Haberler

Küresel Çip Kıtlığı iPad ve MacBook Üretimini de Vurdu

iPad ve MacBook modellerindeki üretim sorununun şu an için iPhone’u etkilemediği söylenmekte.

Nikkei’de yer alan yeni bir rapora göre Apple, devam eden küresel çip kıtlığı sorununun etkilerinden kurtulmuş değil. Haberde, “bileşen siparişlerinin bir kısmının” 2021’in ikinci yarısına geri çekilmesiyle bazı MacBook ve iPad üretiminin ertelendiği belirtiliyor.

MacBook’larla ilgili sorunun, aygıtın montajından önce devre kartlarına belirli bileşenlerin monte edilebilmesiyle ilgili olduğu söyleniyor. Bunun yanında geciken iPad üretiminin ise, görünüşe göre ekran ve ekran bileşenlerinin eksikliğinden kaynaklandığı iddia edilmekte. Bloomberg, bu haftanın başlarında, sıkışık ekran sürücüleri arzının tüm teknoloji endüstrisinde nasıl bir darboğaza neden olduğuna dair bir haber yapmıştı.

Apple, tablet pazarında sektörün açık ara lideri

Apple, 2020’de Lenovo Group Holding, HP ve Dell’in ardından %7,6 pazar payıyla dünyanın en büyük dördüncü dizüstü bilgisayar üreticisi konumunda. Buna ek olarak iPad ile geçen yıl %32,5’lik payla tablet pazarında açık ara lider.

küresel çip kıtlığı

Nikkei, hangi MacBook veya iPad modellerinin etkileneceğini veya ertelenen üretimin mevcut cihazlar için mi yoksa henüz duyurulmamış modeller için mi olduğunu belirtmedi. Apple’ın bu yıl iPad Pro’nun yeni sürümlerini piyasaya sürmesi ve kendi işlemcilerini tüm Mac serisine eklemeye devam etmesi bekleniyor. Analist Ming-chi Kuo geçtiğimiz günlerde Mini LED ekranlı yeni bir 12.9 inç iPad Pro’nun bu ay seri üretime geçeceğini belirtmişti.

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi Apple’ın rakibi Samsung Electronics, geçtiğimiz günlerde Nisan-Haziran döneminde çip kıtlığının şirket için sorun olabileceğini doğruladı. Bununla birlikte, sorunu çözmek için gece gündüz çalışan bir ekibe sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

İki farklı kaynaktan gelen haberler bileşen tedarikini “oldukça sıkı” olarak tanımlasa da, iPhone üretiminin şu ana kadar etkilenmediği söylenmekte. Nikkei, eksikliğin “Apple için bir tedarik zinciri sorunu olmaya devam ettiğini ve henüz ürünleri satışa sunma üzerinde bir etkisi olmadığını” söylüyor.

Apple yetkilileri söz konusu tedarik sorunu hakkında gelen yorum taleplerine henüz yanıt vermedi.

Kaynak: theverge.com, nikkei.com

Diğer Haberler

Twitter, Clubhouse’u 4 Milyar Dolara Satın Almak İçin Görüşmeler Yaptı
Signal, Kripto Para Ödeme Sistemini Test Ediyor
Microsoft, Build of OpenJDK Preview’i Duyurdu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.