Blog

Instagram’da Takipçi Artırmanın 35 Yolu

Instagram kullanıcılarının günümüzde başarmaya çalıştığı en zor şeylerden biri, platformda daha fazla takipçi kazanmaktır. Çünkü Instagram’da çok sayıda takipçiye sahip olmak, sadece çok sayıda insanın fotoğraf ve videolarınızı görmesi değil, aynı zamanda ürün ve hizmetlerinizi satma şansınızın da yüksek olması anlamına gelir.

Peki bunu nasıl başarabilirsiniz?

Aşağıda sizin için listelediğimiz ipuçlarını kullanarak Instagram takipçilerinizin sayısını artırabilirsiniz.

Instagram’da Takipçi Artırma Yöntemleri

1. Daha fazla Instagram takipçisi edinmenizi sağlayan uygulamalar

Daha fazla takipçi edinmek biraz yavaş bir süreç olabilir. Çünkü artık takipçi kazanmak eskisi kadar kolay değildir. Ancak, bu yolculukta size yardımcı olabilecek epeyce uygulama vardır. 

Peki bu uygulamaları kullanmaya değer mi? 

Instagram takipçilerini artırmak için iki ana uygulama türü vardır:

 • Size çok sayıda sahte takipçi kazandıranlar
 • Yeni gerçek takipçiler edinmenize yardımcı olanlar

Şimdi bu seçeneklerin her biri hakkında detaylıca değerlendirme yapalım.

Profilinizde sahte takipçilerin olması, temelde birçok insanın mağazanızda dolaşmasıyla aynı şeydir, ancak onların sattığınız hiçbir şeyi asla satın almayacaklarını bilirsiniz. Böyle bir durumda onların sizi takip edip etmemesi bir işinize yaramaz.

Öte yandan, daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilecek gerçekten iyi uygulamalar ve web siteleri vardır. Bu uygulamalar takip etme ve takibi bırakma, diğer kullanıcıların gönderilerini beğenme ve hatta gönderilerine yorum yapma gibi birkaç farklı strateji kullanırlar.

Örneğin, Instagram’da 10 tane popüler rakibinizin listesini çıkarın ve üstte bahsettiğimiz uygulamalardan birini kullanın. Bu uygulamaların yapacakları şey rakiplerinizi takip eden kişileri takip etmektir. Daha sonra, rakiplerinizi takip eden bu kişilerden bazıları sizi takip eder ve gönderilerinizi görebilir. Bu noktada sizi takip eden iyi bir müşteri tabanınız olabilir.

Bu uygulamaları kullanarak, 50 ila 200 yeni Instagram takipçisine ulaşmanız normaldir. Bunun dışında, bu uygulamalar aşağıdakileri de yapmanızı sağlar:

 • Sizi takip edenlere otomatik mesajlar gönderme
 • Yeni Instagram gönderileri planlama
 • Hikaye planlama

Tüm bu anlattıklarımızın sizin için mantıklı olduğunu düşünüyorsanız ve bunları test etmek istiyorsanız, sadece daha fazla takipçi edinmenize ve Instagram hesabınızı daha iyi yönetmenize yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda TikTok için de işe yarayan bir alternatif olan StimSocial ile başlayabilirsiniz. 

StimSocial; etkileşimleri otomatikleştirmenize, beğeneceğiniz yeni içerikler ve takip edeceğiniz kişiler bulmanıza olanak tanır, size nasıl büyüdüğünüz ve gönderilerinizin nasıl performans gösterdiği hakkında birçok yararlı bilgi veren bilgiler içeren eksiksiz raporlar gösterir ve çok daha fazlasını yapar. 

2. Instagram biyografinizde birkaç farklı bağlantı kullanın

Instagram’daki biyografiniz sadece bir harici bağlantı kullanmanıza izin verir. Fakat bu sınırlamayı aşmak için AppTuts.bio kullanabilirsiniz. Bu, takipçilerinizin markanızın farklı web sayfalarına ulaşabileceği birkaç bağlantı içeren bir sayfa oluşturabileceğiniz en iyi bağlantı ağacı alternatiflerinden biridir.

Buna hem haber bülteni abonelik formları hem de Instagram takipçilerinizden daha fazla satış elde etmenize yardımcı olacak gerçek satış sayfalarınız dahildir. 

3. Profilinizi açık yapın

Instagram hesabınız gizliyse, gönderileriniz Instagram aramalarında bulunmaz ve sizi takip etmeyen hiç kimse paylaştığınız hiçbir şeyi göremez.

Bunun dışında takipçilerinizden biri bir gönderide arkadaşlarını etiketlerse ve hesabınız gizliyse de içeriğinizi göremezler. Bir markaysanız ve Instagram’ı kullanarak internetten para kazanmaya başlamak istiyorsanız, Instagram profilinizin herkese açık olması son derece önemlidir.

4. Kişisel bir hesap kullanmayın

Ürünlerini satmak için Instagram hesaplarını oluşturan herkesin emin olmadığı şey, kişisel mi yoksa profesyonel bir hesap mı kullanmaları gerektiğidir. 

Bunlardan hangisi daha iyidir?

Aşağıda profesyonel hesaba geçmenin avantajlarından bazılarını bulabilirsiniz:

Avantajlar:

 • İstatistiklere ve analizlere erişiminiz olur. Böylece neyi iyi yaptığınızı ve yeni gönderilerinizin size gerçekten daha fazla Instagram takipçisi getirip getirmediğini, hangi gün ve saatlerde çevrimiçi olduklarını ve hatta erişiminizin ne kadar iyi olduğunu öğrenebilirsiniz.
 • Doğrudan hesabınız üzerinden yeni ücretli reklamlar oluşturmaya başlayabilir ve bu reklamlar aracılığıyla daha da fazla kişiye ulaşabilirsiniz.
 • Profilinizin hemen altında görünen etkileşimli butonlarınız olabilir ve buraya telefon numaranızı, e-posta adresinizi ve adresinizi ekleyebilirsiniz.
 • Kararınızdan pişman olsanız bile, her an düzenli bir kişisel hesaba geri dönebilirsiniz.

5. Paylaşımlarınızı doğru zamanlarda yayınlayın

Instagram hesabınız üzerinden birçok istatistik ve veri görebilir, takipçilerinizin Instagram’ı en çok hangi gün ve saatlerde kullandığını öğrenebilirsiniz. 

Ancak, yeni başlıyorsanız, yayınlamak için ideal zamanın ne olduğunu nasıl bileceksiniz? 

Öncelikle aşağıdaki soruyu cevaplayın:

Çoğu insanın genellikle sosyal medya platformlarını ne zaman kullandığını düşünüyorsunuz? Kendi günlük hayatınızı düşünün. Muhtemelen Instagram’ınızı en sık sabahları (uyandığınızda), öğle yemeği saatinde ve yatma saatinde kullanıyorsunuzdur.

Öte yandan, bir süredir hesabınız varsa, istatistikler aracılığıyla kontrollerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için öncelikle hesabınızı bir Profesyonel hesaba çevirmeniz gerekir.

6. ​​En çok aranan hashtag’leri kullanın

Daha fazla Instagram takipçisi olasılığını artırmanın bir başka yolu da en popüler Instagram hashtag’lerini kullanmaktır. Bu yüzden popüler hashtag’leri belirlemenizi sağlayan araçlardan yararlanın.

Peki hashtag’leri kullanmak sizin için neden bu kadar önemlidir?

Bazı araştırmalara göre, hashtag’ler gönderilerinizin etkileşim oranını %20’ye kadar artırabilir. Bunun dışında hashtag’ler ile Instagram aramalarında çok daha kolay bulunabilirsiniz.

Örneğin, yerel bir iş yeriniz varsa, şehrinizin adını, hatta mahallenizin adını hashtag olarak kullanabilirsiniz.

7. Instagram yarışmaları yapın

Instagram’da çekiliş yapmak, platformda daha fazla takipçi edinmenin en etkili yollarından biridir. Ancak bunu yapmak için bir uygulamaya ihtiyacınız olacaktır, aksi takdirde sonuçları açıklarken hedef kitleniz için sorun yaratma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ayrıca doğru uygulamayı seçmenin yanı sıra ne vermeniz gerektiğinin de farkında olmanız gerekir.

İyi bir yarışma veya çekiliş oluşturmak için aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

 • Bununla ilgili bir gönderi yayınlayarak ve her şeyi detaylandırarak yarışmanızın kurallarını netleştirin. Takipçilerinize ödülün ne olacağını, kuralların neler olduğunu ve ne kadar süreceğini söyleyin.
 • Takipçileriniz için iyi bir ödül seçin. El yapımı ürünler veya tablolar satıyorsanız, ödül olarak bir iPhone seçmeyin. İşinizle ilgili ödüllere odaklanın.
 • Eşantiyonlarınız için her zaman belirlenmiş bir başlangıç ​​ve bitiş tarihiniz olsun.
 • Kazananı seçtiğinizde, bunu herkese açık bir şekilde yapın, böylece tüm takipçileriniz kazananın gerçek olduğunu bilsin. Bunu bir canlı yayında veya en azından bir videoda yapmanız özellikle önerilir.
 • Çok fazla çekiliş yapmayın. Daha fazla takipçi ve etkileşim elde etmeniz için çekiliş yapmak iyidir, ancak bunları çok sık yaparsanız işiniz için yalnızca boş takipçiler ve hayranlar elde edersiniz.

8. Gönderilerinizin sonunda sorular sorun

Tıpkı blog’larda ve Facebook’ta olduğu gibi, soru sorma stratejisi gönderilerinizle daha iyi bir etkileşim ve daha geniş bir katılım sağlar.

En popüler Instagram kullanıcılarının birçoğunun profillerinde yazdıklarının sonunda ne sıklıkla soru sorduklarını görebilirsiniz. Bu sorular yanıtlar üretilmesine katkı sağlayacaktır. Çünkü biri sizinle konuşuyorsa ve bir şey soruyorsa, büyük olasılıkla cevap verirsiniz. Sosyal medya platformlarında da durum aynıdır.

9. Takipçilerinizden gönderilerinizde arkadaşlarını etiketlemelerini isteyin

Soruların dışında, daha fazla Instagram takipçisi edinmenize yardımcı olacak harika bir strateji de, gönderinizi gören herkesin arkadaşlarını etiketlemesini istemektir. 

Örneğin, “Bu ipucuna ihtiyacı olan arkadaşlarınızdan herhangi birini tanıyor musunuz? Onları yorumlarda etiketleyin!”

Bu sayede gönderilerinize yapılan yorumların sayısını artırmakla kalmayacak, aynı zamanda bu kişilerin arkadaşları da profilinizden haberdar olacak. 

10. Müşterilerinizden fotoğraf çekmesini isteyin

Mevcut müşterilerinizi kullanmak, Instagram hesabınızda yayınlamak üzere ilginç içerik oluşturmanın bir başka harika yoludur. Bu yüzden müşterilerinizin ürününüzle birlikte bir resim göndermelerini isteyin ve ardından onları bir şekilde ödüllendirin, örneğin bir sonraki satın alma için indirim kuponu verin. 

11. Müşterilerinizi fotoğraflarınıza etiketleyin

Instagram’da takipçi artırmanıza yardımcı olabilecek en önemli tavsiyelerden biri de, müşterilerinizi resimlerinize etiketlemektir. Bu sayede müşterilerinizin resmi kendi profillerinde paylaşma ihtimalleri de artacaktır.

12. Gönderilerinizde profesyonel olun

Instagram gönderilerinizi dikkatsizce oluşturmayın ve yüksek kaliteli fotoğraflar çekin.

13. Kitlenizi eğitin

Instagram profilinizde her zaman satış yapıyorsanız, insanlar içeriğinizi takip etmeyi mutlaka bırakacaktır. Bu yüzden insanları satış post’ları ile bıktırmamak için hedef kitlenizi eğitebilirsiniz. 

 • Kahve satıyorsanız takipçilerinize daha iyi kahve yapma adımlarını öğretebilirsiniz.
 • Giysi satıyorsanız, insanların daha iyi giyinmesine yardımcı olduğunuz konularda ipuçları verebilirsiniz.
 • iPhone için kılıf satıyorsanız, en yaygın iPhone şarj hataları gibi cihazı nasıl daha iyi kullanacağınıza dair bazı ipuçları verebilirsiniz.

Özetle, kitlenizin ürününüzü daha iyi kullanmasına yardımcı olursanız, satışlarınız artacaktır.

14. Video kullanın

Instagram için pazarlama stratejinizde hala video kullanmıyorsanız, Instagram’ın sunduğu en etkili silahlardan birini kaçırdığınızı söyleyebiliriz. Bir hikaye anlatmak, ürünleriniz hakkında konuşmak, müşterilerinizden memnuniyet videoları almak, sektörünüz hakkında ipuçları vermek ve çok daha fazlası için videolar oluşturabilirsiniz.

Kamerada görünmekten rahatsızlık duyuyorsanız, ürününüzü gösteren bir video oluşturmayı seçebilirsiniz. Aslında videoda olmanıza gerek yoktur, ürün bunu sizin için yapabilir. Hatta istediğiniz her şeyi kırpmak için en iyi video düzenleme uygulamalarından bazılarını kullanabilirsiniz.

15. Stratejik bir biyografiye sahip olun

Daha fazla takipçi kazanmak için Instagram hesabı oluşturmanın en önemli kısımlarından biri biyografidir. Çünkü insanlar sizinle ilgili ilk bilgiyi orada alır. İlgi çekici bir biyografiye sahip olmak için kullanabileceğiniz bazı ipuçları aşağıdaki şekildedir:

 • Birden fazla varsa, tüm iş alanlarınızı dahil edin.
 • Ne yaptığınızı kısa bir cümleyle anlatın.
 • Birkaç emoji eklemeyi unutmayın. Emojiler sadece işinizle ilgili oldukları sürece biyografinize sadece değer katacaklardır.
 • Web siteniz için bir bağlantı ekleyin veya takipçilerinizi birkaç web sitesine götürebilecek bir bağlantı.
 • İnsanların profilinize erişmesini kolaylaştıran bir hashtag kullanın.

16. Önerilen kullanıcıları bulun 

Instagram hesabınızı açtığınız ilk günlerde hızlı bir şekilde daha fazla takipçi edinmek zordur. Ancak, bu sorunu aşmanın en iyi yollarından biri, sizi geri takip etmelerini sağlamak amacıyla diğer bazı kullanıcıları takip etmeye başlamaktır. Özellikle de Instagram’ın size önerdiği kişileri…

17. Diğer sosyal medya platformlarını kullanın

Diğer sosyal medya hesaplarınızdaki takipçilerinizden ve arkadaşlarınızdan sizi Instagram’da takip etmelerini isteyebilirsiniz. 

18. E-posta’nızı kullanın

Daha fazla Instagram takipçisine sahip olmak istiyorsanız, sizi takip eden kişilere Instagram’da olduğunuzu ve bu kişilerin sizi orada takip etmesini gerçekten istediğinizi söyleyen basit bir e-posta gönderin.

19. Hikayeleri keşfedin

Birçok insan Hikayeleri Instagram postlarından daha sık görüntüler. Bu yüzden Hikayelerin sahip olduğu erişim daha yüksektir.

20. Hikayelerinizde çok sayıda hashtag kullanın

Daha fazla Instagram takipçisi edinmenin en iyi yollarından biri de Hikayelerinizde hashtag kullanmaktır. Bu hashtag’ler aramalarda da çıkar ve birçok insan sizi bu şekilde keşfedebilir.

Hikayelerinize bir hashtag eklemek için tek yapmanız gereken içeriği normal şekilde yazmak ve ardından # hashtag sembolünü eklemek ve kullanmak istediğiniz hashtag’i yazmaktır. Fakat hashtag yazarken aşağıdakileri unutmamanız önerilir:

 • İnsanların en çok aradığı hashtag’leri ekleyin. 
 • Halihazırda iyi tanınmıyorsanız, işletmenizin hashtag’lerini kullanmayın.
 • Profilinizin olmasını istediğiniz dilde hashtag kullanın. Aksi takdirde aynı dili konuşmayan kişiler sizi takip etmeye başlayabilir.

21. Hikayelerinizde konum etiketlemeyi kullanın

Daha da fazla takipçi kazanmanın bir başka yolu da Instagram Stories’deki konum özelliğini kullanmaktır. Bir hikaye oluşturup konum eklediğinizde arama özelliği ile de bulunabilirsiniz. Bu yüzden yeni bir Hikaye oluştururken, ekranın altından yukarı kaydırın ve konumunuzu ekleme seçeneğine tıklayarak konumunuzu ekleyin.

22. İlginç içerikleri yeniden yayınlayın

Daha önce çok fazla etkileşim alan ilginç bulduğunuz içeriği tekrar paylaştığınızda, Instagram’da daha fazla takipçi alma olasılığınızı da artırırsınız. 

23. Doğru uygulamalarla harika görüntüler yaratın

Instagram’da daha fazla etkileşim elde etmenin yollarından biri de, diğer insanların dikkatini gerçekten çeken resimler oluşturmaktır. Peki nasıl derseniz, günümüzde harika görüntüler oluşturmak için tasarım hakkında neredeyse hiçbir şey bilmenize gerek yoktur.

Tek ihtiyacınız olan, ihtiyaçlarınıza uygun olan tasarım uygulamalarını indirmektir.

24. Bölgenizdeki diğer insanları düşünün

Güvendiğiniz insanlardan sizi takipçilerine tanıtmasını istemek, hesabınız için gerçekten güzel bir destek sağlayabilir.

25. Resimlerinizle kolajlar oluşturun

İstatistiksel olarak, kolajlı bir resim %19 daha fazla beğeni ve %22 daha fazla yorum getiriyor. Bu nedenle, Instagram’da gerçekten daha fazla takipçi edinmek istiyorsanız, kolajlar oluşturun.

26. Yüzünüzü kullanın

National Geographic’in kendi resimleriyle ilgili yaptığı bir araştırmaya göre, en az bir yüzü olan gönderiler %38 daha fazla beğeni ve %32 daha fazla yorum aldı. Bu yüzden fotoğraflarınızda mutlaka kendi yüzünüzü de kullanın.

27. Kırmızı, sarı ve diğer parlak renkleri kullanın

Kullanılan renk gerçekten bir görüntünün performansını etkiler. MIT (Massachusetts Institute of Technology) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2,3 milyondan fazla resmi analiz ettikten sonra araştırmacılar, daha parlak renklerin her zaman daha iyi sonuçlar verdiği sonucuna vardılar. Bu yüzden daha gösterişli bir renk ile Instagram takipçileriniz daha fazla etkileşime giree ve daha kolay takipçi kazanmanıza olanak sağlar.

28. İşbirliği yapın

İşbirlikleri özellike YouTuber’ların dünyasında büyük bir trend, ama bunları Instagram’da da influencer’larla kolayca yapabilirsiniz. 

29. Ücretli Instagram reklamlarını kullanın

Instagram’da daha fazla takipçi kazanmanın en etkili yollarından biri ücretli reklamlardır. Bu reklamlar ile içeriğinizi kimlerin görebileceğini seçebilir ve daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Reklamların en iyi yanı, reklam yapmanın son derece basit olmasıdır.

30. Nispeten sık ve bir programa göre yayınlayın

Tıpkı diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi Instagram’ın da kendi algoritması var ve bu, uzun süre paylaşımda bulunmazsanız profilinize ve erişiminize zarar verecek bir algoritmadır. Fakat yine de bu, her gün paylaşım yapmanız gerektiği anlamına gelmez.

Öte yandan, bir şey paylaşmadan 2 veya 3 günden fazla kalmak iyi bir fikir değildir. Bunu yaparsanız, Instagram’ın algoritması bir sonraki gönderilerinizin erişimini düşürmeye karar verebilir. 

31. Daha fazla Instagram takipçisi edinmek için öne çıkanları kullanın

Instagram’da öne çıkanlar, biyografinizin hemen altında görünen yuvarlak çevrelerdir. Bunlara en önemli Hikayelerinizi, ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili gönderileri ekleyebilir, bu şekilde kim olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Öne çıkanlar, Hikayeler gibi çalışır, ancak asla silinmezler ve birisi profilinizi ziyaret ettiğinde ilk temas noktalarından biri olur. 

32. Mozaik yapın

Mozaikler Instagram’daki gerçekten büyük trendlerden biridir. Fakat iyi bir mozaik, profili görsel olarak çok daha çekici kılan tüm gönderilerin birleştirilmesine sahip olmalıdır. Bunu yapmanın iki ana yolu vardır. Bunlardan ilki bir tasarımcı ile çalışmaktır. Diğeri, hem Play Store’da hem de App Store’da bulunan Layout from Instagram: Collage gibi bir uygulamayı kullanmaktır.

33. Metriklerinize dikkat edin

Daha fazla Instagram takipçisi edinmenin bir başka harika yolu da metriklerinize dikkat etmektir. Onlar aracılığıyla, neyin sonuç ürettiğini anlayabilirsiniz. Bu yüzden haftada en az bir kez bunlara bir göz atın ve hangi gönderilerin ve hashtaglerin en iyi sonuçları aldığını kontrol edin.

34. Hikayeleriniz hakkında sorular sorun

Hikayeler aracılığıyla soru sormak hedef kitlenizle etkileşim kurmanın ve gönderilerinizle ilgili doğrudan geri bildirim almanın harika bir yoludur.

35. Testler oluşturun

Soru oluşturma fikrine çok benzer şekilde, testler veya anketler oluşturarak da etkileşimi artırabilir ve hedef kitlenizin tercihlerini doğrudan öğrenebilirsiniz.

Sibel Hoş

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdikten sonra teknoloji içerikleri yazarak sektöre giriş yaptım. 8 senedir içerik pazarlama alanında farklı sektörlerle çalışıyorum. Fakat hala en sevdiğim şey, teknoloji ile ilgili yazmak ve bu konuda elimden geldiğince sizi bilgilendirmek.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu