Haberler

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Yeni İmar Planları Elektrikli Otomobillere Göre Tasarlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni imar planları ile ilgili yaptığı açıklamada, “Elektrikli şarj istasyonlarına ihtiyacımız var. İmar planlarını da artık bu araçlara göre tasarlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Üçüncü Türkiye 2023 Zirvesi’ne video mesaj yöntemi ile katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum , “Önümüzdeki dönem otonom araçlar birbirleri ile iletişim halinde şehir hayatında yerini alacaklar. Trafik yönetimi, otopark sistemlerini anlık araç bilgilerini merkezi bir yazılım sistem üzerinden yöneteceğiz. Yerli otomobilimizi elektrikli üretiyoruz. Bu yüzden elektrikli şarj istasyonlarına ihtiyacımız var. İmar planlarını da artık bu araçlara göre tasarlayacağız.”

TOGG’un kurucu ortakları arasında yer alan Zorlu Holding, geçtiğimiz dönemde yerli otomobil için şarj istasyonları kurmak adına sahibi olduğu Zorlu Energy Solutions (ZES) olarak Türkiye Petrolleri ile ortaklık kurmuş, bu ortaklık neticesinde de ilk şarj istasyonlarını İstanbul Bağdat Caddesi, Çorum ve Ankara’nın Etimesgut ilçelerindeki Türkiye Petrolleri akaryakıt istasyonlarına yerleştirmişti.

Kurum sözlerini şöyle sürdürdü:

“81 il, 922 ilçemizi tamamını 2023, 2053 ve 2071’e hazırlıyoruz. Türkiye Mekansal Strateji planımızı tamamlıyoruz. Merkezinde insan olan kentsel dönüşümle afetlere hazır, kimlikli engelli dostu şehirleri inşa etmeye gayret ediyoruz. Bu projeleri de yatay mimariye sadık kalarak dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapmak için on binlerce yeni sosyal konut üretiyoruz. Miller bahçeleri ve ekolojik koridorlar ve yeşil alanlarımızın sayısını artırıyoruz. Doğal koruma alanı büyüklüğümüzü şu an yüzde 9 olan OECD verilerine göre yüzde 17’ye çıkarmak için tüm çabamızı sarf ediyoruz”

Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın “Yeni imar planları elektrikli otomobillere göre tasarlanacak” açıklamasıyla ZES’in yeni projelerine hız vermesi ve bakanlıkla ortak bir çalışma gerçekleştirerek ülke çapındaki şarj istasyonu sayısını artırması olası.

Kaynak

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Xbox Series X Türkiye Fiyatında İndirime Gidildi

Google Play Müzik Tamamen Öldü

WhatsApp Web, Sesli ve Görüntülü Arama Yeteneklerine Kavuşuyor

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu