Blog

Sure Backup “OS did not boot in the allocated time” hatası

SureBackup, alınan yedeklerin sağlamasını yapıp çalışabilirliğini ispatlamak için en pratik yöntemlerden birisi. Özellikle de denetlemeler öncesi IT departmanlarının en sıcak gündemi haline geliyor.

Fakat backup sağlaması yaparken de bazı hatalarla karşılaşabiliyoruz.

Örneğin:

Çalıştırdığınız bir Sure Backup Job çok uzun sürüyor sonunda failed duruma düşebiliyor.

Job detaylarına baktığınızda eğer “OS did not boot in the allocated time” hatası alıyorsanız bunun bir kaç nedeni olabilir.

1-     Sanal sunucunuzda vmware tools kurulu olmayabilir veya güncel versiyonu kullanmıyor olabilirsiniz. Vmware tools yükledikten veya güncelledikten sonra Sure Backup Job’I tekrar çalıştırın.

2-     Sunucunun, yapılması gereken Operating System updateleri olabilir. Örneğin; Sure Backup Job çalışırken vCenter üzerinden sanal makinanın power on olduğunu görürsünüz fakat Job’I kontrol ettiğinizde Powerin on aşamasını geçemediğini görürsünüz. Vcenter’da açılan sunucunun ekranına console ile bağlantı sağlayın. Eğer sunucu açılırken yapılandırılması gereken windows updateler var ise bunun için geç açılıyor olabilir. Bu durumu aşmak için yedeği alınan orjinal sunucunun updatelerini aldırmanız gerekir.

3-     Sanal sunucunun geç açılması tamamen ortamdaki Network veya Repository performansına bağlı olabilir. Bu durumda altyapınızı upgrade etmek elbette pratik bir çözüm değil. Bunun için sure backup üzerinde sanal sunucunun başlangıç sürelerinin maximum değerlerini uzatacağız.

Backup Infrastructure menüsüne geçiş yapın. SureBackup altında oluşturduğunuz Application Groups’a tıklayın. Hata aldığınız sanal sunucu hangi Application Group’a dahil ise ona çift tıklayın.

Virtual Machines başlığında ilgili sanal sunucuyu seçip edit butonuna tıklayın.

Açılan pencerede Startup Options başlığına geçin.

Startup Time bölümünde “Maximum Allowed boot time” ve “Application initialization timeout” değerlerini değiştireceğiz.

Ben deneme yanılma yöntemiyle aşağıda görebileceğiniz sürelerde başarı yakaladım. Siz bu süreyi sanal makinanızın açılmasına göre daha kısa veya uzun tutabilirsiniz.

Eğer bu süreyi çok uçuk rakamlara yükseltmenize rağmen hata alıyorsanız veya süreyi yükseltmek zaman planlaması açısından sorun yaratıyorsa işletim sistemi içerisinde vmware tools servisinin başlangıç tipini Automatic (Delayed) olarak ayarlayın. Bu değişiklikten sonra alınacak bir yedek makul sürelerde SureBackup testini tamamlayacaktır.

Yukarıdaki tüm adımları kontrol edip gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra Sure Backup Job’larınız başarılı bir şekilde çalışacaktır. 

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu