Anasayfa » Microsoft, Windows 10’a Daha Fazla Test Cihazı Bağlamak için WSUS ve Config Manager’ i Kullanıyor

Makaleyi Paylaş

Haberler

Microsoft, Windows 10’a Daha Fazla Test Cihazı Bağlamak için WSUS ve Config Manager’ i Kullanıyor

Microsoft, işletmelere güncelleştirmeleri yayınlamadan önce Windows 10’un gelecek sürümlerini test etmeleri için yeni çözümler sunuyor.

Microsoft, bu hafta kurum yöneticilerine, güncelleştirmeleri yayınlamadan önce test etme ve hazırlık için özellik yükseltmelerini ön izleyebilmeleri için yeni bir çözüm sundu.

Redmond Wash, Microsoft müşterilerinin geri bildirimlerden bahsetti. Temelde bunun işletmelerin talep ettiği bir şey olduğunu söyleyerek, bu değişimin olması gerektiğini vurguladı. Ancak Microsoft, sürüm öncesi kodu test eden ticari işletme kullanıcılarının sayısını arttırmaya çalışıyor sebebi ise bu sayıyı düşük bulması.

Microsoft, Insider gönüllüleri ve geleneksel olarak büyük kuruluşlara dağıtmadan önce özellik yükseltmelerini benimsemiş olan Windows 10 Home ve Pro kullanıcıları da dahil olmak üzere, Windows 10 testine yardımcı olan müşterilere son derece güvenmektedir.


Microsoft’un bir program yöneticisi olan Aria Carley, bloğunda yazdığı bir açıklamada, “Geri bildiriminize cevap olarak, WSUS kullanan Bilgi Teknolojileri yöneticilerine sunulan yayın öncesi Windows 10 özellik güncellemelerini yapmaya başlayacağız” dedi. “Kuruluşunuzda kullandığınız uygulamaları, kritik işlevselliğinin ve politikalarının yanı sıra bir güncellemenin resmi sürümünden önce yeni işletme özelliklerini değerlendirme yeteneği sağlama amacımız bir sonraki adımdır” olarak yapılan açıklama kullanıcıların işletmelerine yönelik yapacağı işlemleri kolaylaştıracağını düşünüyorum.

Her ne kadar Microsoft, WSUS’u bir yükselme aracı olarak görse de işletmelerin son kullanıcılara güncelleştirme dağıtmak için kullandıkları en temel platformdur. Windows 10 ön izlemelerine giden bu yeni yol aynı zamanda System Center Configuration Manager (SCCM) olarak da bilinen Configuraiton Manager’i de gerektiriyor. İşletmelerin güncellemeleri WSUS aracılığıyla dağıtmak için 1810 veya daha yeni bir sürümde Configuration Manager olması şarttır. Configuration Manager’in bu sürümü bir yıl önce piyasaya sürülmüştü.

Bu durum bir çok Bilgi Teknolojisi Departman yöneticilerinin dikkatini çekti.

Microsoft, Configuration Manager’ın bir sonraki özellik yükseltmesinin önizlemesini Configuration Manager’da seçebildiğini ve ardından bu sürümü herhangi bir Windows yükseltmesinde olduğu gibi dağıtabileceğini söyledi. Microsoft’un açıklamasından itibaren, yöneticilerin beta almak için şuan da olduğu gibi Windows Insider for Business’a kaydolmaları gerekmeyecek.

WIfB programına birden fazla cihaz kaydettirmek Bilgi Teknolojileri personelinin her bilgisayarı manuel olarak kaydetmesini ya da toplu olarak cihaz eklemek için Intune, SCCM veya grup ilkelerini kullanmasını gerektiriyor.

WSUS aracılığıyla teslim edilen betalar derhal 1909 sürümüyle başlayacak, henüz yayımlanmamış hizmet paketi Windows 10 1903’de çıkmıştı. Carley, işverenin 1909’un ön izlemelerini aylık yayınlanacağını, ancak Insider’s Slow ile senkronize edilebilecek bir hıza geçtiğini belirtti.

Carley, Microsoft’un amacının “kuruluşunuzun Windows 10 güncellemesi dağıtımını hızlandırmak ve cihazlarda herhangi bir sürümde daha fazla zaman kaybetmemek” olduğunu söyledi.

Ancak Insider programı, Microsoft’un geliştirme süreci için de kritik öneme sahip. Windows 10’un dört yıl önce piyasaya sürülmesinden bu yana, firma test rejiminin büyük bir kısmını ve yazılım hata ayıklamasını dış kaynaklardan temin etti. Bu bahsedilen dış kaynakların da büyük ölçüde ticari işletmeler ve son kullanıcılar olduğunu hepimiz biliyoruz.

İşletmelerin Windows 10’un beta testine katılmaları için iyi nedenler olsa da, bir yükseltmenin görev açısından kritik uygulamalar ve iş akışları üzerindeki etkisini değerlendirmek için olabildiğince fazla zamana ihtiyacı var. Microsoft, süreci hızlandırmaya yönelik çabaları teşvik etmek ve firma amacının tamamen müşteri avantajına dönüştürecek şekilde planlama düşüncesinde olması herkes tarafından kabul gören bir durum olmuştur.

Configuration Manager, sürüm 1810 ve üstü ve Windows Server Update Services (WSUS), Windows 10 1909’un ön izlemeleri:

Configuration Manager

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>