Microsoft System Center Yönetim Ailesi

SCCM ile Sistemlerinizde Meltdown ve Spectre Kontrolu Nasıl Yapılır?

Meltdown ve Spectre açığı yayınlandığı andan itibaren internet üzerinde birçok yazı yazıldı, paylaşıldı. Bunlardan durumu en net özetleyen ve yol gösterici olan yazılardan biri yine cozumpark.com’da Hakan UZUNER’in yayınladığı yazı oldu. (https://www.cozumpark.com/forums/thread/524443.aspx)

Hakan Hocanın da bahsettiği gibi PowerShell script’i ile tek bir sistemimizin durumunu görebiliyoruz fakat yazısında bahsettiği ama detayını anlatmadığı SCCM üzerinden bütün sistemlerimizin durumunu nasıl göreceğiz? Şimdi bizde biraz bu konuya değinelim.

 

Dün Microsoft Technet Blogunda, Microsoft Sr. Premier Field Engineer olan Russ Rimmerman’ın hazırlayıp yayınladığı bir Configuration Baseline paketi ihtiyacımızı karşılıyor.  (https://blogs.technet.microsoft.com/configmgr_geek_speak/2018/01/09/configmgr-speculation-control-baseline-ftw/)

 

Bu adresten indirdiğimiz ADV180002-Speculative-Execution-Side-channel-Vulnerabilitiesv106 ismindeki cab dosyasını SCCM üzerine import ediyoruz.

clip_image001

 

clip_image003

 

clip_image004

 

clip_image006

 

clip_image008

 

clip_image010

 

Configuration Baseline paketini başarılı bir şekilde import ettikten sonra artık istediğimiz collection içerisindeki sistemlere deploy edebiliriz. (Her zaman olduğu gibi öncelikle bir test collection’ına gönderip, gözlemleyip daha sonra tüm sistemimize deploy ediyoruz.)

 

clip_image012

 

clip_image014

 

isterseniz deploy edilen clientlar üzerindeki Configuration Manager Properties’in Configurations tabından ilgili Configuration Baseline’ı Evaluate ederek kısa bir süre sonra raporu görüntüleyebiliriz.

 

clip_image015

 

clip_image017

 

Deploy ettiğimiz sistemlerden bir süre sonra durum bilgileri gelecek ve SCCM üzerinden hangi sistemlerimiz güvende hangi sistemlerimiz hangi açığa sahip olduğunu görebileceğiz.

 

clip_image019

Umarım faydalı bir makale olmuştur, bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu