Haberler

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: İnternet Hızı 56 Gbps’e Çıkacak!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “5A uydumuz aralık ayı ortasında fırlatılacak. 5B’yi ise Haziran 2021 gibi planlıyoruz. 5B ile internet hızı 56 gigabayta çıkacak.” ifadelerini kaydetti.

Bugün Anadolu Ajansı’nın Editör Masası programında yeni uydu çalışmaları ve Türkiye’ye etkileri hakkında heyecan verici ifadelere yer veren bakan önümüzdeki yılın Haziran ayında fırlatılması beklenen 5B uydusunun internet hızını 56 Gbps’e çıkaracağını belirtti. Belirtilen bu internet hızı, Türkiye ortalaması olan 36 Mbps’lik indirme hızından oldukça farklı.

Ayrıca mobil altyapı çalışmalarına da son süratle devam edildiğini ifade eden Karaismailoğlu, deprem gibi afetlerde yaşanan iletişim sorunları ve çözümlerine yönelik soruya BTK ve GSM şirketleri ile işbirliği içinde olduklarını söyleyerek yanıt verdi. Ayrıca bakan bu soru için “Bu GSM altyapısıyla da ilgili ama vatandaşlarımızın bu tür afet durumlarında internet altyapısıyla da haberleşme imkanı var, onları buna yönlendirmeye çalışıyoruz. Trafiği dağıtmak için farklı alternatiflere yönelmek gerekiyor. Deprem gibi anlarda, anında mobil baz istasyonları ileterek oradaki sıkıntıyı çözüyoruz. Zaten dünyada güçlü olan bir iletişim altyapımız var, onu daha güçlendirmek için gerek uydular gerek altyapı yatırımları olsun hepsine devam ediyoruz. Değişen, gelişen haberleşme altyapısı dijitalleşen dünyada bu yatırımları da bir taraftan yapıyoruz.” ifadelerini kaydetti.

SON HABERLER

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu