Haberler

Samsung Galaxy Quantum 2, Yerleşik Kuantum Kriptografi ile Geliyor

Koreli teknoloji devinin duyurduğu yeni telefon, dünyanın en küçük kuantum rastgele sayı üretecine sahip olacak

Samsung ve Güney Koreli operatör SK Telecom, Samsung’un daha fazla güvenlik için yerleşik kuantum şifreleme teknolojisine sahip ikinci telefonu olan Galaxy Quantum 2’yi duyurdu. Yeni duyurulan model geçen yılki Galaxy A Quantum’un devamı niteliğinde olacak.

Quantum 2, ID Quantique adlı bir şirket tarafından geliştirilen, 2,5 mm karede dünyanın en küçük kuantum rasgele sayı üreteci (QRNG) olduğu iddia edilen bir çip içermekte. Bir LED ve bir CMOS görüntü sensörüyle rastgele gürültü yakalayarak çalışır. SK Telecom’a göre QRNG yongası, “akıllı telefon sahiplerinin öngörülemeyen ve düzensiz gerçek rastgele sayılar üreterek güvenlik gerektiren hizmetleri daha güvenli ve emniyetli bir şekilde kullanmasına olanak tanıyor.”

Samsung Galaxy Quantum
Kaynak: idquantique.com

Kuantum kriptografi rastgele sayı üretecinin, belirli bir cihaza kapsamlı fiziksel erişim olmadan hacklenmesi son derece zor hale getirdiği düşünülmektedir. Avantajları, ortalama bir müşteri için oldukça niş görünebilir. Ancak QRNG çipi, teknolojiyi geliştiriciler için daha erişilebilir hale getirmesi gereken Android Anahtar Deposu API’lerini kullanan uygulamalarla otomatik olarak çalışıyor. SK Telecom, Shinhan Bank ve Standard Chartered Bank Kore gibi yerel uyumluluğun yanı sıra T World gibi kendi hizmetleriyle de ön plana çıkıyor. Operatör, gelecekte Samsung’un kendi kredi kartları da dahil olmak üzere daha fazla hizmetle çalışacağını söylüyor.

Telefon, QRNG çipinin yanı sıra başka tatmin edici özelliklere de sahip olacak

Telefonun kendisi, bir veya iki yıl önceki yüksek kaliteli bir amiral gemisi telefonunda bulabileceğinize yakın, oldukça yüksek özelliklere sahip. Duyurulan özelliklere göre, telefon Qualcomm Snapdragon 855 Plus işlemciye, 64 megapiksel kameraya ve 6,7 inç 120 Hz OLED ekrana sahip.

Samsung Galaxy Quantum 2’nin şu an için yalnızca Güney Kore’de piyasaya sürüleceği açıklandı. Telefon, 23 Nisan tarihinde satışa çıkarılacak.

Kaynak: theverge.com

Diğer Haberler

Facebook, 2020’de Mark Zuckerberg’in Güvenliği İçin 23 Milyon Dolar Harcadı
LinkedIn, 500 Milyon Kullanıcının Bilgilerinin Sızdırılması Hakkında Bir Açıklama Yaptı
Linkedin Üzerinden 500 Milyon Kullanıcının Verileri Toplandı ve 2 Milyon Kayıt Sızdırıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.