Haberler

ABD’de Facebook’un Dağıtılması İçin Dava Açıldı

ABD Federal Ticaret Komisyonu, rakiplerini satın alarak ya da önünü keserek devre dışı bırakıp tekel haline gelen Facebook’un dağılması ve bünyesindeki varlıkların bağımsız hale getirilmesi için federal mahkemeye dava açtı.

46 eyalet ve Federal Ticaret Komisyonu’nun Facebook’a karşı açtığı antitröst davasında sosyal medya devinin bölünmesi istendi. Komisyon açıklamasında Facebook’un 2012’de Instagram’ı, 2014’te ise mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı satın aldığının hatırlattı ve şirketin yazılım geliştiricilere rekabeti engelleyici koşullarını empoze ettiği kaydedildi.

Washington DC’deki bir federal mahkemede açılan davada FDC, Facebook’un rekabetçi tehditler sunan şirketleri satın alarak ve satın alamayacağı rakipleri haksız yere engelleyen kısıtlayıcı politikalar izleyerek tekel haline geldiğini aktardı. FDC’nin söz konusu davadaki talebi ise Instagram ve WhatsApp da dahil olmak üzere Facebook’u tekel haline getiren varlıkların ve işletmelerin elden çıkarılması, yeniden inşası ya da mahkemenin sunacağı alternatif bir çözüm.

EYALETLERİN İSİMLERİ BELLİ DEĞİL

Reuters’ın kaynaklarına göre, Facebook’a 40’tan fazla eyaletin dava açmayı planladığını söyledi ancak eyaletlerin isimlerini vermedi. Facebook ve New York başsavcılığı sözcüsü konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Eyaletlerin şikayetlerine neleri dahil etmeyi planladıkları bilinmiyor. Facebook’un, stratejik olarak küçük potansiyel rakipleri, genellikle büyük bir primle satın almaya çalıştığı iddia ediliyor. Bunlar 2012’deki Instagram ve 2014’teki WhatsApp satın alımını da kapsıyor.

Facebook’un dağıtılmasını isteyen FDC, yıllar önce Facebook’un WhatsApp ve Instagram’ı satın almasını onaylamıştı

Facebook’un hisse değeri, açılan bu davadan oldukça kötü etkilendi ve gün kapanmadan önce hisse senedi fiyatı yüzde 4 kadar düştü. Bu arada Facebook, FDC’nin davasını gözden geçirdiğini ifade ederken; şu anda bağımsızlıkları istenen Instagram ve WhatsApp’ın yıllar önce satın alınmasının davayı açan FDC tarafından onaylandığını hatırlattı.

“FDC’nin satın alımlarımızı onaylamasından yıllar sonra hükümet, ürünlerimizi kullanan insanlara ve iş dünyasına etkisini gözetmeksizin değişiklik gerçekleştirmek istiyor.” ifadelerini kullanan Facebook, yakında konuyla ilgili daha detaylı açıklamalarda bulunacaklarını belirtti. Mark Zuckerberg geçtiğimiz yıl şirket içi bir toplantıda hükümetin Facebook’u dağıtmak için bir dava açması halinde yasal bir savaşa gireceklerini ve bu savaşı kazanacaklarını ifade etmişti.

Facebook, 2012’de Instagram’ı 1 milyar dolarlık bir anlaşma ile satın almış, FDC bu satın alımı 5-0 oy ile onaylamıştı. FDC’nin Facebook’un dağıtılması için açmış olduğu dava ise komisyonda 3-2 oy alarak kabul edildi. Bu arada Facebook’un WhatsApp’ı da 2014 yılında 22 milyar dolar karşılığında satın aldığını da hatırlatalım.

Kaynak:Reuters – nbcnews

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yeni Kerberos Zafiyeti İçin Acil Yama Vakti

Hyundai, Boston Dynamics’i Satın Alıyor

2020 Yılında Google Türkiye’de En Çok Neler Aratıldı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu