Haberler

Pardus yeni sürüm yayınlandı! 19.4 ile gelen yenilikler

Milli işletim sistemi olarak geliştirilen Pardus için 19.4 sürümü duyuruldu. Planlanan güncelleme takviminde geliştirmelerine devam edilen Linux dağıtımı, kullanılan paket ve uygulamalarda güncelleme yaptı.

Bununla birlikte Linux çekirdeğinde de güncelleme yapıldı. Bir önceki sürüm 19.3’te çekirdek 4.19.0-9’du. Bu sürümde çekirdek 4.19.0-12 oldu. Ayrıca Pardus Mağaza’ya yeni uygulamalar de eklendi.

Pardus 19.4 sürümü yayında

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen Pardus, yeni bir ara sürüm güncellemesi aldı. Güncellemenin başlıca değişikliklerinde Pardus USB Biçimlendirici uygulamasının geldiği belirtiliyor. Öte yandan Java sürümlerinin kurulmasını ve kurulmasını sağlayan Pardus Java Kurucu uygulamasının mağazaya eklendiği belirtildi.

Pardus 19.4 sürümü yeniliklerinde canlı deneme sistemler için kurucu uygulamanın geliştirildiği de belirtildi. Ayrıca bazı kullanıcıların önyükleyici grub’da yaşadığı sorunların giderildiği aktarıldı. Bu sürümde de Pardus Mağaza üzerinde iyileştirmeler yapıldı.

Xfce ve GNOME arayüzlerinde de iyileştirmeyle birlikte, 100’den fazla paket ve yama güncelleme aldı. Yine depoda bulunan 2 binden fazla paket güncellendi.

Pardus ile ön tanımlı tarayıcı olarak gelen Firefox 78.4 ve e-posta uygulaması Thunderbird 78.4 sürümüne güncellendi.

Pardus 19.4 sürümünü indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Halihazırda Pardus 19.0, 19.1, 19.2 ve 19.3 sürümü kullanan kullanıcılar sudo apt update && sudo apt full-upgrade -yq komutu ile sürümlerini yükseltebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu