Haberler

Telekomünikasyon Devi Veri İhlalini Kabul Etti 900.000 Müşteri!

İngiltere merkezli telekomünikasyon şirket Virgin Media, yaklaşık 900.000 müşterinin kişisel bilgilerinin sızdırıldığı açıkladı.

Dün ABD merkezli Telekom devi T-Mobile veri ihlali yaşamıştı ancak Virgin Medyanın bir hacker saldırısı değil aksine 900.000 müşteri verisinin herhangi bir kimlik doğrulama gerektirmeyen herkesin erişebileceği bir ortama konulması.

Olay hakkında yapılan açıklama büyük bir ihmali gözler önüne seriyor, sızıntının sebebi eksik yapılandırılan veri tabanı ve bu ver tabanının kontrol edilmemesi adeta unutulması.

Sızdırılan veriler arasında

  • Müşteri isimleri
  • Ev adresleri
  • E-mail adresleri
  • Telefon numaraları
  • Kişilerin şirketin web sitesindeki formları kullanarak yapabilecekleri talepleri içeren teknik ve ürün bilgileri
  • Doğum tarihleri

Şirket, etkilenen müşterilerin hesap şifrelerini veya kredi kartları, banka hesap numaraları gibi finansal bilgileri içermediğini açıkladı ancak erişimin kapsamını veya herhangi bir bilginin gerçekten kullanılıp kullanılmadığının bilmediğini açıkladı.

Şirket, veri tabanına yetkisiz erişimin derhal kapatıldığını ve ihlal olayının kapsamını belirlemek için adli soruşturma başlattığını söyledi. Şirket ayrıca, etkilenen müşterileriyle de temasa geçilmeye başlandığını açıkladı.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.