Haberler

Steam 2020 Yılının Verilerini Paylaştı

Steam 2020 yılında yeni rekorlara imza attı. Gelin pandemi döneminde pozitif şekilde büyümeyi sürdüren oyun sektörüne yakından bakalım.

Çoğumuz 2020’de evde normalden çok daha fazla zaman geçirirken, bu saatlerin çoğunu oyun oynayarak geçirmiş olmamız pek de şaşırtıcı değil. Valve, sokağa çıkma yasakları ve evden çalışmaya başladığımız dönem olan 2020 yılına ait Steam istatistiklerini açıkladı.

Steam üzerinde bulunan oyunlarda oyun oynanılan saat 31,3 milyara çıkarak %50’nin üzerinde artış gösterdi. Platform bir dizi yeni oyuncu da kendine çekmeyi başardı. Her ay ortalama 2,6 milyon kişi ilk kez bir Steam oyunu satın aldı. 

Steam

Valve, Steam’in aylık aktif kullanıcı sayısında 120,4 milyon, günlük oyuncu sayısında, 62,6 milyon, aynı anda oyun oynayan kişi sayısında 24,8 milyon ve oyun satın alımlarında ise geçtiğimiz yıla oranla %21,4 daha fazla satın alma başarılarını elde ederek yeni zirvelere ulaştığını söyledi.

Steam kullanımının artmasında bazı çok oyunculu oyunlarında yaygınlaşması etkili oldu. Among UsFall Guys ve Phasmophobia gibi insanların arkadaşlarıyla oynayabilecekleri oyunlar, 2020’de yılında sosyalleşmenin farklı bir boyutu olarak öne çıkan oyunlar oldu. Diğer taraftan, büyük sıçrama yapan bazı tek oyunculu oyunlarda platformun büyümesine katkı sağladı. Örneğin; birçok sorununa rağmen, Cyberpunk 2077 milyonlarca oyuncuyu kendine çekmeyi başardı.

Öte yandan Valve, kişiselleştirilmiş haber merkezi ve PS5 ve Xbox Series X kontrolcülerine destek gibi güncellemeler de dahil olmak üzere yıl boyunca Steam’de öne çıkan diğer bazı önemli noktaları dile getirdi. 2021 yılı içinse şirket, Çin’de Steam’in piyasaya sürülmesi, mobil uygulamanın yeniden çalışması ve genel kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi gibi planlarından söz etti.

Kaynak: engadget.com

Son Haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.