Haberler

Twitter, Clubhouse’u 4 Milyar Dolara Satın Almak İçin Görüşmeler Yaptı

Sosyal medya devi, Clubhouse rakip bir uygulama olan Spaces’i geliştirmesine rağmen, son zamanların yükselen yıldızını satın almayı düşünüyor.

Twitter halihazırda popüler sosyal ses uygulaması Clubhouse için bir rakip geliştirmekte. Ancak görünüşe göre, Clubhouse’un satın alınması da açıkça tartışılıyor. Bloomberg bugün Twitter’ın, uygulamayı yaklaşık 4 milyar dolara satın alma konusunda Clubhouse ile görüşmeler yaptığını bildirdi.

Habere göre görüşmeler bilinmeyen bir sebepten dolayı durduruldu. Ayrıca Twitter’ın mı yoksa Clubhouse’un mu diğerine yaklaştığı net değil, bu da iki platformdan birinin sosyal konuşma ağı alanındaki rekabet hakkında ne düşündüğünü bize gösterebilir. Bloomberg ayrıca dün, Clubhouse’un şu anda 4 milyar dolarlık bir değerlemeyle para toplamaya çalıştığını bildirdi. Miktar Twitter konuşmalarından çıkmış olabilir veya Clubhouse bu konuda pazarlık yapıyor olabilir.

Clubhouse geçen yıl piyasaya sürüldü ve canlı sesli görüşmelere ev sahipliği yapma fikrini popüler hale getirdi. Ünlüler, teknoloji CEO’ları ve sıradan insanlar o zamandan beri oluşturdukları sohbet odalarında çokça vakit geçirdiler. Şu anda yalnızca davetliler ve yalnızca iOS için geçerli olan uygulamayı 10 milyondan fazla kişinin indirdiği bildirildi.

Sosyal medya sektörünün devleri Clubhouse’a rakip oldu

Uygulama ayrıca Facebook, Twitter, Discord, LinkedIn ve Slack dahil olmak üzere birçok rakiple karşı karşıya. Bu diğer platformlar halihazırda milyonlarca kişilik yerleşik kullanıcı sayısına sahip. Bunun yanı sıra Clubhouse’un aksine uygulamaları da web, iOS ve Android gibi çeşitli platformlarda mevcut. Yine de, Clubhouse hızla yenilik yapmaya çalışıyor. Son haftalarda ekibini büyütmekte ve Android uygulamasını oluşturmak için de bir mühendis tuttu. Ayrıca bu hafta, içerik oluşturucuların para kazanmasının bir yolu olarak uygulama içinde bağış yapma sistemi başlatıldı. Yetkilileri, Clubhouse’un bu işlemden bir pay almayacağını söylüyor.

Twitter Spaces, hem iOS hem de Android’de kullanıma sunulmuş durumda. Şirket ayrıca bu ay bir web sürümü yayınlamayı ve barındırma yeteneklerini tüm kullanıcılara açmayı planlıyor. Twitter’ın neden Clubhouse’u satın almak istediği ise tartışma konusu. Tahminler, şirketin rekabeti ortadan kaldırmak istediği ya da hızla popülerleşen ismi kullanma amacı güttüğü şeklinde. Her iki durumda da, Clubhouse ve Twitter artık konuşma odaklı sosyal medya pazarına hakim olma yolculuğunda birbirleriyle yüzleşmeye devam edecek.

Kaynak: theverge.com

Diğer Haberler

Signal, Kripto Para Ödeme Sistemini Test Ediyor
Microsoft, Build of OpenJDK Preview’i Duyurdu
Spotify Artık ‘Hey Spotify’ Sesli Komutu ile Aktifleştirilebiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.