Microsoft System Center Yönetim Ailesi

SCCM ile Kullanıcılara Güncelleme Dağıtımı – Bölüm2

Merhaba,

Bu makalemizde System Center Configuration Manager ürününde Yazılım Güncellemellerini yapımızdaki Kullanıcı Bilgisayarlarına gizli yeniden başlatma yöntemiyle dağıtma işlemlerinden bahsedeceğiz.

1. Önceden oluşturumuş olduğumuz grubu görebilmek için “Software Update Groups” seçeneği seçerek , oluşturmuş olduğumuz “SUG_Windows10_Update” adlı nesneye sağ tıklayarak yapımızdaki Client Bilgisayarlara dağıtım için “Deploy” seçeneğini seçeriz.

2. Deploy işlemini yapacağımız Collection grubunu seçmek için “Browse” seçeneğini seçerek Güncelleme işlemi yapacağımız client bilgisayarlarımızın olduğu “Device Collection’ımızı seçeriz. ( Yukarıda belirttiğim gibi yapınızda sadece güncelleme geçeceğiniz bilgisayarları barındıran Özel bir Collection oluşturarak Deploy işlemlerinin yapılması önem arz etmektedir. ) Ardından “Next” seçeneğini seçeriz.

3. Önceki makalemizde detaylı içeriği bahsetmiştik. “Required” seçeneği ile devam ederiz. “State message detail level” kısmında “All Messages” seçeneğini seçeriz. “Next” seçeneğini seçerek devam ederiz. “Use Wake-on-LAN to wake up clients for reqired deployments” seçeneğini işaretleriz.

4. Aşağıdaki gibi konfigüre işlemlerimizi tamamlayarak “Next” seçeneğini seçeriz. (Bu konfigürasyonlar yapınıza veya isteğinize göre değişkenlik gösterebilir.)

5. Önceki makalemizde sadece “Server” seçeneğini işaretlemiştik, bu makalemizde “Server” ve “Workstation” tipinde olan bilgisayarlarımızın Restart olmasına engel olmamız için “Servers” ve “Workstations” seçeneklerini işaretleyerek , “Next” seçeneğini seçeriz.

6. Örnek yapımızda “System Center Operation Manager” ürünü olmadığı için “Default” durumda bırakarak “Next” seçeneği ile devam ederiz.

7. Default durumda bırakılarak “Next” seçeneğini seçerek devam ederiz.

8. Next” seçeneğini seçerek Client’larımıza Deployment işlemini başlatırız.

9. Deployment işlemleri tamamlanmıştır. “Close” seçeneğini seçerek ilgili ekranı kapatırız.

10. Yapımızdaki client bilgisayarımıza giderek “Software Center” programını açarız.

11. Software Center programına giriş sağladığımızda Deploy etmiş olduğumuz yüklemeye başladığını görmekteyiz.

12. Yükleme işlemi biten client bilgisayarımızın Restart gereksinimi olduğunun bilgisini vermektedir. Bu güncelleme yönteminde ilgili Updateler kurulduktan sonra, Kullanıcı bilgisayarını ne zaman Restart ederse onu bekleyecektir. (Kritik olmayan bir yöntemdir. )

13. Deployment işlemi sağlamış olduğumuz Client Bilgisayarımızın C:\ Dizininde bulunan “WUAHandler” adlı günlük dosyamızda incelediğimizde Update yükleme işlemleri tamamlanmış, ilgili Client bilgisayarımızın Reboot (Yeniden Başlatma) beklediği bilgisini görmüş oluruz.

14. Reboot işlemi yaparak ; Güncellemelerin yüklendiğini görürüz.

Makalemi zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Diğer makalelerimde görüşmek üzere

Faydalı olması Dileğiyle…

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.