Windows Server

Remote Desktop Services Yüksek Erişilebilirlik Çözümleri Bölüm 11 RDS Farmına Birden Fazla Collection Eklenmesi

Remote Desktop Services Yüksek Erişilebilirlik Çözümleri makalemizin bu bölümünde RDS Farmımızın içine birden fazla Collection ekleme işlemini gerçekleştireceğiz ve tek bir RDS farmı çatısı altında farklı uygulamalara, farklı kullanıcılara hizmet eden Collection (lar) oluşturacağız.

clip_image001

RDS Farmımızın mevcut durumunu yukarıda görebiliyorsunuz. Farmızın içinde daha önce oluşturmuş olduğumuz Col1 isimli Collection görülmektedir. RD Session host rolü üzerinde sağ tuş ile Create Session Collection sihirbazını çalıştırıyoruz.

clip_image002

Sihirbazımız içinde Server Pool bölümüne geldiğimiz zaman farm içinde tanımlanmış herhangi bir RD Session Host rolü yüklü bir sunucu olmadığını görebilmekteyiz ve sihirbazımız devam etmiyor. İptal ediyorum ve çıkıyorum.

clip_image003

Bu problemin nedenini açıklayalım.

Yukarıdaki resimde farmımız içinde bulunan RDS sunucuları ve rollerini görebilmektesiniz. Bizim amacımız yeni bir tane Collection oluşturmak. Collection oluşturma işlemi RD Session host rolü üzerinde gerçekleştiriliyor. Deployment Servers bölümüne baktığımız zaman farm içinde RDSH01 ve RDSH02 isimli iki adet RD Session Host sunucusu görülmekte ama Collection oluşturma işlemi sırasında bu sunucuları seçememekteyiz. Bu problemin nedeni her bir RD Session Host rolü tek bir tane Collection içine üye olabilir. Yani RD Session Host rollerini birden fazla Collection üyesi yapamamaktayız. Aynı Collection içinde birden fazla RD Session Host sunucusu eklediğimiz zaman oluşturulan Collection için yüksek erişilebilirlik ve yük dengelemesini kazanıyoruz.

RDSH01 ve RDSH02 sunucuları Col1 isimli Collection içinde üye durumundalar ve yeni oluşturulacak Collection içine eklenememektedirler.

clip_image004

Yeni bir tane Collection oluşturabilmemiz için RDS farmımızın içine yeni RD Session host sunucuları eklememiz gerekmektedir.

clip_image005

RDS farmımızı yönetmiş olduğumuz sunucumuz üzerinde RDS Farm isimli Server Group açıyoruz ve etki alanımızın üyesi durumunda bulunan RDSH03 ve RDSH04 isimli sunucularımızı bu grubun üyesi durumuna getiriyoruz. Server Group oluşturma işlemi Bölüm 2 RDS Farmının Oluşturulması konulu makalemizde detaylı olarak anlatılmıştı. Bu makalemizden yararlanabilirsiniz.

clip_image006

Yeni oluşturulacak olan Collectionumuza erişim gerçekleştirecek kullanıcılarımız etki alanımız içinde oluşturuyoruz ve gruplandırıyoruz.

clip_image007

Yeni RD Session Host rolü yüklenecek olan sunucularımız Server Grup çatısı altında birleştirildikten sonra bu sunucularımızın üzerine RD Session rolünü yüklemek ve RDS farmı altında birleştirmek için Deployment Overview ekranında Add RD Session Host sihirbazını çalıştırıyoruz. Bu bölümde yapılması gerekli olan adımları Bölüm 9 RDS Farmına RD Session Host Sunucusunun Eklenmesi konulu makalemizde detaylı olarak anlatılmıştı. Bu makalemizden yararlanabilirsiniz.

clip_image008

RDS Farmımız içinde Deployment Servers kısmını kontrol ettiğimiz zaman RDS farmına yeni RDSH03 ve RDSH04 isimli RD Session Host sunucularını görebiliyoruz.

clip_image009

RDS Farmımız içinde Collection oluşturulması için ihtiyaç duymuş olduğumuz RD Session Host sunucularını ekledikten sonra Create Session Collection sihirbazını tekrar başlatıyoruz.

clip_image010

Makale serimizin içinde bulunan Bölüm 10 Collection Topolojisinin Belirlenmesi ve Collection Oluşturulması konulu makalemizde Collection oluşturma işlemleri detaylı olarak anlatılmıştı. Bu makalemizden yararlanabilirsiniz.

clip_image011

Ve sonuç. RDS Farmımız içinde birden fazla Collection oluşturulmuş durumda. Farm içinde bulunan RD Web Access Sunucuları ve RD Connection Broker Sunucuları her iki Collection ‘ a hizmet edebilir durumda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.