Blog

SAP Sisteminde Veritabanı Sorgularını İzleme

Bir SAP programının veritabanı üzerinde hangi tablolara ulaşıp hangi sorguları çalıştırdığını basit bir işlem kodu ile izleyebilirsiniz.

SAP GUI üzerinden ST05 işlem kodunu çalıştırdığınız zaman performans izleme arayüzüne ulaşırsınız. Bu arayüz üzerinden “SQL Trace” seçeneğini seçilerek veritabanı sorguları kayıt altına alınmaya başlanır. İşlemlerin izlenmeye başlanabilmesi için “Activate Trace” seçeneği seçilerek izleme işleminin başlatılması gerekmektedir.

İzleme aktif hale getirildikten sonra herhangi bir işlem kodu çalıştırılıp bu işlem koduna bağlı olarak çalışan programın veritabanı üzerinde çalıştırdığı sorgular incelenebilir. Biz buradaki örneğimizde “MM03” işlem kodunu çalıştıralım.

İzleme kayıtlarını görüntülemek için tekrar “ST05” işlem koduna gidilip Display Trace seçeneği ile izleme kayıtları görüntülenebilir. İzleme kayıtları çağrılmadan önce eğer ST05 Trace işlemi hala aktif durumdaysa izlemenin kapatılması ile ilgili bir uyarı ekrana gelecektir.

İzleme deaktivasyonu ile ilgili evet seçeneği seçilerek görüntüleme ekranına geçilir.

Uygun filtreleme kriterleri seçildikten sonra çalıştırılan işlem koduna bağlı olarak yapılan bütün veritabanı sorguları listelenip listeler üzerinde detaylı aramalar da yapılabilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu