Blog

En Popüler 5 Uzaktan Bağlantı Programı – En İyi Remote Desktop Uygulamaları

Remote desktop uygulamaları, bir kullanıcının uzak bir konumdan başka bir bilgisayara erişmesini ve onu internet üzerinden kontrol etmesini sağlayan bir programdır. Bu tür yazılımlar temel olarak kullanıcıya uzak bilgisayardakine benzer bir grafik arayüzü sağlar ve dosyalara erişmelerine, uygulamaları çalıştırmalarına ve uzaktaki bir yerde fiziksel olarak bulunuyorlarmış gibi diğer görevleri gerçekleştirmelerine olanak tanır.

Remote desktop uygulamaları, uzaktan çalışma, işbirliği, teknik destek, eğitim ve etkin problem çözme gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Yazılım temel olarak hem uzak bilgisayara hem de kullanıcının bilgisayarına yüklenir ve iki bilgisayar arasında sorunsuz ve güvenli bir uzaktan çalışma deneyimi sağlayan güvenli bir bağlantı kurar.

Neden Uzaktan Bağlantı Programına İhtiyacınız Var?

Uzaktan bağlantı programları, kullanıcıların internet üzerinden başka bir bilgisayara uzaktan erişmesine ve kontrol etmesine olanak tanır. Bu tür bir yazılıma ihtiyaç duymanızın birkaç nedeni olabilir:

1. İş veya kişisel bilgisayarlara her yerden erişim

Uzaktan bağlantı programları, uzaktan çalışanlar veya uzaktayken ev veya iş bilgisayarlarındaki dosyalara veya uygulamalara erişmesi gereken kişiler için kullanışlıdır.

2. İşbirliği

Uzaktan bağlantı programları ile birden çok kişi aynı bilgisayarda uzaktan çalışabilir, bu da işbirliği yapmayı ve görevleri birlikte tamamlamayı kolaylaştırır.

3. Teknik destek

Uzaktan bağlantı programları, teknik destek personelinin fiziksel olarak orada bulunmalarına gerek kalmadan bir kullanıcının bilgisayarındaki sorunlara erişmesine ve bunları düzeltmesine olanak tanır.

4. Eğitim

Uzaktan bağlantı programları, uzaktan eğitim oturumları için kullanılabilir. Bu sayede eğitime katılanlar kendi bilgisayarlarını takip ederken, eğitmenler kendi bilgisayarlarında yazılım veya uygulamaları gösterebilir.

5. Verimli problem çözme

Uzaktan bağlantı programları, kullanıcıların başka bir bilgisayardaki sorunları hızlı ve kolay bir şekilde çözmesine olanak tanıyarak, programları BT uzmanları için zaman kazandıran bir araç haline getirir.

Özet olarak, uzaktan bağlantı programları, uzaktan çalışmadan teknik desteğe kadar çeşitli amaçlar için kullanılabilen çok yönlü bir araçtır ve bu, onu hem bireyler hem de işletmeler için değerli bir araç haline getirir.

En Hızlı ve Popüler Remote Desktop Uygulamaları

Aşağıdaki listede en hızlı ve popüler remote desktop uygulamalarını bulabilirsiniz:

1. TeamViewer

TeamViewer, yazılım endüstrisinde popüler bir uzaktan bağlantı programıdır. Şirket, çevrimiçi uzaktan erişimi ve küresel işbirliğini desteklemek için bulut odaklı teknolojilere odaklanır.

Bu uzaktan bağlantı programı, tüm işletim sistemleri ve mobil cihazlarla uyumlu uzak masaüstü uygulamalarının uzaktan desteklenmesini ve paylaşılmasını sağlayan özel bir pakettir. Ayrıca kullanıcılara özellik ve işlevlerini denemek için kullanabilecekleri bir deneme sürümü sunar.

Avantajlar

 • Kontrol ve destek yazılımının kurulumu ve kullanımı kolaydır
 • TeamViewer uygulaması, bulut PC’yi yönetmede çok etkilidir.
 • Sınırlı özellik ve işlevlerle donatılmış ücretsiz bir deneme sürümü sunar, bu özellikler ticari olmayan kullanım için yeterlidir.
 • Maliyeti azaltmak için çeşitli konumlarda kolay ve hızlı işbirliğini kolaylaştırır
 • Uçtan uca şifreleme ve otomatik toplu dağıtım ile donatılmıştır.

Dezavantajlar

 • Aynı anda iki farklı uzak sisteme erişemez.
 • Belirli aralıklarla gecikme yaşayabileceği için büyük dosyalar göndermek için uygun değildir.

TeamViewer, uzaktan cihaz kontrolü ile birlikte gelir ve platformlar arası güçlü uzaktan erişim sunar. Ayrıca mobil cihaz erişimi, VPN alternatifi ve gözetimsiz güvenli bilgisayar erişimi vardır. 

Ayrıca esnek dosya paylaşımı, uzaktan yazdırma ve iOS ekran paylaşımı sunar; 4K uzak masaüstü erişimini, zaman kazandıran kısayolları ve gelişmiş müşteri memnuniyetini destekler.

2. Splashtop

Splashtop, en popüler uzak masaüstü yazılım çözümlerinden biri olarak kabul edilir. Kullanıcılarına, uygun çok çeşitli özel ve güvenli uzaktan erişim sağlar.

Bu uzak masaüstü yöneticisinin kurulumu ve kullanımı kolaydır. Chromebook’lar da dahil olmak üzere herhangi bir cihazdan erişilebilirdir. Arayüz ayrıca basit bir şekilde tasarlanmıştır.

Splashtop’un performansı, uzak bir bilgisayarda karmaşık işlemler gerçekleştirirken veya büyük dosya aktarımları gerçekleştirirken bile fark edilir bir gecikme olmaksızın oldukça etkileyicidir.

Avantajlar

 • Android ve iOS akıllı telefonlar için birinci sınıf bir mobil uygulamaya sahiptir.
 • Her kullanıcı için özel planlarla doludur.
 • Jira platformu ile entegredir.

Dezavantajlar

 • Rakiplerinin sahip olduğu bazı popüler gelişmiş özelliklere sahip değildir.
 • Uzak ağların kontrolü için ideal değildir.

Splashtop, Windows için en iyi uzaktan bağlantı programı olmasa da, yine de tüm planları birçok özellikle doludur. Splashtop uzaktan yazdırma, uzak oturum kaydı ve güvenli dosya paylaşımı sunar. Access Pro planı, web bağlantıları aracılığıyla masaüstü paylaşımına, uzaktan yeniden başlatma ve uyandırma seçeneklerine, canlı sohbete, çoklu monitör görüntüleme desteğine ve uzaktan kullanıcı yönetimine ek olarak bu özelliklere sahiptir.

3. Zoho Assist

Zoho Assist, çok işlevli bir uzaktan destek çözümüdür. Bu uzak masaüstü aracı Linux, MacOS ve Windows bilgisayarları destekler. Ayrıca iOS ve Android akıllı telefonların yanı sıra Chromebook’ları ve Raspberry Pi cihazları da destekler.

Avantajlar

 • Çoklu dil desteğine sahiptir (Almanca, Fransızca, Portekizce, İspanyolca, vb.).
 • Karmaşık olmayan ve sezgisel bir arayüze sahiptir, bu da yeni başlayanlar için kullanımı kolaylaştırır.
 • Ücretsiz bulut depolama alanı sunar.
 • Maliyetleri rakiplerine göre daha uygundur.
 • Zoho Assist ile başlatılan her seansı kaydetmenize izin verir.

Dezavantajlar

 • Ekran paylaşımı sadece Chromebook’larla mümkündür.
 • Uzaktan yazdırma sadece Windows için kullanılabilir.

Zoho Assist, metin sohbeti, dosya aktarımı, VoIP, çoklu uzaktan monitör navigasyonu, hizmet olarak çalıştır ve hızlı başlatma seçenekleri gibi sorun gidermeye yardımcı olan birkaç güçlü özellik sunar. Bu özellikler, uzaktan kumanda paneline, komut istemine ve uzaktan destek yazılımının diğer önemli özelliklerine erişmenize yardımcı olur.

En iyi yanı, müşteri bilgilerinin gizliliğidir. Müşterilerin verileri, ihlal bildirimi, veri anonimleştirme, veri şifreleme, VNC bağlantısı, rol tabanlı erişim ve uzaktan yazdırma, pano paylaşımı ve dosya aktarımı gibi yönler için müşteri onayı gibi özellikler kullanılarak korunur.

4. AnyDesk

AnyDesk, kişisel kullanım için tescilli ve ücretsiz bir uzaktan bağlantı programdır. AnyDesk, Linux bilgisayarlara, MacOS ve Windows bilgisayarlara kurulabilir. Aynı zamanda güzel tasarlanmış bir mobil uygulaması vardır.

Avantajlar

 • Akıllı telefon kullanıcıları için kullanıcı dostu bir mobil uygulamadır.
 • Kullanıcılar, cihazları uzaktan kontrol etmek için özel takma adlar kullanabilir.
 • Linux, MacOS ve Windows bilgisayarda mükemmel çalışır.

Dezavantajlar

 • Oldukça karmaşık bir kullanıcı arayüzüne sahiptir.
 • Teknik destek çözümlerini içeren dolandırıcılıklarda düzenli olarak kullanılır.

AnyDesk, kapsamlı bir kullanışlı özellikler listesiyle doludur. Video ve ses aktarımına, ekran oturumu kaydına ve uzaktan yazdırmaya olanak tanır ve ayrıca bir ekran üstü beyaz tahtaya sahiptir. Uzak masaüstü yazılımı, yerleşik bir sanal ağ bilgi işlemi ile donatılmıştır ve bağlantılarının her biri AUS-256 uçtan uca şifreleme ile güvence altına alınmıştır.

Bu özellikler, AnyDesk’i BT desteği ve ofis bilgisayarı yöneticileri için bugün piyasadaki çok yönlü ve güvenli uzak masaüstü yönetici çözümlerinden biri haline getirir.

5. GoToAssist

GoToAssist, gerçek zamanlı son kullanıcı desteği ve gözetimsiz bilgisayarlara erişim için özel olarak hazırlanmış etkili bir uzak PC sistemidir. Bu uzak sistem, müşteri zorluklarını hızla çözmek için gereken tüm özellikleri içerir.

Canlı sohbet özelliği, e-posta veya telefon desteği aracılığıyla 7/24 ulaşılabilen güvenilir ve duyarlı bir müşteri destek ekibine sahiptir. Yazılım şirketi ayrıca sık sorulan sorular ve sorun giderme kılavuzları ile uzaktan bağlantı için yararlı bir kaynak merkezi sunar.

Avantajlar

 • Her hesap için yaklaşık 10.000 cihaza katılımsız uzaktan erişim sağlar. Bu, rakiplerinden herhangi birine kıyasla çok daha fazladır.
 • Kullanıcılar, web tabanlı veya masaüstü konsollardan kolay ve hızlı bir şekilde katılımsız erişim elde edebilir.
 • Müşterilerin cihazlarına yazılımı indirmesine gerek kalmadan gözetimsiz erişim de dahil olmak üzere çeşitli destek görevlerini gerçekleştirebilir.

Dezavantajlar

 • Binlerce makineye erişimi olmayan küçük işletmeler için maliyeti oldukça yüksek olabilir.
 • Mobil uygulamalar sadece bir eklenti aboneliğine dahildir.

GoToAssist, gelişmiş özellik yelpazesi nedeniyle dünya çapında birçok kullanıcı için tercih edilen bir çözümdür. Uzaktan bağlantı programı, müşterilerinizin ne görüntülediğini görmenize olanak tanıyan ve onlara etkili bir şekilde yardımcı olmanızı sağlayan bir kamera paylaşım özelliğine de sahiptir. Mobil işlevsellik, hareket halindeyken müşterilerinize ve temsilcilerinize kesintisiz ve hızlı destek sağlamanıza da olanak tanır.

Sibel Hoş

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdikten sonra teknoloji içerikleri yazarak sektöre giriş yaptım. 8 senedir içerik pazarlama alanında farklı sektörlerle çalışıyorum. Fakat hala en sevdiğim şey, teknoloji ile ilgili yazmak ve bu konuda elimden geldiğince sizi bilgilendirmek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu