Anasayfa » Ubuntu Server 18.04 LTS üzerinde .NET Core kurulumu ve kullanımı

Makaleyi Paylaş

Yazılım

Ubuntu Server 18.04 LTS üzerinde .NET Core kurulumu ve kullanımı

.NET Core, Windows, Linux ve macOS işletim sistemleri için ücretsiz ve açık kaynaklı, yönetilen bir bilgisayar yazılımı çerçevesidir. Microsoft tarafından geçtiğimiz yıllarda açık kaynak olarak yayınlamasından bugüne kadar kullanımı her geçen gün daha da çok yaygınlaşmaktadır. Çapraz platform çalışması, modern ve yenilikçi özellikleriyle DevOps süreçlerinde çok yaygın olarak kullanılan genel amaçlı bir geliştirme platformudur.

Kurulum:

sudo snap install dotnet-sdk –classic

Uygulama oluşturma:


dotnet

dotnet komutu kullanımında eğer ilgili hatayı alırsanız; aşağıdaki komut satırı yardımıyla takma ad oluşturma işlemini yapabilirsiniz.

sudo snap alias dotnet-sdk.dotnet dotnet

dotnet new console -o myApp komut satırı aracılığıyla projemiz oluşturdu.

dotnet new console -o myApp

cd myApp

myApp dizini altında yer alan Program.cs dosyasını nano yazım editörü yardımıyla düzenleyerek projemizi çalıştırmaya hazırlaya biliriz.

nano Program.cs

Program.cs üzerinde yaptığımız değişiklikleri kaydetmek için Ctrl + ^X tuşları yardımıyla ilgi değişikleri y + Enter ile kabul ederek kaydedebiliriz.

dotnet run komutları yardımıyla uygulamamızı yapılandırarak çalıştırabiliriz.

dotnet run

Ubuntu Server 18.04 LTS üzerinde .NET Core kurulumu ve ilk uygulamamızın çalıştırılması başarıyla gerçekleşti.

.NET Core hakkında daha fazla bilgi almak ve yardım dokümanlarını incelemek için https://dotnet.microsoft.com ve https://docs.microsoft.com/en-us/dotnet/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Makaleyi Paylaş

1 Yorum

  1. Eline sağlık.

    Cevapla

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>