Haberler

Statcounter, Şubat Ayı Tarayıcı Raporunu Açıkladı. Sıralama Değişiyor!

Statcounter, Şubat ayına ilişkin web tarayıcı kullanım raporunu açıkladı. Bu rapor, Google Chrome’un en çok tercih edilen tarayıcı olduğunu gösterirken ikinci en popüler tarayıcı olan Microsoft Edge’in tahtının sallandığını ortaya koydu. Detaylar haberimizde.

Web tarayıcı listesi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet kaynaklarını önümüze seren web tarayıcıları arasındaki rekabet de git gide artıyor. Bu noktada en güncel raporları sunduğu bilinen Statcounter, internet tarayıcılarının rekabetine dair bir araştırma metni paylaştı. Güncel verilerle hangi tarayıcı daha çok kullanılıyor, kullanıcılar hangi tarayıcıyı daha çok benimsiyor birlikte göz atalım…

En popüler internet tarayıcıları – Şubat 2023

Statcounter, tarayıcı pazarına dair Şubat ayı raporlarını da yayınladı. Tüm ayrıntılarıyla kamuoyuna sunulan rapor, Chrome’un açık ara üstünlüğünü ortaya koyarken ikincilik yarışında her an bir değişimin olabileceğini de gözler önüne serdi.

Daha önceki aylarda sunulan raporlarda her zaman en popüler ikinci masaüstü tarayıcısının Microsoft Edge oluyordu. Fakat Şubat ayı raporuna göre Apple tarafından geliştirilen Safari’nin ikincilik tahtına çok yakın olduğu görülüyor. Raporda paylaşılan bilgilere göre Şubat 2023 tarihinde en popüler tarayıcı olan Chrome’un pazar payı, yüzde 62,12’ye ulaştı. Bu durum, Ocak ayına bakıldığında tarayıcının 0.29’luk bir düşüş yaşadığını gösteriyor.

Ayrıca ikinci en popüler tarayıcı olan Microsoft Edge, Şubat ayını yüzde 0.24’lük bir düşüş yaşasa da yüzde 10.84’lük pazar payı ile ikinci sırada tamamladı. Bu noktada Microsof Edge’in bir altında yer alan Safari ise yüzde 0.83’lük bir düşüş yaşasa da yüzde 10.14’lük pazar payı ile ikinciliğe her daim aday olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Tüm bunların yanı sıra dördüncü sırada yer alan Firefox, pazar payını bir miktar geliştirerek 6.84’lük bir paya ulaştı. Son sıradaki Opera ise sektörde yüzde 3.21 pay ile kendisine son sırada yer buldu. Yapılan açıklamalardan sonra Microsoft Edge gibi büyük bir tarayıcının artık güvenli bir noktada olmadığı ve Safari’nin kendisini her an geçebileceği gözler önüne serildi. Bu noktada Microsoft cephesinden yakın zamanda bir hamlenin geleceği ve farklı güncellemeler ile Edge’in rakiplerine tekrar fark atacağı düşünülüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu