Haberler

Google’ın Yeni Robotu Mutfakta!

Dünya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Google, yeni geliştirdiği yapay zeka destekli robotunu yayınladı. Robot, mutfakta işbaşı yaparak herkese hünerlerini gösterdi.

Google, internet üzerinde teknolojiyi geliştirerek bambaşka boyutlara getiren bir şirket olmuştur. Şirketin normal işlerinden yanı sıra yapay zekâ tarafıyla da ilgileniyor olması gelecek yenilikler için oldukça heyecanlandırmıştı. Bugün yapılan açıklamada ise geliştirmesi tamamlanan PaLM-SayCan isimli robot sunularak, testlerinin başlandığı açıklandı.

Teknolojik ürünlerin gelişmesiyle birlikte evimizdeki pek çok alanı robotlar yapmaya başladı. Farklı alanlara yayılmaya başlayan bu robotlar, hiçbir insan desteğine kalmadan her yeri temizleyerek rahat bir alan yaratabiliyor. Temizlik alanı yanı sıra mutfak robotu gelişimi de oldukça merak edilen konulardan bir tanesiydi. Google tarafından bu alanda geliştirilen PaLM-SayCan isimli robot, diğer robotlara göre fazlasıyla yetenekli ve birden pek çok işlemi aynı anda yapabiliyor.

PaLM-SayCan 550 Milyara Yakın Dil Parametresi Öğrendi!

Robotun yapılmasında kullanılan PaLM isimli yapay zeka, Google tarafından oluşturulmuş bir dildir. Bu yapay zekanın ismi verilen robot ise şu andaki bütün özelliklerini kullanarak harikalar yaratıyor. Özellik olarak robottan bahseden Google Analisti, robotun sensörlü olduğundan ve algıladığı bütün işleri halledebileceğini söyledi. Bunun yanında silme, temizleme, malzemeleri uygun hale getirme gibi işlemleri de robot kendi başına yapabiliyor.

Öğrenme sürecine devam eden robotumuz insanlar tarafından verilen komutları eksiksiz şekilde algılayabiliyor. Ortada olan herhangi bir sorun var ise bunu analiz ederek çözmek için çabalıyor. Aktif olarak kullanılmaya başlanılan robot, şu anda insanların diline alışmaya çalışıyor. 550 milyara yakın dil parametresi öğrenen bu robot, kendisini her geçen gün geliştiriyor ve uygun hale gelmeye çalışıyor. Gelecek senelerde oldukça başarılı şekilde ilerleme kat edilirse bütün mutfaklarda PaLM-SayCan’i görebiliriz.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu