Haberler

Bosch, 3 Milyar Euro Değerinde Çip Yatırımı Planlıyor

Almanya’nın Dresden şehrinde bir çip fabrikası olan Bosch, fabrikasını geliştirmek ve 2 yeni araştırma merkezi kurmak için 3 milyar euroluk bir yatırım planlıyor. Firmanın elektrikli otomobillere yönelik çip üretmesi bekleniyor. Detaylar haber içeriğimizde.

Bosch Elektrikli Otomobiller İçin Çip Üretecek

Tüketici elektroniği üretimi ile tanınan bir firma olan Bosch, geçtiğimiz yıl Almanya’da 1 milyar euro yatırım ile yarı iletken teknoloji fabrikası kurmuştu. Yatırımlarını sistematik olarak genişletme politikası izleyen firmadan yapılan açıklama yeni yatırımları da gün ışığına çıkardı. Açıklamaya göre Bosch, Dresden’de bulunan fabrikasını 3 bin metrekare daha genişletecek. Ayrıca yine Almanya merkezli olmak üzere 2 farklı şehirde araştırma merkezleri kurulacak.

Bosch Teknoloji Günü 2022 isimli etkinlikte firmanın yönetim kurulu başkanı Dr. Stefan Hartung yarı iletken yatırımları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Hartung açıklamasında “Avrupa, yarı iletken sektöründe kendi güçlü yönlerinden faydalanabilir ve bunu yapmalıdır. Her zamankinden daha fazla olacak şekilde hedef, Avrupa endüstrisinin özel ihtiyaçları için çip üretmek olmalıdır. Bu da sadece nano ölçeğin sadece alt kısmındaki çipler anlamına gelmiyor.” ifadelerine yer verdi.

Bosch’un yatırım sunumunda üretim süreci hakkında bilgi verilirken genellikle 40 nm ile 200 nm arasındaki mimarilere değinildi. Bu da kamuoyu tarafından Bosch’un çip yatırımının elektrikli otomobiller için olacağı şeklinde yorumlandı.

Finansman Avrupa Birliği ve Alman hükümetinden sağlanacak

Avrupa Çip Yasası çalışmaları dahilinde Alman hükümeti ve Avrupa birliği mikroelektronik sektörü için yüksek bütçeli finansmanlar sağlıyor. Finansmanlar aracılığı ile 2030 yılına kadar Avrupa’nın çip üretimini %8 seviyelerinden %20 seviyelerine yükseltilmesi amaçlanıyor. Bosch’ta yatırım kapsamında IPCEI ismindeki bu finansman programından faydalanmak için başvuruda bulundu.

Bosch, beklediği finansmanın tamamını temin edebilirse 2026 yılının sonuna kadar kademeli olarak 3 milyar Euro’luk yatırımını tamamlayacak.

Kaynak

OKUMAYA DEVAM ET

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu