Haberler

Sysmon 10 Sürümü ile Son Kullanıcı Güvenliği için Önemli bir Özellik – DNS Loglama

11 Haziran 2019 tarihi itibari ile Sysmon 10.0 sürümü yayınlandı. Sysmon veya Türkçe açılımı ile Sistem Monitörü, Bir servis olarak yüklenebilen ve bu sayede Windows işletim sistemi üzerindeki çeşitli olayları ve bilgileri Windows olay günlüklerine kaydedebilen bir  Sysinternals aracıdır.

Sysinternals kelimesi de size yabancı ise onuda hızlıca özetlemek isterim.

Sysinternals, Windows sistemlerinizi ve uygulamalarınızı yönetmenize, sorun gidermenize ve teşhis etmenize yardımcı olacak yardımcı programların bütününe verilen isimdir.

https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals

Bu yeni sürümde bizlerin dikkatini çeken en önemli özellik DNS olaylarının da artık kayıt altına alınabilmesi.

Event ID 22 olarak aşağıdaki gibi göreceğiniz olay günlüğü kayıdı sayesinde DNS sorgularının kimin tarafından yani hangi process tarafından yapıldığı detayına kadar artık olay günlüğünde görebileceğiz.

Tabi bu konuyu yakından takip edenler aslında bu yeni özelliğin istemci güvenliği için ne kadar önemli olduğunu çok iyi bilir. Malum günümüz EDR sistemlerinin popülerliği düşünülür ise sysmon ile neler yapabileceğiniz konusunda güzel bir örnek vermek istiyorum;

https://medium.com/@olafhartong/endpoint-detection-superpowers-on-the-cheap-part-1-e9c28201ac47

Kaynak;

https://medium.com/@olafhartong/sysmon-10-0-new-features-and-changes-e82106f2e00

Hakan Uzuner

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım. Profesyonel kariyerime ITSTACK Bilgi Sistemlerinde Profesyonel Hizmetler Direktörü olarak devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu