Haberler

ABD Jürisi, Google’ın Sonos’a Akıllı Hoparlör Patent Davasında 32.5 Milyon Dolar Borçlu Olduğunu Söylüyor.

Cuma günü San Francisco federal jürisi, Alphabet şirketinin Google’ın kablosuz ses cihazlarında akıllı hoparlör üreticisi Sonos’un bir patentini ihlal ettiği gerekçesiyle 32.5 milyon dolar tazminat ödemesi gerektiği kararını verdi.

Dava, eski işbirlikçiler arasında geniş kapsamlı bir fikri mülkiyet anlaşmazlığının bir parçası olup ABD, Kanada, Fransa, Almanya ve Hollanda’daki diğer davalara da dahil edilmiştir.

Şirketler daha önce Google’ın merkezi Mountain View, California’da bulunan müzik akış hizmetini Sonos ürünlerine entegre etmek için birlikte çalışmışlardır. Sonos, ilk olarak 2020 yılında Los Angeles’ta ve ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’nda Google’a karşı bir patent ihlali davası açmış ve teknoloji devini, Google Home ve Chromecast Audio gibi cihazlardaki işbirlikleri sırasında teknolojisini kopyalamakla suçlamıştı.

Geçtiğimiz yıl, Sonos, bazı Google cihazları için sınırlı bir ithalat yasağı elde etti ve Google da bu yasağı temyize götürdü.

Google, Sonos’u teknoloji şirketinin akıllı hoparlörlerine kendi teknolojisini entegre etmekle suçlarken, Kaliforniya ve ITC’de kendi patent davalarıyla karşılık verdi. Sonos, Google’ın davalarını “daha küçük bir rakibi ezmek” için bir “yıldırma taktiği” olarak nitelendirdi.

Santa Barbara, Kaliforniya merkezli Sonos, gelir tahminini düşürdükten sonra bu ayın başlarında piyasa değerinin neredeyse beşte birini kaybetti.

Jüri, Google’ın Sonos’un davaya konu olan iki patentinden birini ihlal ettiğine karar verdi. Sonos, daha önce mahkemeden 90 milyon dolar tazminat talep etmişti; ancak Google, ABD Bölge Yargıcı William Alsup’ın davayı daraltmasının ardından Sonos’un bu talebi 3 milyar dolara düşürdüğünü belirtti.

Cuma günü bir Google sözcüsü, davayı “yaygın olarak kullanılmayan bazı çok spesifik özelliklerle ilgili dar bir anlaşmazlık” olarak nitelendirdi ve şirketin bir sonraki adımlarını değerlendirdiğini söyledi. Ayrıca Google, “teknolojiyi her zaman bağımsız olarak geliştirdiğini ve fikirlerimizin değerine göre rekabet ettiğini” vurguladı.

Bir Sonos sözcüsü, kararın “Google’ın patent portföyümüzü sürekli olarak ihlal ettiğini bir kez daha doğruladığını” ifade etti.

Kaynak: reuters

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu