Anasayfa » SCCM Console Öğelerinin Tanıtımı

Share This Post

Blog

SCCM Console Öğelerinin Tanıtımı

Bu makelemizde SCCM Console en çok kullanılan bölümleri ve seçenekleri hakkında bilgilendirme sağlayacağım. Şimdi bunları detaylı şekilde açıklayalım.

  1. Users: Organizasyonunuzda bulunan Active Directory yapınızdaki tüm kullanıcıları listelemektedir.
  2. Devices: Organizasyonunuzda bulunan Active Directory yapınızdaki tüm client’ları ve sunucuları listelemektedir.
  3. User Collections: Yapınızda bulunan kullanıcıları ayrı ayrı departman halinde koleksiyonlara ayırabiliriz (örnek olarak ; Hukuk Collection oluşturup, altına Hukuk departmanı çalışanlarını üye edebiliriz.
  4. Device Collection: Yapınızda bulunan cihazları işletim sistemi, departman, update geçilmesi gereken makineler ,geçilmemesi gereken makineler vb. kriterlerde ayırabiliriz.

Asset and Compliance sekmesinde;

Active Directory ortamımızda bulunan kullanıcı ve cihazlarımızın collection gruplarını ve User State Migration (kullanıcı göç aracı) özelliği , yapımızda bulunan programların lisans envanterleri , Yapımızda kullanılan programların ne sıklıkta kullanıldığını ve bilgilerini gösteren Software Metering raporları ve Güvenlik yazılımı (Endpoint Protection) gibi uygulamalar bu sekmededir.

Software Library Sekmesinde ;


Uygulama dağıtımı , yamalar ve yazılım güncellemeleri , Office 365 İstemci yönetimi imkanı sağlamaktadır. Kullanılan en yaygın amaçlar ; uygulama dağıtımı, yazılım güncelleme ve Microsoft Update işlemlerinin dağıtılması

Monitoring Sekmesinde ;

Site’nızı ve site bileşenlerinin uyarılarını  ve deployment raporlarını incelemek istersek bu sekme üzerinden gerçekleştirebiliriz.

Administration sekmesinde ;

System admin’lerinin en çok yönetimsel anlamda kullanmış olduğu menülerden bir tanesidir. Herhangi bir yönetim değişikliği , Site konfigurasyonlarının yönetimi, Organizasyonunuzdaki BT çalışanlarının delegasyonunun yönetimi gibi yönetimsel işlemler yapılmaktadır.

System Center Configuration Manager Console ekranının sol üst köşesinde ilgili seçeneği seçerek aşağıda belirttiğim işlemleri yapabilirsiniz ;

Connect to a site ; Başka bir Site ‘a bağlanabilirsiniz.

Connect via Windows PowerShell ; SCCM İşlemlerini Powershell komutları ile yapabilirsiniz.

Connect via Windows PowerShell ISE ; SCCM Üzerinde uygulama yapacağımız script’leri ISE ile düzenleyerek çalışıp çalışmadığını kontrol edebiliriz.

About Configuration Manager ; SCCM sunucumuzun versiyonu hakkında bilgi alabiliriz.

Help ; SCCM ile alakalı Yardım ekranı açılır.

License Terms ; SCCM Lisanslama işlemleri ve adımlarıyla alakalı Microsoft web sitesine yönlendirme işlemi sağlar.

Privacy Statement ; Microsoft Gizlilik bildirimi ile alakalı bilgileri aktarmak amaçlı Microsoft web sitesine yönlendirme işlemi sağlar.

Exit ; SCCM Console ekranından çıkmamızı sağlar.

Makalemi zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Diğer makalelerimde görüşmek üzere

Faydalı olması Dileğiyle…

Share This Post

2 Comments

  1. Eline sağlık.

    Reply
  2. Teşekkür ederim Hakan Hocam

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>