Haberler

Tesla’nın İkinci Çeyrek Satış Rakamları Açıklandı

Dünyaca ünlü elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın 2022 yılının ikinci çeyreğini kapsayan satış rakamları açıklandı. İlk çeyreğe oranla %15’lik bir düşüş gözlenirken geçtiğimiz yıla oranla %26.5 artış gözlendi.

Geçtiğimiz günlerde Tesla’nın küçülmeye gittiği ile ilgili haberi sizlerle paylaşmıştık. İlgili içerik için linke tıklayınız. (Tesla Küçülmeye Gidiyor, 200 Çalışan Daha İşten Çıkartıldı) Bir yandan kurucu ve yönetici Elon Musk’ın küçülme politikası, diğer yandan pandemi nedeniyle kapatılan fabrikalar derken şirket içi sıkıntılar satış rakamlarına da yansıdı.

İlk çeyreğe oranla %15 düşüş gözlendi

Tesla, Cumartesi günü 2022 yılının ikinci çeyreğinde üretilen araç sayısını paylaştı. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında 258.580 adet araç üretildi ve piyasaya sürüldü. Bu rakam birinci çeyrekte satılan 305.407 adet otomobilin %15 aşağısında. 2021 yılının ikinci çeyreğine oranla bakıldığında ise tablo pozitif görünüyor. Tesla satışlarında geçtiğimiz yıla oranla %26.5 oranında bir artış söz konusu.

Tesla 2022 2. çeyrek satış rakamları (Görsel Tesla’dan temin edilmiştir.)

2022’nin ikinci çeyreğinde 242.169 adet Tesla Model 3 ve Tesla Model Y üretimi yapıldı. Tesla Model S ve Tesla Model X üretim adedi ise 16.411 adet. Tesla Model X ve Tesla Model Y hem Tesla için hem de elektrikli otomobil piyasasının geneli için en çok satan elektrikli otomobiller niteliğinde.

Tesla, sıkıntılı zamanlardan geçiyor ve küçülme stratejisi izliyor olsa da geçen yılın rakamlarını geride bıraktı. 2021 yılının ilk çeyreğindeki üretim ve satış adedinin %26.5 üstüne çıkan firma elektronik araba piyasasında halen lider konumda.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu