Haberler

Outlook Uygulamalarındaki Artan Reklamlar Tepki Çekiyor

Microsoft, iOS ve Android cihazlarda kullanılan Outlook uygulamasındaki reklam sayısını artırdı. Yeni reklamlar, kullanıcıların tepkisine neden oldu. Geri bildirimler Microsoft’un ücretli abonelik için kullanıcılara rahatsızlık verdiği yönünde.

Microsoft Outlook
Microsoft Outlook

Microsoft’un e-posta uygulaması Outlook, mobil cihazlar için hem iOS işletim sisteminde hem de Android işletim sisteminde kullanılabiliyor. Geçtiğimiz haftalarda düşük sistem gereksinime sahip ve daha az pil harcayan Outlook Lite sürümünü de yayınlayan Microsoft, reklamlar yüzünden kullanıcıların hedefi haline geldi. Microsoft, yakın zamana kadar ücretsiz kullanıcılara ikiye ayrılmış e-posta kutularında yalnızca Diğer sekmesinde reklam gösteriyordu. E-posta listesinin en üst kısmında tıpkı bir mail gibi gösterilen reklam artık tüm gelen kutularında gösteriliyor. Reklamsız bir sürüm kullanmanın yolu ise ücretli bir Microsoft 365 aboneliğine sahip olmaktan geçiyor.

Outlook uygulama içi reklamlar
Outlook uygulama içi reklamlar

Microsoft’un bu reklam politikası kullanıcılar tarafından olumsuz karşılandı. Bir e-posta gibi görünüp başka bir sayfaya yönlendirilen reklamların hem yanıltıcı olduğuyla ilgili hem de Microsoft’un ücretli abonelik almaya zorladığı ile ilgili birçok geri dönüş yapıldı. Kullanıcılar tepkilerini uygulama marketlerinde uygulamaya tek yıldız değerlendirmesi yaparak, Twitter ve Reddit gibi platformlar üzerinden şikayet paylaşımları yaparak belirttiler.

Outlook reklamlarını kaldırmanın tek yolu ücretli Microsoft 365 aboneliği satın almak. Ancak Microsoft sözcüsü Caitlin Roulston yaptığı bir açıklamada uygulamadaki reklam sayısının kullanıcılar tarafından azaltılabileceğini söyledi. Roulston’un açıklamaları şu şekilde;

“Outlook’un ücretsiz kullanıcılar için reklamlar gelen kutularında gösterilir. Kullanıcılar reklamları yalnızca “Diğer” gelen kutusunda görmek isterlerse “Odaklanmış gelen kutusu” özelliğini etkinleştirmeyi seçebilirler.”

Kaynak: The Verge

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu