Haberler

Tesla’nın Veri Sızıntısı Binlerce Güvenlik Şikayetini Gün Yüzüne Çıkardı.

Alman Handelsblatt gazetesinde yer alan habere göre, Tesla tüketicileri 2015 ile Mart 2022 arasında kendi kendine hızlanma sorunlarıyla ilgili 2.400’den fazla şikayet ve fren sorunlarıyla ilgili 1.500 şikayet yapmıştır.

Raporlar, bir ihbarcının Tesla’nın iç belgelerini ifşa etmesine dayanan kapsamlı bir veri sızıntısının, Tesla’nın otomatik sürüş sistemiyle ilgili sorunların, düzenleyiciler ve medyanın öne sürdüğünden çok daha yaygın olabileceğini ortaya koyduğunu belirtti.

Tesla’nın BT sisteminden sızdırılan bilgilere göre, Tam Otomatik Sürüş (FSD) özellikleriyle ilgili şikayetler Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Asya gibi dünyanın dört bir yanından gelmiştir.

Tesla’nın Otopilot sorunları ve yetersiz veri gizliliği politikaları.

Handelsblatt, özellikle “Otomatik pilotum neredeyse beni öldürüyordu” başlıklı bir makalede, müşterilerin güvenlik endişelerine ilişkin 3.000 kayıt ve 1.000’den fazla çarpışmaya ilişkin hesaplar da dahil olmak üzere 100 gigabayt veri ve 23.000 dosya elde ettiğini bildirdi.

Yayın, verilerin müşteri telefon numaralarını içerdiğini de ekledi.

Handelsblatt, iletişime geçtiği düzinelerce müşteriye göre endişelerin gerçek olduğunu belirtti.

Bir Michigan sakini, Tesla’sının “aniden sert fren yaptığını, hayal edebileceğiniz kadar sert” olduğunu söyledi. Emniyet kemerimi takmaya zorlandığımda araba neredeyse duracaktı. Daha sonra başka bir araç bana çarptı.

Handelsblatt, dosyaları Fraunhofer Güvenli Bilgi Teknolojileri Enstitüsü’ne gösterdi ve Enstitü, “veri setinin Tesla’ya ait olmadığını ya da Tesla’nın çevresindeki BT sistemlerinden gelmediğini” tespit etti.

Çalışanlara, eleştirilerini yazılı olarak değil, “müşteriye SÖZLÜ olarak” iletmeleri gerektiği söyleniyor, avukatlar söz konusu olmadığı sürece.

Makalede, kılavuzda “Aşağıdaki raporu kopyalayıp bir e-postaya, kısa mesaja yapıştırmayın veya müşteriye sesli mesaj olarak bırakmayın” denildiği belirtiliyor.

Makalede, Kaliforniyalı bir doktorun Tesla’sının 2021 sonbaharında kendi kendine hızlandığını ve iki beton sütuna çarptığını söylediği ve “Hiç e-posta göndermediler, her şey her zaman sözlü oldu” şeklindeki ifadelerine yer verildi.

Dahili Verilerin Kopyası

Tesla’nın avukatları, “Gizli ve kişisel verilerin çalınması nedeniyle” yasal işlem tehdidinde bulunarak, haber kuruluşunun Tesla’ya verilerin bir kopyasını göndermesi ve diğer tüm kopyaların imha edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Raporlar, sözde belgelerin devam eden haksız ölüm iddialarıyla ilgili olduğunu ve muhtemelen Tesla’nın teknolojisinde ciddi güvenlik kusurları olduğunu iddia ettiğini söylüyor. Bu iddialar ayrıca eyalet ve federal düzenleyicilerin müdahale etmesine neden olabilir.

Eyaletin veri koruma sorumlusu Dagmar Hartge, iddiaların ciddiyetini kabul etti ve doğru olması halinde veri ihlalinin büyük bir küresel etkiye sahip olabileceğine dikkat çekti. Dava, daha fazla araştırma yapılması için Hollanda’daki gizlilik savunucularına gönderildi.

Tesla, gazetenin yayınladığı yanıtta, “Tesla, gizli bilgilerini ve çalışanları ile müşterilerinin kişisel bilgilerini titizlikle korumaktadır. Bu kişinin Tesla’nın gizli bilgilerini ve çalışanların kişisel verilerini çaldığı için yasal işlem başlatma niyetindeyiz,” şeklinde yazdı.

Çin’deki düzenleyiciler zaten müdahale etmeye başladı. İki hafta önce, istenmeyen ani hızlanma sorunları nedeniyle Tesla’yı Çin’de sattığı neredeyse tüm otomobiller için acil bir yazılım güncellemesi yayınlamak zorunda bıraktı.

Elon Musk, 2016’dan bu yana defalarca sürücüsüz otomobil vaadinde bulunmuş, ancak bunu henüz gerçekleştirememiştir.

Kaynak: cybersecuritynews

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu