4. çeyreğinde 125 milyar dolardan fazla gelir elde ederek ABD’deki en büyük küresel e-ticaret pazarı olan Amazon, inanılmaz bir nakliye altyapısına sahiptir ve dünya çapında 100’den fazla ülkeye gönderim yaparak size uluslararası satış için geniş bir teslimat yelpazesi sunar.

Amazon ayrıca, satıcıların başarılı olmasına yardımcı olacak birçok araç ile birlikte gelir. Örneğin, siparişlerinizi kendiniz gönderebilir veya Amazon FBA’yı seçerek şirketin tüm ürün depolama, paketleme ve nakliye işlemlerini sizin yerinize yapmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca vergi tahsilatı gibi uluslararası satışları yönetmenize yardımcı olacak özelliklere de sahip olursunuz.

2. eBay

eBay, Amazon kadar büyük bir kitleye sahip olmasa da, pazar yeri olarak eBay’i sık kullanan kitleye hitap eden niş ürünler satıyorsanız, bu sizin lehinize çalışabilir.

eBay’in avantajlarından biri de, diğer uluslararası pazarlara kıyasla daha düşük komisyon ücretleridir. Bu, platformu belli bir bütçeye sahip girişimciler için çekici bir seçim haline getirir. eBay’in ücretleri genellikle toplam satış değerinizin ortalama %10 ila %15’i arasındadır.

3. Fruggo

Fruggo, Avrupa ve Asya’nın çoğu dahil olmak üzere 50’den fazla ülkede faaliyet gösterir. Ayrıca, uluslararası satışları kolaylaştırmak için ek bir bonus sunar: Listenizi 25’ten fazla dile çevirmeye yardımcı olan bir çeviri teknolojisi mevcuttur.

Bazı uluslararası pazar yerlerinin aksine Fruggo, platformu kullanmak için aylık bir ücret talep etmez. Sadece satış yaptığınızda ödeme yaparsınız. Birleşik Krallık merkezli bir pazar yeri olarak, her zaman kendi para biriminizde ödeme almanızı sağlayacak yerleşik araçlara ve KDV gibi diğer maliyetleri yönetmenize yardımcı olacak özelliklere sahiptir.

4. Cdiscount

Cdiscount, 10 milyon aktif müşterisiyle hızla büyüyen Fransa merkezli bir pazardır. Ticaret yapanların açılış maliyeti ve satış limiti olmadan bir vitrin oluşturmasına olanak tanır. Kataloğunuzdaki ürün sayısında herhangi bir sınırlama olmaksızın yeni ve kullanılmış ürünleri çeşitli kategorilerde listeleyebilirsiniz.

Cdiscount ayrıca müşteri yeni bir sipariş verdiğinde ürünleri depolarına teslim ettiğinizde talep üzerine teslimat sunar. Şirket daha sonra siparişi 24 saat içinde lojistik kanallarından gönderir. Tüm bunlar, Cdiscount’u Fransa’ya açılmayı hedefleyen çevrimiçi satıcılar için harika bir seçenek haline getirir.

5. Zalando

Zalando, 23 Avrupa pazarında varlığı olan bir Alman e-ticaret şirketidir. En başarılı segmenti moda olmak üzere farklı kategorilerde çeşitli ürünler sunar.

Zalando ayrıca satıcı kaydını kolaylaştırmak için uluslararası destek personeli yetiştirir. Onların rehberliği ile mağaza oluşturma ve ürün listeleme basit ve akıcı hale getirilir. Ticaret yapanlar ayrıca Zalando Fulfillment Solutions (ZFS) aracılığıyla Zalando’nun küresel ağlarından, deneyiminden ve pazarlarından yararlanabilir. ZFS, Avrupa çapında kapsamlı depo konumlarından ve birden çok Avrupa ülkesindeki lojistik ortaklardan oluşur.

6. Rakuten

Rakuten, Japonya’nın en büyük çevrimiçi pazarıdır, bir milyardan fazla müşteriye hizmet verir ve iki düzineden fazla ülkede faaliyet gösterir. Bu yüzden “Japonya’nın Amazon’u” olarak anılır. 

Tescilli e-posta pazarlama aracı olan R-mail, satıcıların sadık müşteriler olabilmeleri için alıcılarla ilişkiler kurmasına ve sürdürmesine yardımcı olur. Pazar, sitedeki müşteri sadakatini artırmaya yardımcı olan Super Points adlı bir geri ödeme programı da sunar.

7. AliExpress

Çin merkezli AliExpress, aylık 200 milyondan fazla ziyaretle 230’dan fazla ülke ve bölgede faaliyet gösterir. AliExpress’te satış yapmanın en büyük avantajı maliyettir. Ürünlerinize ve kategorilerinize bağlı olarak komisyon toplam satışlarınızın %5 ila %8’i kadar olabilir. AliExpress ayrıca güvenilirliği ve müşteri hizmetleri ile tanınır. Bir satıcı olarak, müşterileriniz kargoyu teslim aldığı anda ödemenizi alırsınız.

8. Blibli

Blibli, Endonezya’nın önde gelen çevrimiçi pazarlarından biridir ve 15 farklı kategoriden alıcılara binlerce ürün sunar. Otantik, markalı ürünler satmaya verdiği önem nedeniyle son derece güvenilir olduğu bilinir.

Blibli, uluslararası ticaret yapanların Endonezya’daki işlerini hızla büyütmelerine yardımcı olmak için küresel bir satıcı programına sahiptir. Ürünlerinizi ücretsiz olarak listeleyebilirsiniz, ancak programa kabul edilmek için geçerli bir işletme kaydı ve işletme banka hesabı sağlamanız gerekir. Uluslararası bir satıcı olarak ürünlerinizi Blibli’nin sipariş karşılama merkezine gönderebilirsiniz. Blibli, Endonezya’nın her yerine teslimat yapar ve ticaret yapanlara 7/24 yerel dilde müşteri hizmetleri desteği sunar.

9. Flipkart

Flipkart, Ekim 2021’de 4,6 milyar dolar gelir elde eden Hindistan’daki en iyi e-ticaret web sitesidir. Platform başlangıçta çevrimiçi bir kitapçı olarak başlasa da, o zamandan beri giyim, mobilya, market ve seyahat gibi diğer ürün kategorilerine de bünyesine dahil etti.

Kolay bir arayüz ile ücretsiz bir satıcı profili oluşturmanıza olanak tanıyan Flipkart’ta satış yaptığınızda, ürünlerinizi müşterilerinize nasıl teslim edeceğiniz konusunda endişelenmenize gerek yoktur. 10.000 teslimat acentesi ve 200’den fazla teslim alma merkezinden oluşan güçlü bir sipariş karşılama ağı ile Flipkart, Seller Protection programı ile kendinizi kayıplardan korumanıza izin verirken, ürünlerinizin hızlı teslimatını sağlar.

10. Shopee

Aylık 50 milyondan fazla ziyaretçisiyle Shopee, Malezya’daki en iyi çevrimiçi pazar yeridir. Shopee’de listeleme yapmak ücretsizdir ve tamamlanmış siparişi 100’den az olan denizaşırı satıcılar komisyon ücretinden muaftır. Ayrıca platform, müşterilere banka ve kredi kartı ödemesi, ATM transferi ve teslimatta nakit ödeme (COD) dahil olmak üzere çeşitli ödeme seçenekleri sunmanıza olanak tanır. Güneydoğu Asya’da ürünlerinizi alıp Shopee alıcılarına gönderecek çok sayıda yerleşik lojistik merkezi olduğundan siparişleri göndermek de kolaydır.

11. Mercado Libre

Mercado Libre, Latin Amerika’daki en popüler e-ticaret pazarıdır. Web Retailer raporuna göre, Mercado Libre ayda 650 milyondan fazla ziyaret alır ve bu ziyaretlerin %80’i Brezilya, Arjantin ve Meksika’dan gerçekleşir.

Çok yönlü bir çevrimiçi mağaza olan Mercado Libre, her türlü ürüne ev sahipliği yapar. Ticaret yapanların moda, elektronik, spor malzemeleri, ev ve bahçe, akıllı telefonlar ve aksesuarlar dahil olmak üzere 150’den fazla kategoride ürün satmasına olanak tanır. Uluslararası satıcılar, siparişleri yerel para biriminde kabul ederken ödemelerini dolar cinsinden listeleyebilir ve tahsil edebilir. Fakat bu avantajları ve daha fazlasını elde etmek için Mercado Libre’nin Global Selling programına kabul edilmeniz gerekir.

Uluslararası pazarlarda satış yaparak büyük başarı elde edebilirsiniz, ancak sanıldığı kadar kolay değildir. Evet, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı seçeneğiniz vardır, fakat her zaman karşı karşıya kalacağınız çok sayıda rekabet olacaktır.

Sibel Hoş

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdikten sonra teknoloji içerikleri yazarak sektöre giriş yaptım. 8 senedir içerik pazarlama alanında farklı sektörlerle çalışıyorum. Fakat hala en sevdiğim şey, teknoloji ile ilgili yazmak ve bu konuda elimden geldiğince sizi bilgilendirmek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu