Haberler

SpaceX’in Prototipi İnfilak Etti

ABD’li girişimci, dünyanın en zengin ikinci insanı Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX tarafından tasarlanan Starship uzay aracının son prototipi iniş sırasında infilak etti.

SpaceX’in Teksas’taki Cameron County fırlatma rampasında gerçekleştirilen testte Starship SN8, başarılı bir fırlatma sonucunda gökyüzüne yükseldi. Roket, gökyüzündeyken itici yakıtını değiştirdikten sonra dikey iniş yapmak için üç küçük itici roketini ateşledi. SpaceX’in açıklamasına göre iniş sırasında yakıt tankındaki düşük basınç, roketin yere istenilenden daha sert şekilde “konmasına” neden oldu ve SpaceX SN8, kimseye zarar infilak etti.

Elon Musk, 12,5 kilometre yüksekliğe ulaşması hedeflenen uzay aracının fırlatılmasından önce, Twitter’daki takipçilerini test sırasında aksilik yaşanabileceği konusunda uyarmıştı.

Starship prototipleri, daha önceki testlerde daha yerden bile ayrılmadan patlamışlardı

Peki SpaceX, roketin yere sert bir şekilde çarparak patladığı bir testi neden görece “başarılı” kabul ediyor. Bunun en temel nedeni, test edilen daha önceki prototiplerin ultra soğuk sıvı itici gazların roketin tanklarına pompalandığı testler sırasında daha yerden ayrılmadan patlamış olması. Yani dün gece gerçekleştirilen test, SpaceX’in önceki testlerde patlamaya neden olan sorunu çözdüğü ve roketi Dünya’ya başarılı bir şekilde indirme safhasına kadar ilerlediğini göstermiş oldu.

SpaceX’in CEO’su Elon Musk, testin tamamlanmasının ardından Twitter’dan kısa bir açıklama paylaştı. “İniş sırasında yakıt başlığı tankında basınç düşüktü ve konma hızının yüksek olmasına neden oldu” diyen Musk, testin başarılı olduğunu, “Ancak ihtiyacımız olan tüm verileri aldık. Tebrikler SpaceX ekibi ifadeleri ile açıkladı.

Musk, testten sonraki Twitter mesajında “Mars, işte geliyoruz!” dedi.

Raptor Motorlar Kullanıldı

Burun konisinin yanı sıra baş ve alt kısımlarındaki büyük kanatçıklarıyla (aerodinamik kumanda yüzeyleri) diğer prototiplerden farklı bir görünümü olan SN8’de SpaceX’in yeni geliştirdiği metanla çalışan üç Raptor motoru denendi.

Starship, geliştirme süreci tamamlandığında uzaya Super Heavy adlı itici roketle fırlatılacak.

28 Raptor motorunun kullanılacağı söylenen Super Heavy’nin 70 meganewton (yaklaşık 7.250 ton) itiş gücüne sahip olacağı belirtiliyor. Bu, Ay’a astronotların gönderildiği Apollo Saturn-5 roketinin itiş gücünün aşılması anlamına geliyor.

Yeniden kullanılabilecek şekilde tasarlanan Starship ve Super Heavy’nin toplam yüksekliği 118 metre olacak.

Musk, Haziran’da Starship’in, halihazırda uydu şirketleri, ABD Hava Kuvvetleri ve NASA için uçuşlar gerçekleştiren Falcon roketlerinin de ötesinde, bir numaralı önceliği olduğunu söylemişti.

Kaynak: BBC

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Acun Ilıcalı Yeni Yayın Platformu Exxen’in Maliyetini Açıkladı

League of Legends ‘ın Mobil Versiyonu Wild Rift Yayınlandı!

FireEye Hacklendi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu