Haberler

Tesla İnsansı Robotu Optimus’u Tanıttı

Bu gece düzenlenen Tesla AI Day 2022 etkinliğinde insansı robot Optimus’un prototipi tanıtıldı. Tesla Bots ismindeki yapay zeka destekli robotların seri üretiminin en geç 2027 yılında tamamlanması bekleniyor.

Tesla Bots: Optimus
Tesla Bots: Optimus

Elon Musk’ın şirketi Tesla için bugün etkinlik günüydü. Otonom araç teknolojisini tanıtmak üzere gece saatlerinde düzenlenen Tesla AI Day 2022 etkinliğine Tesla’nın Optimus kod adlı insansı robotu Tesla Bots damga vurdu. Tesla’nın 8 aydan kısa bir sürede bir araya getirdiği ve prototipini oluşturduğu Optimus yürüyebiliyor, kollarını sallayabiliyor ve nesneleri parmaklarıyla kavrayabiliyor. Yapay zeka teknolojisiyle tasarımdan çok becerilere odaklanarak tasarlanan Tesla Bots hakkında Elon Musk, “Tesla’nın elektrikli otomobiller için tahrik ünitesi üretme deneyiminden faydalandık. Robotik için gerekli olan yapay zeka algoritmalarını oluşturmak için fazla mesai harcadık. Buna değdiğini düşünüyorum.” ifadelerinde bulundu.

İnsansı robot Optimus’un özellikleri

Tesla AI Day 2022 etkinliğinde sahneye 2 farklı robot çıkartıldı. İlk tanıtılan model, mekanik aktüatörlerle donatılmış ve yürüyebiliyor. Ancak yürüme ve hareket becerileri Tesla’nın kendi aktüatörleri tarafından yönlendiriliyor.

Tesla AI Day 2022 etkinliği

Tanıtılan ikinci model ise haberimize konu olan insansı robot Optimus. Henüz kendi başına yürüme yetisi bulunmayan robot için Elon Musk, önümüzdeki haftalarda yürüme yeteneğinin de entegre edileceğini belirtiyor. 73 kg ağırlığındaki Tesla Bots, FSD ismindeki otonom araç teknolojisinde kullanılan donanımın bir varyasyonunu kullanıyor. Robot, otururken 100w, tempolu yürüyüş esnasında ise 500W güç tüketiyor. Wi-Fi ve LTE gibi kablosuz bağlantı özelliklerine sahip model tamamen yapay zeka destekli olarak çalışıyor.

Elon Musk robotun seri üretiminin en geç 2027 yılında tamamlanacağını belirten Elon Musk, 20 bin dolar civarında bir satış rakamı ile satışa sunmayı planlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu