Haberler

Signal, Kripto Para Ödeme Sistemini Test Ediyor

Signal ve MobileCoin, bir bankanın aracılığına ihtiyaç olmadan eşler arası hızlı ödemeleri mobil ortama taşımak için birlikte çalışıyor.

Şifreli mesajlaşma uygulaması Signal, kullanıcıların gizlilik odaklı kripto para birimi MobileCoin ile arkadaşlarına ödeme yapmalarına olanak tanıyan yeni bir özelliği test ediyor.

Signal, yeni özelliği şimdilik yalnızca Birleşik Krallık’ta kullanılabilen bir beta sürüm olarak duyurdu. İngiltere’deki kullanıcılar, MobileCoin kullanarak ödeme göndermelerine olanak tanıyan yeni bir Payments özelliğini uygulamalarında görebilecekler.

Facebook’a ait WhatsApp, bazı durumlarda kullanıcı profili verilerini Facebook ile paylaşmasına izin verecek yeni hizmet şartlarını duyurduktan sonra Signal çok sayıda yeni kullanıcı kazandı. WhatsApp’ın yeni şartları 15 Mayıs’ta yürürlüğe girecek. Mobil reklam analizi firması App Annie’ye göre, değişiklikler hakkındaki belirsizlik Signal’in 2021’in 1. çeyreğinde en hızlı büyüyen uygulama olmasına yardımcı oldu.

Birçok kişi MobileCoin’e ve Signal ve uçtan uca şifrelemenin yaratıcısı olan Moxie Marlinspike’a aşina olmasa da, MobileCoin kripto para birimi 2017 Wired raporunda hem özel hem de kullanıcı dostu olması ile tavsiye edildi.

Bu nedenle, şifrelenmiş bir mesajlaşma uygulamasının yakında yalnızca ses ve metin üzerinde uçtan-uca şifreli iletişimi sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda özel ödemelere de izin vermesi dikkate değer bir şey. Bu yöntem ile ödemelerin yapılabildiği ancak işlem için bankaların aracılığına ihtiyaç duyulan WhatsApp ve iMessage’dan farklı bir şekilde gerçekleştiriliyor olacak.

İşlemler hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilecek

Signal eşler arası (P2P) ödemeler özelliğinin şu anda yalnızca Birleşik Krallık’ta mevcut olmasının nedeni, MobileCoin’in FTX kullanması ve ABD kullanıcıları için bu işlemin desteklenmiyor olmasıdır. İngiltere, uygulama içindeki ödemeler için daha küçük bir test ortamı sağlayacak. MobileCoin’in kurucusu Josh Goldbard’a göre, ödemeler özelliği kullanıcı işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirecek.

Signal, bir MobileCoin cüzdanına bağlı Signal Payments’ın kişiler arasında para aktarmayı, hesap bakiyesini takip etmeyi ve basit bir arayüzle işlem geçmişini gözden geçirmeyi kolaylaştıracağını iddia ediyor.

Şirket yayınlamış olduğu blogda, “Her zaman olduğu gibi, amacımız verilerinizi bizim değil sizin elinizde tutmak. MobileCoin’in tasarımı, Signal’in bakiyenize, tam işlem geçmişinize veya paranıza erişememesini sağlıyor. İstediğiniz zaman paranızı başka servis ve uygulamalara aktarabileceksiniz.” ifadelerini kullandı.

P2P ödeme özelliği şu anda uygulamanın sadece Android ve iOS versiyonlarında mevcut. Masaüstü versiyonunda söz konusu özelliği kullanabilmemiz için biraz beklememiz gerekebilir.

Kaynak: zdnet.com

Diğer Haberler

Spotify Artık ‘Hey Spotify’ Sesli Komutu ile Aktifleştirilebiliyor
Microsoft Edge Bu Yıl %1300 Büyümeyle Firefox’u Geçti
BTK Mobil İletişim Tarifesine Zam Geldiğini Duyurdu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.