Haberler

Pixel Telefonlar, Kamera İle Kalp Ve Solunum Hızı Ölçebilecek

Pixel akıllı telefonlar için akıllı bileklik, yüzük yada saate gerek kalmadan kamera ile kalp ve solunum hızı ölçme özelliği getiriliyor.

google pixel kamera

Birçok giyilebilir teknolojik üründe kalp ve solunum hız takibi bulunuyor. Sporcuların daha çok ilgi duyduğu bu özellik, artık ek bir cihaza gerek kalmadan ölçümlenebilecek. Google, telefonunuzun kamera merceğinden kalp atış hızınızı ve solunum hızınızı yakalayabilen yeni bir yazılım geliştirdiğini duyurdu. Bu yeni özellik, şimdilik sadece Pixel telefonlarda kullanıma sunulacak.

Google Fit‘in içindeki yeni uygulama, portre tarzı fotoğraf çekmenizi istiyor. Bu durumda, telefon göğsünüzün ne kadar hızlı yükselip alçaldığını izlyerek solunum hızınızı hesaplıyor. Kalp atış hızını yakalamak için ise parmağınızın ucuyla kameraya dokunuyorsunuz. Uygulama, kan akışını ölçmek için cilt rengindeki değişiklikleri takip ederek kan atış hızını hesaplıyor. Sistem biyolojik değişimleri takip etmek için fotopletismografiyi kullanıyor.

Google, geliştirdiği bu teknolojiyi klinik olarak doğruladığını ve ilgili uzmanların incelemesinden sonra makale yayınlayacağını söylüyor. Duyuruda, geliştirilen özelliğin ortalama yüzde 2 hata oranına sahip. Bu oran, orta cilt tonlarında daha düşük, farklı cilt tonlarında biraz daha yüksek olduğu görülüyor.

Görsel: Google

Google ürün müdürü Ming Jack Po, şirketin bu tür ölçümleri yalnızca cep telefonu olan kişiler için daha erişilebilir hale getirmek istediğini söylüyor. Teknolojilik giyilebilir cihazlar ile arası pek iyi olmayan insanlar, kalp ve nefes hızının anlık görüntülerinin sağlıkları hakkında çok şey anlatabileceğine inanıyor.

SON HABERLER

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu